Cetin Cetintas@cetincetintas

Yoga Teacher ⚡️Author 📚 #StrikeofLightning
•Next Event: 1/11-1/12 300-hour Advanced TTC
•Yeni kitabım "Yoga Sutralar-I" Aralık ayında kitapçılarda!

yogakiooturkiye.com/product/yoga-sutralar-i-bir-yoginin-el-kitabi-cetin-cetintas/

1,966 posts 255,569 followers 268 following

Cetin Cetintas

Sometimes a thousand steps
Can lead you far far away
Sometimes a single step
Can bring you into
what you are looking for 🧡

Hashtag Turuncu
#BirYogininElkitabı

Photo by @serrasagra


50

Cetin Cetintas

Sonunda, 1 Aralıkta ön satışta! :) Kitabın içi gibi, tasarımı da özenle hazırlandı. Yoga Sutralar-I “Bir Yoginin El kitabı”nı profildeki linkten sipariş verebilirsiniz! İlk 1000 kitap adınıza imzalı olarak yollanacaktır 🧡
.
.
.
Finally 🧡 My new book Yoga Sutras-I “A Yogi’s Handbook” is on pre-order! I will sign first 1000!
#yogasutralar #yogasutras #biryogininelkitabi #ayogishandbook


53

Cetin Cetintas

(Türkçesi Aşağıda)
Today is another important day for the YogaKioo 300-hour Advanced Yoga Teacher Training Course. They will be fasting for 3 days; no food, just water until 19th at 17:00pm. Also they won't talk and of course no phone, no internet, no book etc. They will meditate at least 9 hours and they will do 4 times 80 Kumbhakas and advanced asana practice everyday. All this journey just to master One’s self. When it’s about survival, transforming into a new self is must. With Bhuta Meditation they will search everything that prakriti is manifesting. It will be very transforming 3 days 🙏
.
.
.
YogaKioo 300-saat İleri Seviye Eğitmenlik Eğitimi’nde 3 günlük oruç ve sessizlik bu sabah başladı. Bu sürecin tek bir amacı var; insanın kendini tanıması. Hayatta kalma ile ilgili bir sınav ortaya çıktığında dönüşüm kaçınılmazdır. Kişi ben diye tanımladığı kalıplarla ve potansiyeli ile karşılaşmak zorunda kalır. Bu kısa ama uzun süreç de o anlardan biri olacak. 3 günün programı kısaca; günde 4 defa 80 kumbaka, 9 saat meditasyon ve ileri seviye asana pratiği. Oruç 3 gün sonra akşam saat 17:30’da açılacak. Bu 3 gün boyunca hiçbir şey yemeden ve içmeden, tüm dikkatlerini kendilerine vererek, Bhuta Meditasyonu ile prakriti’nin oluşturduğu her detayı inceliyor olacaklar.
#yogakioo300ttc #StrikeofLightning
@yogakiooturkiye


19

Cetin Cetintas

(English Below)

@yogakiooturkiye her geçen gün açılmaya hazırlanan yeni bir şube ile yoganın kadim bilgilerini daha ulaşılabilir hale getirme yolunda adım adım ilerliyor. Bugün itibari ile @yogakioo.cyprus ‘un 500m2’lik alanının tadilatları başladı! Deniz kenarında muhteşem bir alan sizler için büyük bir emekle hazırlanıyor (story’den bir bakın 🧡) .
.
@yogakioo.izmir Ocak ayında
@yogakioo.antalya Şubat ayında açılmış olacak. 3 sürpriz şube daha yolda :) Bu sırada YogaKioo Institute Beylikdüzü, @yogakioo.bahcesehir ve @YogaKioo.adana ‘da dersler ve eğitimler tüm hızıyla devam ediyor!

Yol birlikte güzel 🧡
.
.
.

@yogakiooturkiye YogaKioo continues to open new branches. With each brand, we are spreading the ancient knowledge of yoga throughout Turkiye. Today; the work on our @yogakioo.cyprus has started. It’s an amazing place built on 500 m2 on the seaside. (You can check it on the story)

@yogakioo.izmir will be opening on January
@Yogakioo.antalya will be opening on February
And also 3 surprise branches which we will be announcing very soon!

In the meantime trainings and classes continue at full speed at YogaKioo Institute Beylikduzu, @yogakioo.bahcesehir and @yogakioo.adana 💛💛💛


52

Cetin Cetintas

(Türkçesi Bio’daki Linkte)

One bright, sunny morning, the five Pandavas and hundred Kauravas gathered by the woodland with their bows and arrows.

On this day Drona, their guru, organized a competition to test their concentration. Drona set up a small wooden bird in a tree. “Today I want to see who among you can strike the eye of that wooden bird across the river.” said Drona.

The bird appeared tiny from where they were standing, but the boys were confident that they could pass their teacher’s test.

Yudhisthira, the oldest among the princes, was called upon first. Taking position by his teacher, he crouched slightly and drew his bowstring taut. “Can you see the bird properly? Tell me everything you can see, Yudhisthira.” said Drona.

Yudhisthira began to list off everything that met his eyes. “I see the wooden bird, the branch, and the tree. I can see the leaves moving and even more birds sitting on the same tree. I can see the stream, the grass, other trees, the sky...” When he finished, he waited for his master’s final command to shoot. Drona spoke again, “Put down your bow and take a seat Yudhisthira, you will not hit the eye of the bird.” Confused, Yudhisthira silently walked back to his brothers without question. The next boy was called forward and asked the same question by Drona. He gave a similar answer, naming everything he could see. Once again, the the boy was told to put away his bow. This same pattern continued with every boy that followed, until finally Drona reached Arjuna. Arjuna was one of Drona’s favorites. Arjuna took his fabulous asana which we still use that asana in Yoga today. Solid, stabile and effortless he was. “Tell me what you can see, Arjuna,” repeated Drona. “The eye of the bird.” replied Arjuna without breaking eye contact with his target and effortlessly in the asana. “Can you not see the trees and the sky? Or perhaps the branch the bird is sitting on?” Drona asked. “No sir, all I can see is the eye and nothing else” Arjuna said.

Drona was pleased with this response. He said “Shoot!” The arrow sprang from the bow straight into the bird’s eye. A perfect shot.

#Mahabharata
With @zeykemaloglu 📸 @yogayesh


29

Cetin Cetintas

I am not a bow, but bow is me. I am not an arrow, but arrow is me. I am not my intention, but my intention is me. .
.
Arjun’un dünyanın en iyi okçusu olmak gibi bir zaafı vardır. Bunun için gerekli tüm nitelikleri taşıdığı gibi, elinden gelen çalışmayı da ardına koymaz. Arjuna gurusu Drona tarafından çeşitli fiziksel çalışmalara maruz tutulur. Tüm bu pratiklerinin sonucunda o meşhur duruşu olan, yogada hala pratiklerde kullandığımız Akarna Dhanurasana’ya sahip olur. Basitçe; sadece okun ve yayın olduğu duruş. Duruşu öylesine stabildir ki, Arjun kendisini aradan çıkarır, geriye sadece ok ve yay kalır. Böyle bir ok hedefinden şaşamaz. O asanada saatlerce çabasız bir şekilde durabilir. Bu sayede kendisi, objesi ile bir olur. Nişan aldığında tek gördüğü şey; hedefidir. Bu da bize Yoga Sutralar’ın açıkladığı Ekagrata’yı anlatır. Tek noktaya olan konsantrasyon. Beden aradan çıkarıldı mı, böyle bir konsantrasyonda, kişinin obje ile arasında hiç bir engel kalmaz. Obje üzerine bölünmez konsantrasyon sağlanır.

Yeni yazımın tamamını bio’daki linkten okuyabilirsiniz.

#StrikeofLightning #mahabharata #bhagavadgita #yoga #yogafelsefesi #yogasutralar


27

Cetin Cetintas

Hola 🧡

#MondayFlow 🔆


36

Cetin Cetintas

(Türkçesi Aşağıda)
The pure one is infinite. Yogi should be decisive on the way to infinite. Like arrow living the bow, yogi should be in line with his target. Consequences are products of the process. Process should be purified with practice. The Teaching is the bow, practice is the right hand which draws the bow, 5 elements of the practice is the hand that stabilize the bow (mountain hand), yogi is the arrow and target is the True-self. When Yogi (arrow) practices (right hand) the teaching (bow) based on the 5 elements of the practice (left hand), as a consequence of this; he will reach True-self without a question. The process is what takes yogi to his True-self.
.
.
.

Saf olan; Sonsuz’dur. Kişi sonsuza giden, kendi özüne giden yolda kararlı olmalıdır. Tıpkı yayından çıkan ok gibi, hedefe doğru yol almalıdır. Sonuç sürecin ürünüdür. Süreç, pratik ile saflaştırılmalıdır. Öğreti yay, pratik yayı geren sağ el, pratiğin 5 elementi yayı sabitleyen sol el, kişi ok ve öz benlik hedeftir. Yogi öğretiyi (yayı) pratiğin 5 elementi (sol el) üzerine kurup, öğretiyi pratik ettiğinde -sağ el ile yayı gerdiğinde- bunun sonucu olarak şüphesiz öz benliğine ulaşır. Süreç, kişiyi özüne götürendir.
Yazının tamamı websitemde yayında. Linkine bio’dan ulaşabilirsiniz.

#yoga


20

Cetin Cetintas

Setting your life goals to something you can achieve wouldn’t make you fully use your potential. Set your goals far further. Explode your potential towards that. It is not about fulfilling your goals, it is about extending your universe... .
.
.
Hayattaki hedeflerini başarabileceğin şeylere yöneltmen potansiyelini tamamen kullanmanı sağlamaz. Hedeflerini daha ileri koy. İçindeki potansiyeli ona doğru patlatarak genişlet. Konu hiçbir zaman hedeflerini tamamlamak ile ilgili değil, kendi evrenini genişletmek ile ilgili... #yoga #yogakioo300ttc


24

Cetin Cetintas

YogaKioo 300-hour Advanced Yoga TTC has already came to day 8. And this is how we celebrate to second leg of the retreat :) On the 10th day will have their first half day off. Days are going very intense, they have almost no free time at all. Thats what advance practice requieres.

Photo with beautiful yogi @zeykemaloglu 📸 by @serrasagra
#Yoga @yogakiooturkiye #yogakioo #yogakioo300ttc


73

Cetin Cetintas

Everything has a reason. When we miss that, we miss the concept. When we miss the concept, dukha (pain) and dvesha (hatred) are invited. As a result of this you will experience a miserable life. Be aware, be conscious.
.
.
Herşeyin bir sebebi var. Bunu unutursak, konsepti de kaçırırız. Konsepti kaçırdığımızda, dukha (acı) ve dveşa’yı (nefret) davet etmiş oluruz. Bunun sonucu olarak hayat perişan bir şekilde deneyimlenir. Farkında ol.
With @gokaysu
#yogakioo300ttc #yoga #yogakioo #antalya
@yogakiooturkiye @yogakioo.antalya


69

Cetin Cetintas

(Türkçesi Aşağıda)

YogaKioo 300-hour Advanced Yoga Teacher Training Course continues... Day is starting at 05:00am and ends around 09:30pm and they have almost no free time. Yoga Sutras chapter 3 and 4 (Full sutras), Bhagavad Gita, various upanishads open their minds and makes them see and feel the further practices. And as you see in this photo they practice very advance asanas (and you can see them on my story) 😄 Still there are many days to go, and many steps to take for them. 💛
.
.
.
YogaKioo 300-saat İleri Seviye Yoga Eğitmenlik Eğitimi devam ediyor... Güne sabah 5’de başlıyoruz ve akşam 21:30’da bitiyor. Neredeyse hiç boş vakitleri yok. Yoga Sutralar bölüm 3 ve 4 (tüm sutraları), Bhagavad Gita ve çeşitli upanişadları zihinde büyük bir kapı açmak ve pratiğin gelecek aşamalarını görüp matematiğini anlamaları için işliyoruz. Bu fotoğrafta gördüğünüz gibi oldukça ileri seviye asanaları günde 2 vakit pratik ediyorlar :) Ne güzel daha bir çok günümüz ve atacakları bir çok adım var 💛

W/ @zeykemaloglu
#yogakioo300ttc #yogakioo #yoga @yogakiooturkiye


95