#آذر_شریعت

Instagram photos and videos

#احمد_قندچی#آذر_شریعت#مصطفی_بزرگ#تقی_ارانی#زاهدی#جبهه_ملی#۱۶آذر#پلیس#ایران#تیمسار#دانشگاه#رادیو#روز_دانشجو#سرباز#تهران#فالوور_رایگان#افزایش_لایک#افزایش_فالوور#حزب_توده

Hashtags #آذر_شریعت for Instagram

♥️
میگفت چند سال پیش به مسئولان گورستان امام‌زاده عبدالله از بالا دستور داده شد که سنگ قبر #تقی_ارانی را برگردانیم تا نام او نیز در خاک دفن شود و مردم نتوانند آن را ببینند و بخوانند. حتی چند سال پیش كه می‌خواستند سنگفرش كف حیاط را تعمیر كنند، همان سنگ قبر پشت‌ورو شده را زیر سنگفرش جدید دفن كردند و حالا كسی نمی‌تواند قبر را پیدا كند. خیلی‌ها در این سال‌ها برای یافتن و دیدن قبر ارانی مراجعه كرده‌اند ولی نتوانسته‌اند آن را پیدا کنند. بیش از این اطلاعی نداشت و یا داشت اما نمی‌خواست بدهد (به نقل از سایت راه توده).
حالا خبر رسیده همه‌ی سنگ‌ قبرهای خلقِ مُرده‌ی خدا را کنده‌اند تا نمی‌دانم چه‌چیز را با چه‌چیز یکدست!!! کنند.
کسی نیست به اینها یاد بدهد همانقدر که شما مردگان خود را دوست دارید و در بقعه‌ی مطلا و قبرهای مرمرین و کف دانشگاه‌های مملکت دفن‌شان می‌کنید ما هم مردگانمان را دوست داریم، در همین گورستان‌های بی‌آلایش و بی‌آزار دوست‌شان داریم.
کسی نیست به اینها بگوید انقدر ما را از دست ندهید اینهمه مهرِ ما که مردم همین دیاریم را از خودتان برندارید؟
شما تصور کن مزار #صولت‌الدوله_قشقایی و #احمد_قندچی و #آذر_شریعت‌رضوی و #عباس_مهرپویا و دیگرانی که عزیزکرده‌های تاریخ معاصر ما هستند... حالا کجای این خاک‌اند؟
آه اگر می‌دانستید شمارِ مردگانِ جهان چقدر بیشتر از شمارِ شما قدکوتاهان و نظرکوتاهانِ تاریخ است... آه اگر می‌دانستید...
به قول #محمد_مختاری پیشانی از هجوم وقاحت کبود می‌شود.
♥️
برای @arzhang_amirfazli 🌱


5

********
.
.

صحنه بازسازی‌شده از کشته شدن #آذر_شریعت‌رضوی،
#مصطفی_بزرگ‌نیا و #احمد_قندچی-۱۶ آذر سال۱۳۳۲-دانشکده فنی دانشگاه تهران
.
. .
روز«دانشجو»گرامی و زنده باد .
. .

١٦آذر | روز #دانشجو "سه دانشجو چند ماه بعد از كودتاى ٢٨مرداد و در اعتراض به از سرگيرى روابط ايران با بريتانيا كشته مى شوند!
١٦آذر ١٣٣٢ است. حكومت رضاشاه سركوب و فضاى سياسى كمى بازتر شده. فعاليت هاى سياسى دانشجويان به نسبت افزايش پيدا كرده است. رابطه ى ايران با بريتانيا كه در دوران نخست وزيرى مصدق قطع شده بود، مجدد شكل مى گيرد و نيكسون (به نيابت از رئيس جمهور وقت آمريكا) براى مذاكره به ايران مى آيد. بعد از انتشار اين خبر دانشجويان مخالف، به اعتراض دست مى زنند. اين اعتراضات توسط دولت سركوب مى شود. نيروهاى ارتش وارد دانشگاه مى شوند و عده اى از دانشجويان را در كلاس هاى درس و محوطه ى دانشگاه دستگير و بازداشت مى كنند. در اين درگيرى هاست كه سه دانشجو در دانشكده فنى تهران كشته مى شوند." اين بود خلاصه اى از وقايع ١٦آذر كه اكنون به آن روز دانشجو مى گوييم. روزى كه آزادى، عدالت، اعتماد بر خود و كوتاه كردنِ دستِ بيگانه به دستان دانشجويان مطالبه مى شود. دانشجويانِ شجاعى كه شايد اين روزها دغدغه هاشان را اشتباه معنا كرده باشند. به نفعِ خود. در مسيرى كه خودشان خط كشى كرده اند. مثلِ هميشه. اما بايد بدانند كه قطعا نمى توانند آزادى را اشتباه معنا كنند، عدالت را اشتباه معنا كنند. دانشگاه را اشتباه معنا كنند.
.

#دانشگاه_زنده_است
.
************


14

🎓روز دانشجو روز تاسیس دانشگاه تهران است📚
✏️ چرا ۱۶ آذر آری ؛ #۱۸_تیر نه ؟!!!👓
🔱 آیا ۱۶ آذر یک جنبش دانشجویی بود؟👔
📅 روز دانشجو چه مناسبتی است؟⌚️
.
👑تاریخ را آنان مینویسند که فاتح شده اند و همواره مردم حرف فاتحان را قبول میکنند👑
.
اصل ماجرای ۱۶ آذر چیست؟
.
روز ۲۴ آبان ۱۳۳۲ خبر سفر (ریچاد نیکسون) معاون رئیس جمهور آمریکا در تاریخ ۱۸ آذر همان سال به ایران منتشر شد،که قرار بود معاون رئیس جمهور آمریکا در دانشگاه تهران استقبال شود و یک سخنرانی در میان دانشجویان ایران داشته باشند.
.
هر چه به روز ۱۸ آذر نزدیک می شدیم، تحرکات عناصر ائتلاف سرخ و سیاه در دانشگاه تهران افزایش می یافت.
.
جرقه مذبور در روز ۱۴ آذر اتفاق افتاد، شرح ماجرا از آنجایی آغاز شد که تیمسار زاهدی در روز ۱۴ آذر رسما اعلام کرد روابط ایران و #انگلستان از سر گرفته میشود و خبر سفر (دنيس رايت) #سفیر #انگلیس را در آینده ای نزدیک وعده داد.
.
از همان لحظات نخست پخش خبر که ساعت ۸ بامداد از رادیو ملی ایران منتشر شد، تحرکات در دانشگاه تهران شدت گرفت و در گوشه کنار دانشگاه دارو سازی تجمع آغاز شد و دانشجوهای توده ای اقدام به سنگ پراکنی به سوی دانشجویان #ناسیونالیست کردند و در این هنگام سربازان #گارد #شاهنشاهی وارد عمل شدند ولی دانشجویان توده ای به همراه هواداران مصدق از اقدام خود کوتاه نیامدند. .
اما روز #۱۶_آذر ، روز دیگری بود، دانشجویان توده ای و مصدقی به همراه دانشجویان #اسلامگرا به سوی سربازان #گارد_شاهنشاهی به قصد تصرف اسلحه حمله ور شدند که در یک صحنه سربازی مشاهده میکند، سرباز دیگری زیر دست و پای دانشجویان توده ای است و دارد تلاش میکند اسلحه همراهش را بزور از چنگش در نیاورند در این لحظه سربازی که صحنه را مشاهده میکند به سوی مهاجمین تیراندازی میکند تا همرزم را نجات بدهد که در این لحظه ضاربین دیگر فرار میکنند و سرباز مضروب به همراه #اسلحه نجات پیدا میکند، اما در این حادثه سه دانشجویی که قصد تصرف اسلحه را از #سرباز داشتند به نام #احمد_قندچی، #آذر_شریعت‌رضوی [مهدی] از #حزب_توده و #مصطفی_بزرگ‌نیا از #جبهه_ملی کشته میشوند.
.
بعدظهر #۱۶آذر رئیس #پلیس وقت #ایران به همراه #تیمسار #زاهدی پیام های جداگانه ای برای #رادیو ملی ایران میفرستند که از کشته شدن این سه ضارب متاسف هستند و به خانواده آنان تسلیت میگویند.
.
🌷 #روز_دانشجو 🌹 روز 🏢 تاسیس #دانشگاه #تهران است.
.
.
.
.
.
.
.
.
#فالوور_رایگان #افزایش_لایک #افزایش_فالوور #فالو_بک


5

The end of the page