#احمد_قندچی

Instagram photos and videos

#احمد_قندچی#مصطفی_بزرگ_نیا#روز_دانشجو#مهدی_شریعت_رضوی#دانشجو#دانشگاه_تهران#مصطفی_بزرگ#ایران#ریچارد_نیکسون#دانشگاه#شانزدهم_آذر#آذر_شریعت_رضوی#شریعت_رضوی#نیکسون#شانزده_آذر

Hashtags #احمد_قندچی for Instagram

شانزدهم آذر
#یک_روز_تاریک_با_سه_نام_روشن

شانزدهم آذر
#نماد_مقاومت_عرفی_علیه_استبداد

#شانزدهم_آذر#روز_دانشجو؛ "#ما_صدای_تاریخیم"

#روز_دانشجو، در ایران به ۱۶ ماه آذر اطلاق می‌شود. این روز، به یاد سه #دانشجو (#مصطفی_بزرگ‌نیا و#احمد_قندچی و #مهدی_شریعت_‌رضوی) که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال) دردانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می‌شود.

سه کشته شانزدهم آذر، مصطفی بزرگ‌نیا (۱۹ ساله)، مهدی شریعت‌رضوی برادر#پوران_شریعت_رضوی؛همسر #دکتر_علی_شریعتی (۲۱ ‌ساله) و احمد قندچی (۲۰ ساله) از فعالان حزب توده و جبهه ملی بودند. این سه در کنار هم در گورستان شهر ری دفن شده‌اند. ۱۶ آذر را مظهر جامعه عرفی ایران و اعتراض به استبداد و خفقان می‌خوانند.

هرچند در این روزگار تلاش برخی دانشگاه‌ها برای غیرسیاسی کردن فضای دانشگاه در روز #۱۶آذر و برگزاری مراسمات و جشن هایی مثل مسابقه آشپزی؛استندآپ کمدی؛دابسمش و گروه تئاتر مش اسماعیل در نوع خود قابل توجه است.

درود بر تمامی دانشجویان واقعی و مطالبه گر و گرامی و نکو داشت #شهدای_دانشجو و #جنبش_دانشجویی و تمامی#فعالان_دانشجویی و#کنشگران_اجتماعی_ایران در طول تاریخ.


2

.
دانشجو و نظام سلطه

روز دانشجو، یادآور شهادت سه آذر اهورایی دانشگاه ،شهیدان مهدی شریعت رضوی، احمد قندچی و مصطفی بزرگ‌نیا است.
دانشجویانی که با اهداء خون خود، نهال جوان مبارزه با نظام سلطه را آبیاری نمودند.

از نیکسون،تا ریگان، بوش پدر و پسر تا اوباما و آخرین ایشان ترامپ تاجر، همگی یک محور مشترک در سیاست خارجی خود را دنبال نموده اند. و آن تلاش ایشان در استیلای بر سایر ملت ها به ویژه غرب آسیا است. چه آنکه بدون تسلط بر این منابع،بدهکارترین کشور دنیا چگونه می تواند هزینه های جنگ طلبانه ی خود را مدیریت نماید؟

استکبارستیزی، عدالت طلبی و حمایت از مستضعفان در اقصی نقاط عالم از آرمان‌های ذاتی جنبش دانشجویی است که با فاصله گرفتن از این شعارها عملا بسیاری از نهادهای پیشران همچون دفتر تحکیم وحدت به دولتی شدن گرائید و عملا از فضای دانشگاه حذف شد.
سابقه اندک اینجانب در انجمن اسلامی دانشجویان در سالهای 75تا 77 بیانگر آن است، همواره ذینفعانی در خارج دانشگاه در قالب احزاب سیاسی به دنبال جذب و تطمیع آراء دانشجویان به سوی خود بوده اند.تجربه نشان داد پاسخ مثبت به این جریان های خارج از محیط دانشگاه،عملا پویایی و استقلال جنبش دانشجویی را تحدید و تهدید نموده است.

اگر چه در این مجال امکان بسط بیش از این، پیرامون جنبش دانشجویی وجود ندارد، ولی چکیده ی سخن آن است که احیای این جنبش، نیازمند وفادارای و تلاش تشکل های دانشجویی در تحقق آرمان های مردم ایران اسلامی که همانا اسلامیت، جمهوریت نظام و در امتداد آن اسکتبارستیزی و دفاع از مظلوم و عدالت طلبی است.

#شانزده_آذر
#روز_دانشجو
#دانشگاه
#نیکسون
#نظام_سلطه
#مهدی_شریعت_رضوی
#احمد_قندچی
#مصطفی_بزرگ_نیا
#جمهوری_اسلامی_ایران


0

.
سه قطره خون...۱۶ آذر ۱۳۳۲
از مجموعه عکسهای آزاده اخلاقی با عنوان«به روایت یک شاهد عینی» در مورد کشته شدن سه دانشجوی دانشگاه تهران.
#آذر_شریعت_رضوی، #مصطفی_بزرگ_نیا،#احمد_قندچی
#روز_دانشجو
#سه_قطره_خون❤️❤️❤️ #دانشجو
#شهیدان_وطن🌷
#سه_قطره_خون
#آزادی


4

🏴#روز_دانشجو تبريک ندارد!

احتمالا عده زيادى از افرادى كه روز #دانشجو را تبريک ميگويند دليل ثبت اين روز را نميدانند!
و عجیب تر از آن برگزاری جشن های متعدد در دانشگاه ها بدون پرداختن به فلسفه اصلی این روز است
١٦ آذر ماه، به یاد سه دانشجو [#مصطفی_بزرگ‌نیا و #احمد_قندچی و #مهدی_شریعت‌رضوی] که در تظاهرات و هنگام اعتراض به دیدار رسمی "#ریچارد_نیکسون" معاون #رئیس‌_جمهور وقت #آمریکا و همچنین از سرگیری روابط #ایران با #بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ در دانشگاه تهران توسط نيروهاى #رژیم_شاه بشهادت رسیدند، با عنوان روز دانشجو گرامی داشته می‌شود.
.
روحشان شاد، يادشان گرامى...


10

‍ روز دانشجو تبريک ندارد!

١٦ آذر ماه، به یاد سه دانشجو [مصطفی بزرگ‌نیا و احمد قندچی و مهدی شریعت‌رضوی] که در تظاهرات و هنگام اعتراض به دیدار رسمی "ریچارد نیکسون" معاون رئیس‌جمهور وقت آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ در دانشگاه تهران توسط نيروهاى امنيتى کشته شدند، با عنوان روز دانشجو گرامی داشته می‌شود.

روحشان شاد، يادشان گرامى...
#روز_دانشجو
#مصطفی_بزرگ_نیا
#احمد_قندچی
#شریعت_رضوی
#شانزده_آذر
#ریچارد_نیکسون
#رییس_جمهور_آمریکا
#معاون_رئيس_جمهور_آمریکا
#دانشگاه_تهران


1

...
قلمها شکسته و ابتذال هم بر دانشگاه هم بر مطبوعات حاکم است..دو تاریخ داریم یکی تاریخ ظاهری که در آن دانشگاهی هست و استادی و کلاسی..و همه چیز بر وفق مراد است.‌دیگری تاریخ واقعی دانشگاه که در آن به دانشگاه حمله می شود و همه چیز امنیتی است..ماموران پلیس به دانشگاه حمله میکنند و همه جا غرق ابتذال و ظلم است...
آنچه بین تاریخ واقعی و ظاهری است سیلی از خون است...
#آواز_کشتگان #رضا_براهنی
بازسازی ۱۶ آذر ۱۳۳۲ حمله به دانشکده فنی دانشگاه تهران توسط آزاده اخلاقی با عنوان به روایت یک شاهد عینی....سال هشتاد و هشت..
#شریعت_رضوی
#مصطفی_بزرگ نیا
#احمد_قندچی
#روز_دانشجو


4

.
#ورق_بزنید
#دانشجو_جان روزت گرامی☺️🌹
.
#یک_برش_تاریخچه😞:
.
💡...صبح ورود نيکسون يکي از روزنامه‌ها در سرمقاله خود
تحت عنوان «سه قطره خون» نامه سرگشاده اي به نيکسون نوشت که فوراً توقيف شد.
در اين نامه سرگشاده ابتدا به سنت قديم ما ايراني ها اشاره کرده بود که «هرگاه دوستي از سفر مي آيد يا کسي از زيارت باز مي گردد و يا شخصيتي بزرگ وارد مي شود، ما ايرانيان به فراخور حال در قدم او گاوي يا گوسفندي قرباني مي کنيم.»
آن گاه خطاب به نيکسون گفته شده بود:«آقاي نيکسون وجود شما آن قدر گرامي و عزيز بود که در قدوم شما #سه_نفر از بهترين جوانان اين کشور يعني دانشجويان دانشگاه را قرباني کردند!»💡
.
.
#مهدی_شریعت_رضوی
#مصطفی_بزرگ_نیا
#احمد_قندچی
#شانزده_آذر✌️
#دانشجو_زنده_است ✌️
#روز_دانشجوی_ضد_استکبار✌️


0

...
یاران دبستانی دیروز راه خودشان را پیدا کردند. اینک تو باید راه خود را پیدا کنی. آینده در دستان توست ، آینده ات را خودت بساز ✌️👈💪
.
ما یار... یار... یار دبستانی...
ما کاشف جدایی شب از ماه
رویای ما نوشتن اسمت بود
بر صندلی خسته‌ی دانشگاه

بحث و کتاب خواندن ِ در کافه
سوهان به جای خالی ناخن‌ها
رگبار «تیر» در وسط کوچه
معنای گفتگوی تمدن‌ها!

آتش گرفته بود شب غمگین
از رقص عاشقانه‌ی ما با باد
من توی انفرادی بی رویا
تو توی کوچه‌های امیرآباد

بر گونه‌ات کبود غروبی تلخ
از سیلی ِ رها شده‌ی «حاجی»!
در آسمان ِ ابری ِ دانشگاه
خورشید ِ بی تفاوت ِ اخراجی...
.
"سید مهدی موسوی"
بخشی از شعر بلند سفرنامه‌ی دو
.
روز دانشجویانی که هنوز اهل تفکرند و از تبار آزادی، با هر گرایش اجتماعی و سیاسی و از هر گروه و دسته ای، مبارک باد ... 👨🎓👩🎓 🙏🌹
.
.
@shahryaranjavan
@seyed.mehdi.moosavi
#روز_دانشجو #روز_دانشجو_مبارک #شانزده_آذر #احمد_قندچی #شریعت_رضوی #مصطفی_بزرگ_نیا #دانشگاه #هدف #آرمان_گرایی #دانشجو #آینده #جنبش #سید_مهدی_موسوی #۱۶آذر


5

حدود نیم ساعت از #روز_دانشجو گذشت...
خیلی ها به هم #تبریک گفتند.
اما خداييش این روز خیلی هم تبریک ندارد!! احتمالا عده زيادى از افرادى كه روز دانشجو را تبريک ميگويند دليل ثبت اين روز را نميدانند!
و عجیب تر از آن برگزاری جشن های متعدد در #دانشگاه ها بدون پرداختن به #فلسفه اصلی این روز است.
١٦ آذر ماه، به یاد سه دانشجو [#مصطفی_بزرگ_‌نیا و #احمد_قندچی و #مهدی_شریعت‌_رضوی] که در تظاهرات و هنگام اعتراض به دیدار رسمی "#ریچارد_نیکسون" معاون #رئیس‌_جمهور_وقت_آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با #بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ در #دانشگاه_تهران توسط نيروهاى رژیم شاه بشهادت رسیدند، با عنوان روز دانشجو گرامی داشته می‌شود.
جالب اینکه یک روز بعد،نیکسون در همان دانشگاه #دکترای_افتخاری #حقوق گرفت!! روحشان شاد، يادشان گرامى...
#فرهاد_بابایی


1

در گذشته،چه گذشته و در روز دوشنبه شانزدهم آذر هزار و سیصد و سی و دو چه اتفاقی افتاده‌ است که بهش می گویند #روز_دانشجو ؟ خدمت تون عارض ام که در روز یادشده،دانشجویان دانشگاه تهران،نسبت به سفر رسمی " ریچارد نیکسون " معاون رئیس جمهور وقت آمریکا و همچنین از سرگیری روابط با دولت بریتانیا ( حدود چهارماه پس از کودتای بیست و هشتم مرداد همان سال ) تظاهرات اعتراض آمیزی برپا کرده اند که " مطابق معمول و طی یک رسم و سنت دیرینه و دیرپا ! " در حکومت های خودکامه،نیروهای سرکوبگر به سرکوب تظاهرات‌ پرداخته و طی آن سه نفر از دانشجویان معترض به نام های مصطفی بزرگ نیا،احمد قندچی و مهدی شریعت را،کشته شده اند.یادشان گرامی
#روز_دانشجو
#شانزدهم_آذر
#شانزدهم_آذر_۱۳۳۲
#کودتای_۲۸_مرداد_۱۳۳۲
#هفتم_دسامبر_۱۹۵۳_میلادی
#در_گذشته_چه_گذشته
#مصطفی_بزرگ_نیا
#احمد_قندچی
#مهدی_شریعت
#ریچارد_نیکسون
#واترگیت
#رسوایی_واترگیت
#رضا_علیپور_متعلم


1

بسمه تعالی
۱۶آذر۹۶
پيامبر صلي الله عليه و آله : النّاسُ رَجُلانِ : عالِمٌ و مُتَعَلِّمٌ و لاخَيرَ فيما سِواهُما
پيامبر صلي الله عليه و آله :مردم دو گونه اند : دانشمند و دانشجو ، و در جز اين دو دسته خيرى نيست .
بخش اول
روز #دانشجو مثل هرسال اما امسال کمی بیشتر به این روز دقت کردم
در چنین روزی #مصطفی_بزرگ_نیا #احمد_قندچی #مهدی_شریعت_رضوی سه دانشجو #مطالبه_گربرای مقابله با استبداد و زور #شهید شدند.
از امسال قدر وارزش این دانشجو بودنو بیشتر میدونم
بخش دوم
باید بگم هر کسی که به دنبال دانش باشه بهش میگن دانشجو(از فضل شیخ ما این است شیر ناخورده گفت شیرین است!!!)
امروز من رفته بودم دنبال علم اونم چه علمی، علم و مهندسی مواد، نمایشگاه #ایران_متافو !!! یکی از مفیدترین نمایشگاه ها برای من بود چون چهره ای جدید از صنعت و بازار کار رو برام نشون داد و کلی مطالب آموزشی در کنار دوست خوبم صادق جعفری جبلی یاد گرفتم.
پیشنهاد میکنم هر متالورژی ک این مطلبو میخونه حتما هرسال این نمایشگاهو شرکت کنه!
(انگار کلیدو از گردن ننه بزرگش باز کرده😅)
#ریخته_گری #متالورژی #فولاد #چدن #کارخانجات #فولاد_مبارکه #سپاهان #تراکتورسازی #فلزات_غیرآهنی


5

روز دانشجو
ضیاء نبوی همچنان در زندان و مهدیه گلرو همچنان محروم از حق تحصیل ـ طراوت فکر کنشگرانه:مهدیه گلرو، ستاره‌ای در میان دانشجویان ستاره‌دار..ـــ واما روز دانشجو‌🔽
‌‌.
‌‌شانزدهم آذرماه 1332 دانشجويان دانشگاه تهران به نشانه اعتراض به تجديد روابط سياسي ايران و انگلستان، سخنان اهانت آميز دادستان محكمه نظامي به مصدق و اعلام برنامه ديدار ريچارد نيكسون از ايران ،دردانشكده فني اجتماع كردند که به دستور دولت كودتای 28 مرداد ،به گلوله بسته شدند.
.
در اين تيراندازي سه دانشجو بنامهای #مصطفی_بزرگ_نیا (کمونیست) ، #مهدی_شریعت_رضوی (ملی گرا و مصدقی) و #احمد_قندچی (ملی مذهبی) کشته شدند که به همین مناسبت این روز بنام دانشجو ثبت شده است.
.
بعد ازانقلاب هر ساله در این روز برنامه هایی در دانشگاه های مختلف با حضور سیاسیون برگزار میشود که مهم ترین آنها حضور رئیس های جمهور در دانشگاه تهران است.
.
این برنامه ها همواره با حاشیه هایی همراه بوده است. تقریبا همه ساله طیف بسیجی در دانشگاه ها و محیط های فرهنگی و علمی در اقلیت محض هستند.
.
صداسیما نیز که در دست جناح اقلیت است با پوشش موردی و سانسور های هدف دار سعی دارد تا جای اقلیت و اکثریت را عوض کند.
.
این روز هرساله بنوعی دارای فضای امنیتی برای نظام است و چماق داران و اوباش بسیجی با حمله به جلسات جناح مخالف سعی دارند تا صدای منتقدان را خفه کنند.
.
#تاریخ #تاریخی #روز_دانشجو #روزدانشجو #ایران #دانشگاه #دانشگاه_تهران


4

.
احتمالا اسم پوران شریعت رضوی را از کتابهای دبیرستان به یاد بیاورید
همسر دکتر علی شریعتی.
اما نکته ای که شاید ندانید این است که ایشان خواهر مهدی(آذر)شریعت رضوی از شهدای شانزده آذر هستند
.
در دو پست،دو روایت از آن روز را با شما به اشتراک میگذاریم
.
فضاسازی(زمان زیادی از کودتا مرداد نگذشته،ملی مذهبی ها در بین دانشجوها مقبولیت خوبی بدست آورده اند و اعتراضات به سفر #نیکسون باعث حضور نظامیان برای کنترل اوضاع در #دانشگاه شده است
.
پوران شریعت رضوی برای روز شانزده آذر، روایتی دقیق از ماجرا بیان میكند:
.
“روز #شانزده_آذر دو دانشجو، از پشت پنجره كلاس برای چند سرباز شكلك درمی‌آورند و آنها را مسخره می‌كنند. وقتی سربازان برای بردن دانشجویان وارد كلاس می‌شوند، استاد شمس ملك‌آرا مقاومت می‌كند و جریان را به اطلاع ریاست دانشكده می‌رساند.
.
مهندس خلیلی، ریاست دانشكده اجازه ورود به سربازان نمی‌دهد و دكتر رحیم عبادی، معاونت دانشكده را موظف می‌كند كه در صورت ورود سربازان به كلاس، زنگ دانشكده به نشانه اعتراض نواخته شود.” اتفاق می‌افتد و زنگ اعتراض در تمام دانشكده شنیده می‌شود، دانشجویان در راهروهای دانشكده به یكدیگر می‌رسند
و شعار "مصدق پیروز است- #شاه پفیوز است"

بلندتر از هر فریاد دیگری شنیده می‌شود. شعاری كه مجوز تیراندازی به سربازان می‌دهد و سه شهید و ده‌ها مجروح در راهروهای دانشكده فنی بر جای می‌گذارد. آذر شریعت‌رضوی و مصطفی بزرگ‌نیا در همان راهروی دانشكده جان می‌دهند و #احمد_قندچی ساعاتی بعدتر و در بیمارستان: "آذر به ضرب یك گلوله در قلب و فرو رفتن سرنیزه در پای راست، شهید می‌شود. من آن زمان #مشهد بودم و برادر بزرگترم، دكتر غلامرضا شریعت كه دانشجوی پزشكی بود از جریان باخبر می‌شود. برادر بزرگترم به دامان یكی از اقوام نظامی‌- سرهنگ فرجاد- پناه می‌برد تا از سرنوشت آذر مطلع شود.
.
جسد آذر نه در بیمارستان ارتش بود و نه در پزشكی‌قانونی. پس از پیگیری‌های برادرم و سرهنگ فرجاد و خانواده بزرگ‌نیا، اطلاع دادند كه جسد آذر(مهدی) و بزرگ‌نیا در گورستان خاوران دفن شده است.
با وساطت سرهنگ فرجاد و برادر نظامی ‌بزرگ‌نیا، اجازه نبش قبر می‌دهند و روز بعد آذر و بزرگ‌نیا را در امامزاده عبدالله شهرری، غریبانه به خاك می‌سپارند
.
ادامه دارد..
.
#سه_قطره_خون
.
#سیاست_نوین
#روزدانشجو #روز_دانشجو #16آذر #مهدی_شریعت_رضوی


12


روز دانشجو‌

‌‌شانزدهم آذرماه 1332 دانشجويان دانشگاه تهران به نشانه اعتراض به تجديد روابط سياسي ايران و انگلستان، سخنان اهانت آميز دادستان محكمه نظامي به دكتر مصدق و اعلام برنامه ديدار ريچارد نيكسون از ايران ، دردانشكده فني اجتماع كردند که به دستور دولت كودتای 28 مرداد ، به گلوله بسته شدند.در اين تيراندازي سه دانشجو بنامهای #مصطفی_بزرگ_نیا (کمونیست) ، #مهدی_شریعت_رضوی (ملی گرا و مصدقی) و #احمد_قندچی (ملی مذهبی) کشته شدند که به همین مناسبت این روز بنام دانشجو ثبت شده است.
بعد ازانقلاب هر ساله در این روز برنامه هایی در دانشگاه های مختلف با حضور سیاسیون برگزار میشود که مهم ترین آنها حضور رئیس های جمهور در دانشگاه تهران است. این برنامه ها همواره با حاشیه هایی همراه بوده است. تقریبا همه ساله طیف بسیجی در دانشگاه ها و محیط های فرهنگی و علمی در اقلیت محض هستند. صداسیما نیز که در دست جناح اقلیت است با پوشش موردی و سانسور های هدف دار سعی دارد تا جای اقلیت و اکثریت را عوض کند.
این روز هرساله بنوعی دارای فضای امنیتی برای نظام است و چماق داران و اوباش بسیجی با حمله به جلسات جناح مخالف سعی دارند تا صدای منتقدان را خفه کنند.
#تاریخ #تاریخی #روز_دانشجو #روزدانشجو #ایران #دانشگاه #دانشگاه_تهران


15

تصاویر و شعارهای این روزها بعداز گذشت 64 سال از #روز_دانشجو #16_آذر. -تصویر اول از مجموعه عکس #آزاده_اخلاقی با عنوان"به روایت یک شاهد عینی" به یاد سه دانشجو، #مصطفی_بزرگ_نیا و #آذرشریعت_رضوی هوادار #حزب_توده و #احمد_قندچی هوادار #جبهه_ملی_ایران که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط #ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ حدود چهار ماه پس از #کودتای۲۸مرداد همان سال در #دانشگاه_تهران کشته شدند. -ما در خوابگاه‌ها و در بدن های خودمان حتی، به نام #آزادی و #عشق جنگیده ایم.
#روزدانشجو #زنان -در من سیصدهزار #بلوچ آواره اند نمیبینید؟
#پرفرمنس_اعتراضی_دانشجویان
#دانشگاه_تهران - #راه_سبز_امید:نه فقط حاکمان، مأیوسان و بریدگان از #جنبش_سبز نیز باید «ببینند». -تدبیر این وزارت/علم است یا تجارت
#دانشگاه_تهران -تجمع دانشجویان #دانشگاه_نفت مقابل #وزارت_نفت#الزام_به_استخدام -امروز قرار بود مراسمی به مناسبت روز دانشجو در #دانشگاه_قم برگزار بشه که دانشجویان اومدن و وقتی دیدن مراسم به صورت تفکیک جنسیتیه سالن رو ترک کردن.
#تفکیک_جنسیتی_ممنوع - #دانشگاه_خوارزمی آغاز تجمع گسترده دانشجویان در اعتراض به کالایی سازی آموزش. -تجمع دانشجويان #دانشگاه_شريف در اعتراض به كالايي سازي آموزش به مناسبت روز دانشجو.
#کالایی_سازی_آموزش_ممنوع
#دانشگاه_معترض_است
#جای_دانشجو_زندان_نیست


3

📷 صحنه‌ی بازسازی‌شده واقعه ۱۶ آذر ۱۳۳۲ و شهادت #مصطفی_بزرگ_نیا، #احمد_قندچی و #مهدی_شریعت_رضوی 🔺پروژه عکاسی از صحنه‌های بدون عکس تاریخ معاصر

#مرگ_بر_آمریکا
#روز_دانشجو


0

********
.
.

صحنه بازسازی‌شده از کشته شدن #آذر_شریعت‌رضوی،
#مصطفی_بزرگ‌نیا و #احمد_قندچی-۱۶ آذر سال۱۳۳۲-دانشکده فنی دانشگاه تهران
.
. .
روز«دانشجو»گرامی و زنده باد .
. .

١٦آذر | روز #دانشجو "سه دانشجو چند ماه بعد از كودتاى ٢٨مرداد و در اعتراض به از سرگيرى روابط ايران با بريتانيا كشته مى شوند!
١٦آذر ١٣٣٢ است. حكومت رضاشاه سركوب و فضاى سياسى كمى بازتر شده. فعاليت هاى سياسى دانشجويان به نسبت افزايش پيدا كرده است. رابطه ى ايران با بريتانيا كه در دوران نخست وزيرى مصدق قطع شده بود، مجدد شكل مى گيرد و نيكسون (به نيابت از رئيس جمهور وقت آمريكا) براى مذاكره به ايران مى آيد. بعد از انتشار اين خبر دانشجويان مخالف، به اعتراض دست مى زنند. اين اعتراضات توسط دولت سركوب مى شود. نيروهاى ارتش وارد دانشگاه مى شوند و عده اى از دانشجويان را در كلاس هاى درس و محوطه ى دانشگاه دستگير و بازداشت مى كنند. در اين درگيرى هاست كه سه دانشجو در دانشكده فنى تهران كشته مى شوند." اين بود خلاصه اى از وقايع ١٦آذر كه اكنون به آن روز دانشجو مى گوييم. روزى كه آزادى، عدالت، اعتماد بر خود و كوتاه كردنِ دستِ بيگانه به دستان دانشجويان مطالبه مى شود. دانشجويانِ شجاعى كه شايد اين روزها دغدغه هاشان را اشتباه معنا كرده باشند. به نفعِ خود. در مسيرى كه خودشان خط كشى كرده اند. مثلِ هميشه. اما بايد بدانند كه قطعا نمى توانند آزادى را اشتباه معنا كنند، عدالت را اشتباه معنا كنند. دانشگاه را اشتباه معنا كنند.
.

#دانشگاه_زنده_است
.
************


14

.
ما دوران تاریکی را می گذرانیم. دورانی که در آن قلمها شکسته، نفسها در سینه ها حبس شده و ابتذال هم بر دانشگاهها و هم بر مطبوعات حاکم است... دانشگاه های ما به ویژه دانشگاه تهران که مادر دانشگاههای کشور است، دوتاریخ دارند. یکی تاریخ ظاهری آنها که طبق آن‌ دانشگاهی هست واستادی هست و دانشجویی هست و یادگیری علم هست و همه چیز بروفق مراد پیش می رود. و دیگری تاریخ واقعی دانشگاه که طبق آن حمله به کلاسهای دانشگاه به وسیله ی پلیس است و حضور گارد در دانشگاه است و یورش مأموران سازمان امنیت به خوابگاههای دانشجویان است... .
.
بین آن تاریخ ظاهری و تاریخ واقعی دانشگاه، سیل خون جاری است.
.
#آوازکشتگان #رضابراهنی .
عکس: #آزاده_اخلاقی
.
#شریعت_رضوی
#مصطفی_بزرگ_نیا
#احمد_قندچی
#۱۶آذر
#روزدانشجو


2

#سه_آذر_اهورایی

#شهید #احمد_قندچی

شهید #مصطفی_بزرگ نیا

شهید #مهدی_شریعت رضوی #آذر

یار دبستانی من، با من و همراه منی
چوب الف بر سر ما، بغض من و آه منی

حک شده اسم من و تو، رو تن این تخته سیاه
ترکهٔ بیداد و ستم، مونده هنوز رو تن ما

دشت بی‌فرهنگی ما، هرزه تموم علفاش
خوب اگه خوب، بد اگه بد، برده دلای آدماش

دست من و تو باید این، پرده‌ها رو پاره کنه
کی می‌تونه جز من و تو، درد ما رو چاره کنه؟

یار دبستانی من، با من و همراه منی
چوب الف بر سر ما، بغض من و آه منی

حک شده اسم من و تو، رو تن این تخته سیاه
ترکهٔ بیداد و ستم، مونده هنوز رو تن ما

به مناسبت شانزده آذر روز دانشجو


3

روز دانشجو، در ایران به ۱۶ ماه آذر اطلاق می‌شود. این روز، به یاد سه دانشجو (مصطفی بزرگ‌نیا و احمد قندچی و مهدی شریعت‌رضوی) که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال) در دانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می‌شود.
#دانشجو #روز_دانشجو #ایران #مصطفی_بزرگ_نیا #احمد_قندچی #مهدی_شریعت_رضوی #ریچارد_نیکسون #ایالات_متحده_آمریکا #بریتانیا #16آذر #دانشگاه_تهران #تاپ724 #top724


2

//
.
.
#شانزدهم_آذر یاد و‌خاطره سه دانشجوی #حزب_توده و #جبهه_ملی_ایران که توسط #رژیم_پهلوی قبل از وقوع انقلاب از #قطار_انقلاب پیاده شدند را گرامی میداریم.
خوشا بحالشان که با عزت پیاده شدند و‌گرنه یا همچون اعضای حزب توده از انقلاب رانده و ترک‌ وطن می کردند یا همچون #مهدی_بازرگان و‌اعضای #نهضت_آزادی آماج حملات #سید_محمد_خاتمی در #روزنامه_کیهان و مسلمان آمریکایی معرفی یا بدست #خلخالیِ اصلاح طلب اعدام یا توسط #شریعتمداری ٬ فتنه گر وجاسوس معرفی می شدند.
#مصطفی_بزرگ_نیا #احمد_قندچی #مهدی_شریعت_رضوی
#روز_دانشجو_مبارک_و_‌گرامی_باد


2

#Repost @nazli.i.i.i.i (@get_repost)

وسط زنگ دوم حدود ساعت ده صبح، زنگ نابهنگام دانشکده بلند شد و ما هم مثل همه ی همکلاسیها بیرون ریختیم و باخبر شدیم که در کلاس دوم راه و ساختمان در حالی که مهندس شمس ملک آرا مشغول تدریس بوده اند ناگهان در کلاس باز میشود و دو سرباز مسلح و افسر فرمانده شان وارد کلاس میشوند و به طرف پنجره ی کلاس میروند و دو دانشجو را که در کنار پنجره نشسته بودند نشان داده و به فرمانده شان میگویند دو نفری که برای ما شکلک درآورده و ما را مسخره کرده اند همین دو نفر بودند. فرمانده دستور دستگیری آنها را میدهد. دانشجویان را کشانکشان به خارج از کلاس میبرند و مهندس شمس جریان را به گوش رییس دانشکده میرساند که ایشان هم دستور زدن زنگ دانشکده را به عنوان اعتراض به این عمل میدهد؛ دانشجویان همزمان با خوردن زنگ، کلاس را ترک کرده در کریدور مرکزی دانشکده شروع به تظاهرات کرده با دادن شعارهای مرگ بر حکومت نظامی، مرگ بر شاه، مرگ بر زاهدی دیکتاتور و درود بر مصدق، آزادی دوستان دستگیرشده شان را میخواستند... فرمانده ی نظامیان با بلندگو دانشجویان را تهدید به تیراندازی کرد ولی کسی باور نمیکرد که در دانشگاه بر روی دانشجویان شلیک کنند؛ ولی گویا فرمانده از قبل دستور تیراندازی داشت و ناگاه صدای شلیک گلوله ها با فریادهای مرگ بر شاه دانشجویان در اثر حمله ی ناگهانی سربازان به هم خورد و آنها که سالم بودند کمک کردند که رفقای مجروح و تیر خورده را از صحنه خارج کنند و چند تن از دانشجویان هم با سربازان درگیر شده و یا نقش بر زمین شدند... در کف سالن خون مجروحان با آب رادیاتورهای سوراخ شده مخلوط شده و به طرف پله های زیرزمین راه افتاده و منظره ی وحشتناکی به وجود آمده بود... *عکس اثری از آزاده اخلاقی ازمجموعه «به روایت یک شاهد عینی»* #روز_دانشجو #۱۶_آذر_۱۳۳۲#احمد_قندچی #مهدی_شریعت_رضوی #مصطفی_بزرگ_نیا #آزاده_اخلاقی #به_روایت_یک_شاهد_عینی #دانشکده_فنی_دانشگاه_تهران


2

🌹تبریک روز #دانشجو به همه دانشجویان عزیز

#امام_خامنه‌ای :به نظر من #دانشجوى_موفّق كسى است كه خوب #درس بخواند؛ خوب #تهذيب_اخلاق كند و خوب به #ورزش بپردازد. من براى دانشجوى موفّق، سه شاخص دارم.
🔹🔸🔷🔶🔹🔸🔷🔶🔹🔸🔷🔶
یادی کنیم از دانشجویان معترض به سفر نیکسون و از سرگیری روابط ایران با انگلیس که توسط پهلوی به شهادت رسیدند:
#احمد_قندچی
#شريعت_رضوی
#مصطفی_بزرگ‌نیا
عکاس: شهید چمران


4

.
.
#روزدانشجو_شانزدهم_آذر

سه دانشجو به نامهای #مصطفی_بزرگ_‌نیا و #احمد_قندچی هوادار #حزب_توده_ایران و #مهدی_شریعت_‌رضوی هوادار #جبهه_ملی_ایران هنگام اعتراض به دیدار رسمی #ریچارد_نیکسون معاون رئیس جمهور وقت آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از #کودتای_بیست_و_هشت_مرداد همان سال) توسط نیروهای امنیتی در دانشکده فنی دانشگاه تهران کشته شدند. فردای آن روز #نیکسون به ایران آمد و دکترای افتخاری در رشته حقوق را در دانشگاه تهران که در اشغال مشهود نیروهای امنیتی بود، دریافت کرد.

از سال هزار و سیصد و سی و دو #شانزدهم_آذر به معیار خوبی برای ارزیابی میزان نفرت از #حکومت_استبدادی در بین #روشنفکران تبدیل شد.

اما آیا دانشجویان کنونی ایران، مرز پرگهر٬ نیز از چنین دغدغه ها و توانایی هایی بهره مند اند؟ آیا اصلا علت نامگذاری این روز را می دانند؟ آیا هنوز هم اولین واکنش در حوزه مسائل روز کشور، توسط دانشجویان صورت می گیرد؟

به آن دسته از دانشجویان گرامی که پاسخشان آری است، #روز_دانشجو را تبریک می گویم.
.
.
#مریم_قربانی
#روز_دانشجو
#شانزدهم_آذر


12

.
🌱یاد و خاطره سه دانشجو شهید #مصطفی_بزرگ_نیا،#آذر_شریعت_رضوی و #احمد_قندچی گرامی باد.
.
امروز یکی از وظایف اصلی دانشجو، صدای #محرومان جامعه بودن است. .
..
موسسه خیریه #دانشجویی "دست یاری به دشتیاری"
. .
حامی دشتیاری، بزرگترین و محرومترین منطقه آموزشی کشور
.

#دست_من_و_تو_میتونه_دست_یاری_باشه
.
#دست_یاری_به_دشتیاری
.
@daste_yari_be_dashtyari
.
#موسسه_خیریه_دانشجویی_دست_یاری_به_دشتیاری
#سیستان_و_بلوچستان #ایران #چابهار #دانشجو
#دشتیاری#محروم#خیریه #مدرسه #آموزشی
#دانشگاه_علامه_طباطبایی


0

.
صحنه بازسازی‌شده از مرگ #آذر_شریعت_رضوی(مهدی)
#مصطفی_بزرگ‌نیا
#احمد_قندچی در #۱۶آذر سال۱۳۳۲ در #دانشگاه_تهران
#روز_دانشجو

@khoreketab1


1

.
📷 صحنه‌ی بازسازی‌شده واقعه ۱۶ آذر ۱۳۳۲ و شهادت #مصطفی_بزرگ_نیا
#احمد_قندچی
#مهدی_شریعت_رضوی
@farhangejonoub
@farhangejonoub
@farhangejonoub


0

#روز_دانشجو 👏👏 👏، در ایران به ۱۶ آذرماه پیوند داده می‌شود. این روز، به یاد سه دانشجو (مصطفی بزرگ‌نیا و احمد قندچی و مهدی شریعت‌رضوی) که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مردادهمان سال) در دانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می‌شود.[۱][۲][۳]

پیشینه :

در دههٔ ۱۳۲۰ و اوایل دهه ۱۳۳۰، پس از سقوط حکومت رضاشاه پهلوی و ایجاد فضای بازتر، فعالیتهای سیاسی در بین دانشجویان دانشگاه تهران (تنها مؤسسه مدرن آموزش عالی آن زمان در ایران) بسیار افزایش یافت. در این دوران حزب توده، از نفوذ بسیاری در بین دانشجویان برخوردار بود چنان‌که بنا به گزارشهای گوناگون ، بیش از نیمی از دانشجویان دانشگاه تهران عضو یا هوادار این حزب بودند. اما در دوران نخست‌وزیری🙏 محمد مصدق 🙏و افزایش محبوبیت جبههٔ ملی در اوایل دهه ۱۳۳۰، محوریت این حزب در دانشگاه به چالش کشیده شد. پس از وقوع کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، سازمانهای سیاسی تشکیل دهنده جبهه ملی، برای دوره کوتاهی در یک ائتلاف ضعیف، تحت نام نهضت مقاومت ملی به مقاومت سیاسی دست زدند و تظاهرات‌ها و اعتصابهای پراکنده‌ای در پاییز همان سال در دانشگاه تهران و همچنین بازار، از جمله در تاریخ ۱۶ مهر و ۲۱ آبان، در اعتراض به محاکمه #مصدق برگزار شد.[۴][۵]

چند هفته پس از این وقایع، اعلام شد که روابط ایران و بریتانیا (که در زمان نخست‌وزیری مصدق قطع شده بود) از سر گرفته خواهد شد و #ریچارد_نیکسون نایب ریاست جمهوری وقت آمریکا برای دیدار رسمی به ایران خواهد آمد. این موضوع بهانه لازم برای اعتراضات را فراهم کرد و در ۱۶ آذر به سفارش نهضت مقاومت ملی، دانشجویان فعال به سخنرانی در کلاسها پرداختند و ناآرامی تمامی محوطه دانشگاه تهران را فرا گرفت. دولت وقت برای پیشگیری از هرگونه اقدام بعدی تصمیم به سرکوب اعتراضات گرفت. نیروهای امنیتی در دانشکده فنی، اقدام به شلیک تیر کردند که موجب مرگ سه دانشجوی این دانشکده به نامهای #احمد_قندچی ، آذر یا همان #مهدی_شریعت‌_رضوی و #مصطفی_بزرگ‌نیا شد. فردای آن روز نیکسون به ایران آمد و دکترای افتخاری در رشته حقوق را در دانشگاه تهران که در اشغال مشهود نیروهای نظامی بود، دریافت کرد.[۱][۲]

ادامه این داستان شیرین و نیز بن مایه های آن در نخستین کامنت👇👇


1

صحنه‌ی بازسازی‌شده واقعه ۱۶ آذر ۱۳۳۲ و شهادت #مصطفی_بزرگ_نیا، #احمد_قندچی و #مهدی_شریعت_رضوی


2

⏺️اندر حکایت #شانزدهم_آذر و سه دانشجویی که هیچ گاه فارغ التحصیل نشدند

در تاریخ پرفراز و نشیب ایران از سال 1320 (برکناری #رضا_شاه_پهلوی از قدرت) تا #کودتا_28_مرداد_1332 (برکناری دکتر محمد مصدق از نخست وزیری) به عنوان طلایی ترین دوران آزادی های سیاسی -اجتماعی نام برده میشود. یکی از شاخصه های مهم این ایام شکل گیری گسترده فعالیت های حزبی و ظهور تشکل های دانشجویی در #دانشگاه_تهران به عنوان مدرن ترین نهاد آموزشی کشور بود. در آغاز به دلیل فعالیت های گسترده حزب توده دانشجویان، روشنفکران و فعالین سیاسی زیادی جذب این حزب گردیده به گونه ای که تا قبل از شکل گیری جبهه ملی در سال 1328 از هر سه دانشجو دو تن گرایش به حزب توده داشتند. با تاسیس #جبهه_ملی توسط دکتر محمد مصدق، #دکتر_حسین_فاطمی و #دکتر_کریم_سنجابی و بدست گرفتن قدرت و اقدام به #ملی_کردن_صنعت_نفت_ایران؛ گرایش دانشجویان و روشنفکران به حزب توده کم رنگ و اقدامات و اندیشه های رهبران جبهه ملی مورد اقبال قرار گرفت. بدین ترتیب گفتمان دکتر مصدق در دانشگاه هواداران بسیار یافت.
در 28 مرداد 1332 با همکاری دولت های #آمریکا و #انگلیس و #محمدرضا_پهلوی و طراحی کودتایی دولت محمد مصدق سرنگون گردید. سرنگونی دولت مصدق موجد فضای یاس و ناامیدی و سرخوردگی در بین دانشجویان و نویسندگان و روشنفکران آن روز ایران گردید که نمونه آن را می توان در اشعار #مهدی_اخوان_ثالث و شعر معروف #زمستان مشاهده نمود. اما در چنین فضای حزن آوری برخی از هواداران دکتر مصدق تحت نام #نهضت_مقاومت_ملی به مقاومت سیاسی دست زدند و تظاهرات‌ها و اعتصابهای پراکنده‌ای در مهر و آبان همان سال در دانشگاه تهران برگزار نمودند.
تنها چند هفته پس از این وقایع در 14آذر1332، با اعلام از سرگیری روابط ایران و #بریتانیا (که در زمان نخست‌وزیری مصدق قطع شده بود) و آمدن #ریچارد_نیکسون معاون رییس جمهور آمریکا به ایران؛ با سازماندهی نهضت مقاومت ملی دانشجویان در دانشگاه تهران دست به اعتراض و تعطیلی کلاس های درس زدند. این اعتراضات در 16 آذر با حمله نیروهای نظامی به دانشگاه تهران و به شهادت رسیدن سه تن از دانشجویان دانشکده فنی این دانشگاه به نامهای #احمد_قندچی، #آذر_شریعت_رضوی (برادر خانم #دکتر_علی_شریعتی) و #مصطفی_بزر‌گ_نیا به پایان رسید. اگرچه فردای آن روز نیکسون به ایران آمده و دکترای افتخاری را نیز دریافت کرد اما روز 16 آذر به پاس شهادت این سه آذر اهورایی توسط مخالفین دولت #روز_دانشجو نامیده شد.


1

ضمن عرض تبریک روز دانشجو و آرزوی موفقیت برای همه دانشجویان عزیز،میخوام شما رو دعوت کنم به مطالعه پیرامون دلیل نامگذاری روز دانشجو تا با سه دانشجوی شهید بزرگوار و شجاع آشنا بشیم و بدانیم رسالت دانشجویی تنها تحصیل نیست و قلب تپنده جامعه دانشگاه است و فقط این روز رو با عکس های زیبا از خودمون و تبریک های قشنگ جشن نگیریم و یاد این شهدا را زنده نگه داریم و ادامه دهنده مسیر اونها باشیم.
روزتون مبارک #مهدی_شریعت_رضوی #احمد_قندچی #مصطفی_بزرگ_نیا
ترم زندگیتون بی مشروطی /لحظه هاتون همیشه پاس/سایه حذف از زندگیتون دور /معدل شادیتون بیستـــ
.
#روز_دانشجو_مبارک 🎉🌷🍃🙌
.
#16_آذر .
#16_آذر_روز_دانشجو_به_تمامى_دانشجويان_مبارز_مبارك_باد
دانشجو موذن جامعه است؛ اگر دانشجو خواب بماند نماز جامعه قضا می شود"شهید بهشتی"


7

#۱۶آذر سال ۱۳۳۲ ، روزی که سه آذر اهورایی ، #مصطفی_بزرگ_نیا #احمد_قندچی و #مهدی_شریعت_رضوی یا #آذر در روز ورود #نیکسون معاون رییس جمهور #آمریکا #آیزن_هاور و آغار مجدد روابط سیاسی با #بریتانیا با حمله جلادان #رژیم_پهلوی به #دانشگاه_تهران آسمانی شدند تا این روز مبدا #جنبش_دانشجویی باشد و استقلال #ایران حفظ شود
به تعبیر شوهر خواهر آذر ، #دکتر_علی_شریعتی ، اینان ، #سه_قطره_خون بودند.
در روز #۳۰تیر امسال بر مزار این بزرگان در #امامزاده_عبدالله #شهرری برای ادای احترام به این شهیدان والامقام حاضر شدم و برایم افتخار بزرگی بود.روحشان شاد و یادشان گرامی
#کوشکی #کامران_کوشکی #تهران

#iran #tehran #16azar #studentsday


1

.
16 آذر در سالیان گذشته رنگ و بوی همه چیز به خود گرفته است الا درس و امتحان و کلاس...
از تصاویر آنگونه بر می آید که تمام اتفاقات علی رغم میل باطنی تصمیم گیرندگان این عرصه، سینه به سینه و فرد به فرد نقل میشود تا میرسد به امروز. قطعن این تب و تاب سبز امسال در سالیان بعد نیز ادامه خواهد داشت.
حق خواهی و اعتراض و حتی استفاده از نماد سبز هیچ گاه از بین نمیرود فقط از نسلی به نسل دیگر منتقل میشود. گویی دانشجویان تنها لباسشان را عوض میکنند.
16 آذر بر همه ی دانشجویان حق خواه این خطه ی قهرمان پرور گرامی و جاوید باد...
#سه_قطره_خون #16_آذر #دانشجو #سه_آذر_اهورایی #حق #سبز #قهرمان#مصطفی_بزرگ_نیا #احمد_قندچی #مهدی_شریعت_رضوی


1

✌️✌️✌️✌️
روز دانشجو ، روز فریاد بر سر استکبار است
#مرگ_بر_آمریکا
تا یادمان نرود، سال 1332 چه بر ایران گذشت
تا فراموش نکنیم که اعتماد به مستکبر ، زهر است
#مرگ_بر_آمریکا
تا خون به ناحق ریخته شده دانشجویان وطن پایمال نشود
تا بدانیم که برای خوش آمدگویی به ریچارد نیکسون ،
نخبگان ایران را به گلوله بستند
#احمد_قندچی
#مصطفی_بزرگ_نیا
#مهدی_شریعت_رضوی
#ایران #انقلاب #دانشگاه #دانشجو #استکبار_ستیزی #استقلال #آزادی #ملت #مبارزه #نیکسون #تاریخ #مصدق #کودتا #جوانان


8

واژه دانشجو کم چیزی نیست ، و دانشجو هم کم کسی نیست ، ولی امروز دانشجو بودن جزو بی ثمر ترین و بی نتیجه ترین کارهاست ، دانشجو کسیه که هیچ حقی درواقع نداره به نظر من #دانشجو_تنهاست . سال هزار و سیصد و سی و دو در جریان اعتراض به سفر معاون رییس جمهور آمریکا به ایران ، نیروهای امنیتی واسه اولین بار وارد دانشگاه میشن و توی همین درگیریها سه تا از دانشجویان دانشگاه فنی دانشگاه تهران به اسم های #مهدی _شریعت_رضوی #احمد_قندچی #مصطفی_بزرگ_نیا کشته میشن .
#رعنا_غفاریان #۱۶_آذر_روز_دانشجو
🌸🌸🌸
بهمون تبریک بگید ذوق کنیم ☺️😎


14

#شانزدهم_آذر
سالهاست کمرنگتر ومحوتر می‌شود
سالروز شهادت سه دانشجوی دانشگاه تهران #آذر_شریعت_رضوی #مصطفی_بزرگ_نیا #احمد_قندچی
در 16آذر 1332

یادشان گرامی


1

اگراجباري كه به زنده ماندن دارم نبود، خود را در برابر دانشگاه آتش مي‌زدم، همانجايي كه بيست و دو سال پيش، «آذر» مان، در آتش بيداد سوخت، او را در پيش پاي «نيكسون» قرباني كردند! اين سه يار دبستاني كه هنوز مدرسه را ترك نگفته اند، هنوز از تحصيلشان فراغت نيافته‌اند، نخواستند ـ همچون ديگران ـ كوپن ناني بگيرند و از پشت ميز دانشگاه، به پشت پاچال بازار بروند و سر در آخور خويش فرو برند. از آن سال، چندين دوره آمدند و كارشان را تمام كردند و رفتند، اما اين سه تن ماندند تا هر كه را مي‏آيد، بياموزند، هركه را مي‌رود، سفارش كنند. آنها هرگز نمي‌روند، هميشه خواهند ماند، آنها «شهيد» هستند. اين «سه قطره خون» كه بر چهره دانشگاه ما، همچنان تازه و گرم است. كاشكي مي‏توانستم اين سه آذر اهورايي را با تن خاكستر شده‌ام بپوشانم، تا در اين سموم كه مي‏وزد، نفسرند! اما نه، بايد زنده بمانم و اين سه آتش را در سينه نگاه دارم.»
علی شریعتی .
.
#روز_دانشجو #۱۶_آذر_۱۳۳۲#مصطفی_بزرگ_نیا #مهدی_شریعت_رضوی #احمد_قندچی #دانشکده_فنی #علی_شریعتی #حسن_فتحی #شهرزاد #مصطفی_زمانی #فرهاد_دماوندی
@hassanfatthi


10

ضمن عرض تبریک روز دانشجو و آرزوی موفقیت برای همه دانشجویان عزیز،میخوام شما رو دعوت کنم به مطالعه پیرامون دلیل نامگذاری روز دانشجو تا با سه دانشجوی شهید بزرگوار و شجاع آشنا بشیم و بدانیم رسالت دانشجویی تنها تحصیل نیست و قلب تپنده جامعه دانشگاه است و فقط این روز رو با عکس های زیبا از خودمون و تبریک های قشنگ جشن نگیریم و یاد این شهدا را زنده نگه داریم و ادامه دهنده مسیر اونها باشیم.
روزتون مبارک
#روز_دانشجو_مبارک #مهدی_شریعت_رضوی #احمد_قندچی #مصطفی_بزرگ_نیا
#دانشگاه #دانشجو


3

روز دانشجو
.

گرامی باد یاد و خاطره شهیدان
#احمد_قندچی ، #مهدی_شریعت_رضوی و #مصطفی_بزرگ_نیا
که در #16آذر 1332 در پای استعمار #آمریکا (نیکسون) قربانی شدند.
.
یکی از 3 دانشجویی که هنگام ورود نیکسون به ایران، در تاریخ 16 آذر ماه 1332 ( روز دانشجو ) به شهادت رسیدند، برادر دکتر پوران شریعت رضوی بوده است.
-
خانم دکتر پوران شریعت رضوی می گوید :
برادر دوم من مهدی - که در خانه او را آذر صدا می زدند - در 16 آذر متولد شد و در 16 آذر نیز شهید گردید.
مهدی (آذر) دانشجوی دانشکده فنی دانشگاه تهران بود.
دکتر علی شریعتی در کتاب مجموعه آثار 1 راجع به این موضوع چنین گفته است :
این سه جوان مبارز، با خون گلرنگ خود، نام آزادی و افتخار را برای دانشگاهیان ایران - به خصوص دانشکده فنی - بر جای گذاردند. ... اگر اجباری که با زنده ماندن دارم نبود، خود را در برابر دانشگاه آتش میزدم، همانجایی که بیست و دو سال پیش آذرمان در آتش بیداد سوخت، او را در پیش پای نیکسون قربانی کردند.
اولین آشنایی دکتر شریعتی با پوران شریعت رضوی هم به موجب همین اتفاق بوده است.
-
برگرفته از کتاب طرحی از یک زندگی، جلد اول ، ص 44
#روز_دانشجو
#شانزده_آذر_1332
#ورود_نیکسون
#شهید_آذر_شریعت_رضوی
#شهید_احمد_قندچی
#شهید_مصطفی_بزرگ_نیا
#مرگ_بر_استکبار
#جوانان_مبارز
#درود_بر_خمینی
#دکتر_علی_شریعتی
#سلام_بر_شهیدان
#دانشجو_موذن_جامعه_است_شهید_بهشتی #دانشجو_میمیرد_ذلت_نمیپذیرد
#امزوز_16_آذر_1396
#دانشگاه_امام_رضا_علیه_السلام
#دانشگاه_رضوی
#دیدار_با_تولیت_آستان
#حجه_الاسلام_رییسی_حفظه_الله


0

#۱۶

۱۶آذر سالهاست کمرنگ تر و محو تر می شود
سالروز شهادت سه دانشجوی دانشگاه تهران #آذر_شریعت_رضوی ‌، #مصطفی_بزرگ‌نیا، #احمد_قندچی در ۱۶ آذر ۱۳۳۲
یادشان گرامی ● از مجموعه عکس #آزاده_اخلاقی باعنوان « به روایت یک شاهد عینی»


10

روز دانشجو روزی که آنها که رفته بودند جاده زندگی به اسباب دانش هموار کنند گوشه چشمی نه به آسایش سفره ی خلایق که به منظرگاه نگاهشان به آزادی داشتند مبارک
روزی که ترجیح دادیم هجده تیر بخوریم تا بیست و دو بار به گاری استحمار سرخ و سیاه تن بدهیم
آرزو آن که هرگز از آموختن فرای مدرک و مسند نایستیم
#مصطفی_بزرگ_نیا
#احمد_قندچی
#مهدی_شریعت_رضوی


2

ایسـتادن کار ماسـت....
دانـش ما حاصل ایثـار دیروز شماست
گلشن ما باقی از آثار امروز شماست
پله های نور را با پله های همت طی کنید
لحضه پرواز بر این قله ها روز شماست
شادی روح تمام جوانمردانی که برای ارامش امروز ما از جان خود مایه گذاشتند#صلوات
#روز_دانشجو_مبارک
#مهدی_شریعت_رضوی
#احمد_قندچی
#مصطفی_بزرگ_نیا
#مردونه_پای_راهتون_واستادیم_به_مولا


7

The end of the page