#حزب_توده

Instagram photos and videos

#حزب_توده#ایران#کودتا#پهلوی#امام_خمینی#نوژه#کودتای_نوژه#حزب#مصدق#ملت_ایران#کتاب#تاریخ_در_عکس#تاریخ_در_تصویر#محمد_مصدق#مشروطه#ایران_بزرگ_فرهنگی#تاریخ_ایران#مازندران#ایران_زمین

Hashtags #حزب_توده for Instagram

####
》》》افیون روشنفکران در روزنامه سازندگی، امروز اول مرداد 1397
کتاب افیون روشنفکران منبع و مرجعی درجه یک در معرفی و شناخت احزاب چپ و راست است. اهمیت آن چنان است که محدود به جغرافیای خاص یا زمان خاص نمی شود. حتی آنانی که می خواهند درباره تاریخ روشنفکری در ایران و نفوذ احزاب چپ از جمله حزب توده بدانند یا ماهیت تفکرات چپی را بشناسند که امروزه در ایران در قالب ایده های فوکو و سارتر و آلن بدیو و آگامبن و رانسیر و اقمار آنها رایج است و در نهایت شناخت درستی از جریانهای به اصلاح اصولگرا و اصلاح طلب به دست آورند ناگزیرند کتاب افیون روشنفکران رمون آرون را بخوانند.
#فرهنگ_جاويد #رمون_آرون
#ریمون_آرون
#پیروز_ایزدی #کارل_مارکس #میشل_فوکو #آلن_بدیو #چپ #حزب_توده #اطلاحات #اطلاح_طلب_اصولگرا #تاریخ_روشنفکری_در_غرب #تاریخ_روشنفکری_در_ایران #سید_جواد_طباطبایی #داریوس_آشوری #شورشیان_آرمانخواه #لیبرالیسم #آزادی_عقیدتی #دموکراسی #کتاب #کتاب_جدید


2

#شهادت یازده سرباز وطن تسلیت.

پ.ن
ی مشت وحشی #تروریست از قدیم داشتیم.و بعضیاشون همچنان فعالند

#پژاک
#جندالله
#سازمان_مجاهدین_خلق_ایران
#سلطنت_طلب
#کمونیست_کارگری
#حزب_توده
#خلق_عرب
#ریگی
#فرقان
#کومله
#داعش ...


0

برشي از رمان در دست بازنويسي " زير پل چينود"
حالا یک هفته ای می شد اسباب جمع کرده شان را آورده بودنند طبقه ی بالا. خانه یک دست رنگ و نقاشی حسابی شده بود. کمند سه روز پشت سر هم همه جا را با سفید کننده و جرم گیر سابیده بود و چند دور آب کشیده بود. خسرو ابزار به دست افتاده بود به جان کلید-پیرز و سینک و روشویی و خرابی¬ها را سامان داده بود. مانی هم ول چرخیده بود توی حیاط و توپ چهل¬تکه¬ را کوبیده بود به در و پنجره و صدای پیرزن واحد پایین را بالا برده بود.
حالا کمند شب¬ها بدون خوردن قرص¬هایش خواب می رفت. مثل همان روزی که پله¬ها را تند بالا آمده بود و کلید انداخته بود توی قفل. در خانه که باز شده بود، بوی ماندگی و کهنگی زندگی چندین ساله¬ی عنکبوت ها، تنیده شد توی دماغش. پا گذاشت توی خانه اش و با چشم¬های خیس لبخند زد. حجم مالکیت که رفت زیر پوستش لبخندش کش آمد و پهن¬تر شد. محکم پا کوبید زمین. پرید بالا. پرید پایین. دوید و بچگی نداشته¬اش را در نفس¬های تندش بیرون داد. آنقدر بین چهار دیواری خاک گرفته دوید که پیرزن واحد پایین از تکان سقف ناسزای بلندی نثارش کرد و کمند نشنید. ایستاد و سرخی صورتش نفس زد. وقتی تپش قلبش آرام گرفت راه افتاد توی خانه و چشم¬هایش را بست. حس کرد توی هال مادر و برادر و بابای برادرش، سهراب¬خان تکیه داده اند به پشتی و بعد از شام، یکی از آن سریال های مکش مرگ مای قبل انقلاب را می¬بینند. فکر کرد لابد بابای¬ کاوه با دیدن فروزان که سینی به دست وسط جمعیت می¬خواند و کمر می¬چرخاند کاوه را فرستاده دنبال نخود سیاه تا بخوابد و صبح به درس و مشقش برسد. آن وقت مادر کمند را کشیده توی بغلش و سر و تنش را سیر بوسیده.
رفت توی آشپزخانه و به کابینت ها دست کشید. به جای دست¬های مادرش که خیلی سالی میشد نبودنند و فکر کرد مادر آن وقت¬ها در خانه¬ی بابای کاوه وقت آشپزی به بهانه پیاز پوست کردن دماغ بالا می-کشیده و همان قدر زار می¬زده که در خانه¬ی بابای کمند؟
از آشپزخانه بیرون آمد و رفت توی اتاق. به جای چسب¬های روی دیوار نگاه کرد و برادرش کاوه را دید که در دوازده سالگی¬ از سر و کول اتاق بالا می رود و شوت می¬زند به عکس کلانی و قلیچ¬خانی روی دیوار. در کمد را باز کرد و ردیف کتاب¬های از شوروی آمده¬ی کاوه را تصور کرد که در بیست و چند سالگی¬ صورت سه تیغ، لمیده روی تخت، فکر قرار شبانه با رفیقه¬اش است و سه جزء مارکسیم را جوری می¬خواند وقتی می برندش پای دار از ترس چهارپایه را خیس نکند و به نام حزب پا بکوبد در هوا...
#رمان #رمان_عاشقانه #رمان_ایرانی #فاضله_فراهاني #حزب_توده #كمند


4

30 Tir street
.
سى تير
اينروزها وقتى وارد اين خيابان تاریخی و پر قصه شهر می شوی قبل از خانه های قدیمی و سردر های زیبای باقیمانده از روزگاران رفته، این بوی تند روغن سرخ شده دکه های سیار غذافروشی است که بجای دعوت به تماشا و پرسه زدن تو را فراری میدهد!
انگار نه انگار که چه ماجراها که پَس و پُشت این خیابان و اسمش بوده.....خ قوام السلطنه سابق که پس از ماجرای سی تیر هزار و سیصد وسی و یک و درگیری و کشتار آنروزگار که منجر به برکناری قوام و روی کار آمدن مجدد دکتر مصدق شد.
سال پنجاه و هشت و به یادبود این واقعه نام "سی تیر" بر پیشانی خیابان نقش بست. عکس اول و دوم و آخر از اینروزهای سی تیر است و مابقی از ابن بابویه و مزار شهدای سی تیر و سنگ شکسته یادمان مصدق، ساخته باربد گلشیری که هنوز مجوز مرمت آنرا نداده اند!


12🎥 ورق بزنید‌
⭕️ سلطه‌ی جامعه #روشنفکری بر سر #سینماگران
🔺بخشی از گفت‌وگوی اکبر نبوی با «رسول صدرعاملی» #کارگردان فیلم هرشب تنهایی پیرامون ژانر ملودرام در برنامه کافه‌فیلم‌
#سینما #هنر#حزب_توده #روشنفکر


0

سی تیر روزی که مردم در تاریخ صد و ده ساله ایران برای چندمین بار از رأی خود دفاع کردند و بعد طبق معمول خائنین وطنی به کمک دشمنان ایران تمام دستاوردها و جانفشانی های مردم را بزور از دست مردم دزدیدند ننگی بر پیشانی حزب مزدور توده،، توده ای های بی وطن، دست نشانده صاحب بزرگ نفت دنیا شوروی و انگلیس و آمریکا تیغه دوم قیچی،،حزب خائن توده آن چنان جاده را برای کودتای بیست و هشت مردادصاف کرد که لبه دوم قیچی براحتی تمام زحمات مردم را غارت کردند،،،یاد شهدای سی تیر وشهدای پس از انقلاب مشروطه به نیکی،،،خصوصا ،،سید جمال واعظ پد راستاد جمالزاده ،ملک المتکلمین،و جهانگیر خان صور اسرافیل......
#سی_تیر
#حزب_توده
#شهید_راه_وطن


0

در آغاز
سال ۱۳۳۰ مقررات مربوط به بازرگانی خارجی و معاملات ارزی از این قرار بود که بانک‌های مجاز بر طبق مقررات سهمیه‌ی وارداتی برای وارد کردن کالاهای ضروری ارز به نرخ رسمی یعنی هر لیره ۹۱ ریال به‌علاوه‌ی ۲۱ ریال از بابت بهای گواهی‌نامه یا دلار به نرخ رسمی ۳۲.۵۰ به‌اضافه‌ی ۷.۵۰ ریال بهای گواهی‌نامه و برای وارد کرد کالاهای غیر ضروری ارز به نرخ رسمی به‌‌اضافه‌ی بهای گواهی‌نامه از قرار هر لیره ۴۵.۵۰ ریال (یا دلار به نرخ رسمی به اضافه بهای گواهی‌نامه از قرار ۱۶.۲۵ ریال) می‌فروختند.

در تاریخ ۳ تیر ۱۳۳۰ به موجب تصویب‌نامه‌ی هیئت وزیران بهای گواهی‌نامه برای واردات ضروری به هر دلار ۹ ریال ترقی و برای واردات غیر ضروری به هر دلار ۱۴.۷۵ ریال تنزل داده شد، یعنی اولی معادل ۱.۵۰ ریال اضافه و دومی معادل همین مبلغ کسر گردید تا بدین‌ترتیب بر طبق قراری که با صندوق بین‌المللی پول گذاشته شده بود نرخ‌های مختلف ارز نسبتاً به یکدیگر نزدیک شوند.

تاریخ ملی شدن صنعت نفت، فواد روحانی، شرکت سهامی کتابهای جیبی، تهران، ۱۳۵۲، ص ۳۸۴

#کارنامه_مالی_دولت_مصدق
#مصدق
#محمد_مصدق
#دکتر_مصدق
#مشروطه
#جنبش_چپ
#حزب_توده
#ایران_بزرگ_فرهنگی
#تاریخ_تمدن_ایران
#تاریخ_ایران
#تاریخ_ایران_زمین
#ایران_زمین
#تاریخ_ملی_شدن_صنعت_نفت
#تونل_زمان
#پهلوی
#آیت‌الله_کاشانی
#چی_دادیم_چی_گرفتیم
#چی_بودیم_چی_شدیم
#تاریخ_در_تصویر
#تاریخ_در_عکس
#ايرانشناسى
#ایران
#ملت_ایران
#IRAN
#pahlavi
#ایرانیان


3

#کارنامه_مالی_دولت_مصدق

تأثیر حکومت دکتر مصدق در وضع اسکناس و پشتوانه‌ی آن این بود که ۱۴ میلیون لیره از قسمت ارز پشتوانه برداشته شد و معادل آن به عنوان «تعهد ارزی دولت» منظور گردید و معادل ۳۱۲۰ میلیون ریال اسکناس جدید بدون پشتوانه منتشر و بر تعهد سابق دولت که از چند سال قبل «به وثیقه‌ی جواهرات سلطنتی» در ترازنامه‌ی بانک ملی ایران منعکس می‌گردید افزوده شد؛
ضمناً میزان بدهی دولت و بنگاه‌ها و شرکت‌های دولتی و بانک‌ها و شهرداری‌ها به ضمانت وزارت دارایی که در پایان سال ۱۳۲۹ معادل ۵۸۷۵ میلیون ریال بود در پایان سال ۱۳۳۲ به مبلغ ۱۰۲۳۰ میلیون ریال رسید.
تاریخ ملی شدن صنعت نفت، فواد روحانی، شرکت سهامی کتابهای جیبی، تهران، ۱۳۵۲، ص ۳۸۴

پی نوشت:
مصدق در دیوان دادگستری بین المللی
لاهه ۱۹ خرداد ۱۳۳۱ خورشیدی

#مصدق
#محمد_مصدق
#دکتر_مصدق
#مشروطه
#جنبش_چپ
#حزب_توده
#ایران_بزرگ_فرهنگی
#تاریخ_تمدن_ایران
#تاریخ_ایران
#تاریخ_ایران_زمین
#ایران_زمین
#تاریخ_ملی_شدن_صنعت_نفت
#تونل_زمان
#پهلوی
#آیت‌الله_کاشانی
#چی_دادیم_چی_گرفتیم
#چی_بودیم_چی_شدیم
#تاریخ_در_تصویر
#تاریخ_در_عکس
#ايرانشناسى
#ایران
#ملت_ایران
#IRAN
#pahlavi
#ایرانیان


10

"تقاضای آنان از شاه این بود که با اختیارات خود در غیاب مجلس، دولت را برکنار کند و دولت دیگری «که مورد احترام و توجه افکار عمومی باشد» بر سر کار آورد." نخستین درگیری سیاسی بزرگ این نهضت در جریان انتخابات دوره شانزدهم در تهران و حومه، روی داد. ظن تقلب در رای گیری و حتی مداخله دولت در تعویض چند صندوق پدید آمد.

دکتر مصدق هم برای اعتراض به این تقلبات که به دولت نسبت داده می‌شد و هم برای فراهم آوردن موجبات سقوط دولت ساعد، در راس نزدیک به دویست تن از روشنفکران، شخصیت‌های مختلف دانشگاهی، سیاسی و سردستگان بازار به دربار شاهنشاهی رفت و با استفاده از رسم دیرین تحصن اعلام داشت که جز
«توسل به ذات مبارک شاهنشاهی ملجاء و پناه دیگری» وجود ندارد و «استدعا کرد» که
«بذل عنایت فرمایند که حقوق از دست رفته مردم به آن‌ها بازگردد.» وی در نامه خود افزود که «این امر میسر نخواهد بود مگر آن‌که یک هیات (دولت) مورد احترام و توجه افکار عمومی زمام امور را به دست گیرد و مسئول صحت انتخابات باشد و مخصوصاً وزارت کشور را یکی از رجال مجرب و کارآزموده و صالح که طرف اعتماد عامه عهده‌دار شود.

همراه با ارسال این نامه، مصدق و یارانش اعلام داشتند که دست به نوعی امساک در صرف غذا خواهند زد تا پاسخ رضایت‌بخشی از شاه دریافت دارند.

در حقیقت تقاضای آنان از شاه این بود که با اختیارات خود در غیاب مجلس، دولت را برکنار کند و دولت دیگری «که مورد احترام و توجه افکار عمومی باشد» بر سر کار آورد.

#محمدرضاشاه پهلوی آخرین شاهنشاه، هوشنگ نهاوندی، شرکت کتاب، ص ۲۲۱
#مصدق
#محمد_مصدق
#دکتر_مصدق
#مشروطه
#جنبش_چپ
#حزب_توده
#ایران_بزرگ_فرهنگی
#تاریخ_تمدن_ایران
#تاریخ_ایران
#تاریخ_ایران_زمین
#ایران_زمین
#ایران_قدیم
#تونل_زمان
#پهلوی
#آیت‌الله_کاشانی
#چی_دادیم_چی_گرفتیم
#چی_بودیم_چی_شدیم
#تاریخ_در_تصویر
#تاریخ_در_عکس
#ايرانشناسى
#ایران
#ملت_ایران
#IRAN
#pahlavi
#ایرانیان


55

نام کتاب:#بن بست(نامه های مرتضی کیوان)
نویسنده:#م_ف_فرزانه
#مرتضي_كيوان دردوره ی تاریخی مهم ایران 1300-1333زیست.اوعضو#حزب_توده بودوادبیات وسیاست راپی گرفت،امااوضاع کشوربه اومجال فعالیت ندادواعدام شد.

درخواست کتاب از دایرکت،تلگرام وشماره در پیج
#kohanketab
#کهن_کتاب
#کتاب_کمیاب
#کتاب_خوب
#کتاب
#کتاب_بخوانیم
#کتاب_نایاب
#کتاب_قدیمی
#کتاب_فروشی


0

محمدرضا خاتمی پس از ۲۳ سال به هدف واقعی اصلاح طلبان اعتراف کرد: ما اصلاح‌طلب‌ها سوپاپ اطمینان نظام هستیم.
👉ورق بزنیدℹ️🅰
#ایرانارشیسم_نیوز #ایرانارشیسم #Iranarchism #iranarchismnews #مخملباف #شیرین_عبادی #نوری_زاد #نوری_زاده #عباس_میلانی #رفراندومیست #اصلاح_طلب #توده #استعمار_روسیه #حزب_توده #خاتمی #موسوی #تکرار_میکنیم


1

به این میگن #حنجره_طلایی !

به پاس 40 سال سکوت #استاد #اکبر_گلپایگانی باید سراپا ایستاد و ایشان را سپاس گفت.🌹 .
هرچند خواندن مست مستم ساقیا ، بادبان های احزاب باد را به سمت چوبه های دار نشانه میرفت اما مرغ سحر ها نیز در نطفه خفه شد . و در کل و مکرو و مکر ا.. شدند.
نتیجه :
وقتی برای دیگران لقمه ی بزرگتر از دهانشان باشی ، آنها چاره ای ندارند جز آنکه " خردت " کنند ، تا برایشان اندازه شوی ، پس مراقب معاشرت هایت باش ...... ساعت زندگیت را به افق آدمهای ارزان قیمت کوک نکن ، یا خواب می مانی یا از زندگی عقب .....!!وقتی کسی اندازه تو نیست ... لطفا اندازه خودت را دستکاری نکن...ﺑﻪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﻇﺮﻓﯿﺖ ﺁﺩﻣﻬﺎ ﺑﻪ ﺁﻧﻬﺎ ﻣﺤﺒﺖ ﮐﻦ ﭼﻮﻥ ﺁﻧﻬﺎ ﺩل زﺩﻩ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ ﺭﻭﺩﻝ ﻣﯿﮑﻨﻨﺪ
ﻭ ﺍﮔﺮ ﻣﻮﻓﻖ ﻧﺸﺪﻧﺪ ﺗﺮﺍ ﺑﺎﻻ ﺑﯿﺎﻭﺭﻧﺪ ﺍﻧﮕﺸﺖ ﺩﺭ ﺣﻠﻘﺸﺎﻥ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ ﻭ ﺗﺮﺍ ﻋﻖ ﻣﯽ ﺯﻧﻨﺪ
ﺁﺭﺍﻡ ﺁﺭﺍﻡ ﻣﺤﺒﺖ ﮐﻦ ﻭ ﺍﮔﺮ ﻣﺤﺒﺖ ﻧﺪﯾﺪﯼ ﺁﺭﺍﻡ ﺁﺭﺍﻡ ﺧﺎﺭﺝ ﺷﻮ ﺍﻧﮕﺎﺭ ﻧﻪ ﺍﻧﮕﺎﺭ ﮐﻪ ﺍﺯ اول بودی ... .
@akbar.golpa
#akbar_golpayegani #golpa#love#music#stage#youtube#personaltrainer#style#instagood#girls #گلپا #موسیقی_ایرانی #ایران #ایرانی #گلها #محمدرضا_لطفی #هوشنگ_ابتهاج #شجریان#هنرمند#حزب_توده #مرغ_سحر #رادیوجوان#منوتو#موزیک#باحال#رقص#شادی


34

"احسان طبری جوان با سرقلم رفتن مقاله‌ای، این موضوع را مطرح کرد که اگر دولت ایران برای شرکت نفت انگلیس در جنوب ایران امتیازی قائل است به یقین درست خواهد بود که برای همسایه شمالی -شوروی- هم در شمال کشور چنین امتیازی را در نظر بگیرد و این کار، حفظ موازنه منفی است." برخی از رهبران حزب توده با دنباله‌روی از سیاست‌های تجزیه‌طلبانه‌ فرقه دموکرات آذربایجان، به تدریج شرایط را به گونه‌ای پیش بردند که صدای اعتراض به سیاست‌های فرقه دمکرات آذربایجان از یک طرف و دخالت‌های ارتش سرخ که در آن زمان در ایران مستقر بودند، بلند شد.

از سوی دیگر، با سفر کافتارادزه، فرستاده روس‌ها، برای جلب نظر دولت ایران به منظور انعقاد قرارداد امتیاز نفت شمال ایران، حزب توده تظاهراتی را در پشتیبانی از سیاست اتحاد شوروری برگزار کرد.

سفر آقای کافتارادزه در آن زمان، یکی از شوک‌هایی بود که بعدها آل احمد نوشت به او و دیگران وارد شد. این شوک زمانی بود که تظاهراتی زیر برق سرنیزه‌های سربازان ارتش سرخ، آنطور که آل احمد می‌گوید در حمایت از سفر کافتارادزه ترتیب داده شد.

در چنین اوضاع و احوالی بود که احسان طبری جوان با سرقلم رفتن مقاله‌ای، این موضوع را مطرح کرد که اگر دولت ایران برای شرکت نفت انگلیس در جنوب ایران امتیازی قائل است به یقین درست خواهد بود که برای همسایه شمالی -شوروی- هم در شمال کشور چنین امتیازی را در نظر بگیرد و این کار، حفظ موازنه منفی است.

این سیاست همسازی و همراهی با سیاست شوروی که نفی منافع و مصالح ملی ایران را هدف قرار داده بود، عده‌ای از کادرهای برجسته حزب را به عصیان واداشت و در نتیجه انشعاب اول حزب کم کم شکل گرفت.

مهدی خان‌بابا تهرانی (عضو سابق حزب توده ایران)، انشعاب های حزب توده، بی بی سی فارسی
#حزب_توده
#احسان_طبری
#مهدی_خان‌بابا_تهرانی
#تاریخ_ایران
#ایران
#ملت_ایران
#ایران_زمین
#پهلوی
#امتیاز_نفت_شمال
#امتیاز_نفت_جنوب
#شوروی
#انگلیس
#ملی_شدن_نفت
#تاریخ
#تاریخ_معاصر
#تاریخ_در_عکس
#تاریخ_در_تصویر
#ایران_بزرگ_فرهنگی


8

#پنجاه_سال_نفت_ایران
#کتابفروشی_آناهیتا
نویسنده : #مصطفی_فاتح
مشخصات : #وزیری #گالینگور #انتشارات_سهامی_چهر #چاپ_اصلی #بدون_سانسور #چاپ_قبل_از_انقلاب #شاهنشاهی #1335 شمسی #چاپ_اول
کیفیت : تمیز
قیمت : لطفا به دایرکت مراجعه شود .
#کتاب_کمیاب #کتاب_نایاب
#موجود_می_باشد
#جهت خرید،سفارش تهیه و اطلاع از موجودی کتابها لطفا دایرکت یا تماس مستقیم 09016451252
#درباره_نویسنده_بیشتر_بدانیم 👇👇👇 کتاب پنجاه سال نفت فاتح در اوایل سال 1335 ش انتشار یافت که اطلاعات جالبى درباره‏ى نفت در آن مندرج بود. در این کتاب اسناد و آمار جالبى درج شده بود که اهمیت کتاب را براى خواننده روشن مى ‏ساخت. در جلد دوم این کتاب پیرامون قرارداد با کنسرسیوم افشاگرى‏ هائى شده بود و آماده چاپ بود که روز 17 شهریور 1337 مامورین سازمان امنیت به خانه ‏ى وى ریختند و او را بازداشت نموده و کلیه اسناد و مدارک را همراه خود بردند. چند روز بعد محمدرضا پهلوى به ابوالحسن ابتهاج گفته بود که در منزل فاتح اسنادى پیدا شده که نشان مى ‏دهد او آدم انگلیس ‏ها است. ساعت 8 بعد از ظهر روز پنجم بهمن‏ ماه 1343 شاه در یک مصاحب ه‏ى تلویزیونى اظهار کرد: بعد از شهریور 1320 انگلیس‏ ها حزب توده را به دست شخصى به نام مصطفى فاتح تاسیس کردند. #خاطرات_سیاسی #خاطرات #موسس #حزب_توده
#کتابدونی #عشق_کتاب #کتابخوار #کرم_کتاب
موجودی : ق س 📚📘 @Anahita_Boo


0

اسم:#فرخ_نگهدار
شغل:#خرماله‌کش
جنس:لنینیسم سابق،ولایی لاحق،تاجرعرزشی درفرنگ
دکان:تحلیلگرسیاسی
سوابق مبارزاتی:انشعاب درچریکهای فدایی باپوش #اکثریت
شیرجه درگنداب #حزب_توده وخیانت
گرفتن پاچه مخالفین ج.ا
خبرچین #لاجوردی
ماله کش #جاعش
بیزینس من
اسطبل:@bbcpersian
وضعیت کنونی:#مالباخته #ایران


1

شرمنده ایم که از مبارزه با نهضت آزادی و حزب توده رسیده ایم به ری استارت و مسیح علینژاد!
ما انتظار نداشتیم که از مناظره های نسل اول که میان بهشتی و کیانوری برگزار می شد برسیم به کل کل کردن هشتگی با سلطنت طلب ها. انتظار نداشتیم که از نهضت آزادی برسیم به ری استارت، از حزب توده برسیم به کمپین چهارشنبه های سفید، از خانه تیمی برسیم به دکل برق خیابان، از انتحاری چریک‌ ها برسیم هشتگ براندازم.ما از جهت مقابلمان خیلی پسرفت کردیم.
مشاهده جزئیات و مطالب بیشتر در لینک زیر:
http://www.RaheMobin.ir/?p=50396
لینک عضویت در کانال تلگرامی:👇 @TeleMobin 🆔 t.me/joinchat/BrGDuTvky_m5DXg0sWKWUA
پایگاه خبری راه مبین
بهشتی حزب_توده ربع_پهلوی رضا_پهلوی ری_استارت سلطنت_طلب_ها ضدانقلاب کیانوری مسیح_علینژاد نهضت_آزادی
#بهشتی #حزب_توده #ربع_پهلوی #رضا_پهلوی #ری_استارت #سلطنت_طلب_ها #ضدانقلاب #کیانوری #مسیح_علینژاد #نهضت_آزادی


0

.
آقایان مسئولین، تحقیر این ملت تا کجا،
مسئولان نامحترم لطفا عمامه و کلاهتان را بالاتر بگذارید،
فرستاده ویژه با پوتین دیدار کرد که نفت در برابر کاغذ را تبدیل به نفت در برابر کالا کند،
همه دنیا میداند که روسیه دوست و دشمن نمی شناسد و فقط به منافع خود فکر می کند،
یادتان رفته یا دچار فراموشی شدید که حزب توده، دست نشانده همین ها بودند و قبل و بعد از انقلاب چه بر سر این ملت آوردند،
شرم بر شما که از تاریخ درس نمی گیرید و همچنان فکر می کنید، شما درست می گویید و درست عمل می کنید،
.
#پوتین #نفت_در_برابر_غذا #نفت_در_برابر_کالا #حزب_توده #انقلاب #تاریخ #فرستاده_ویژه #دشمن #دوست #روسیه


2

💥 فکر می‌کردیم هر چه بگذرد این #جنگ #مردانه تر می شود اما #کودکانه تر شد!

همیشه مهمترین حسرت معتقدان به #انقلاب شکاف میان زمانه آنها که انقلاب کردند با اینها که قرار است آن را حفظ کنند بوده… دنیای انقلاب کرده ها مملو از “اینگونه باید بشود” های زیبا بوده و دنیای حفظ کنندگان انقلاب مملو تر از “حالا دیگر اینگونه شده است” های زشت و کریه المنظر… آنها که انقلاب نکرده بودند اما می خواستند حفظش بکنند سوالشان این بود که چرا و چه شد که  از محمدعلی #رجایی رسیدیم به حسن #روحانی … از #طالقانی رسیدیم به امامی کاشانی… از #شهید تندگویان رسیدیم به بیژن #زنگنه … از #حسن_آیت رسیدیم به مصطفی #کواکبیان
ما از خیلی های دیگری که مردم به عشق شان انقلاب کرده بودند رسیدیم به کسانی که مردم شاید نخواهند به #عشق شان #انقلابی را حفظ کنند، ما با همه این شکاف ها و اشخاصش، با همه شعارهای مسخ شده و کارنامه های سیاهش کنار آمدیم اما انتظار مقابل به مثل شدن این مساله را دیگر نداشتیم؛ ما انتظار نداشتیم که جبهه مقابلمان پر بشود از رضا #پهلوی و محمد حسینی و #مسیح_علینژاد !!!… ما انتظار نداشتیم که از مناظره های نسل اول که میان #بهشتی و کیانوری برگزار می شد برسیم به کل کل کردن هشتگی با #سلطنت_طلب ها… ما انتظار نداشتیم که از #نهضت_آزادی برسیم به #ری_استارت ، از #حزب_توده با سه ربع کیلو سیبیل برسیم به کمپین #چهارشنبه_های_سفید، از رادیو بی بی سی برسیم به #تلگرام #آمدنیوز ، از خانه تیمی برسیم به دکل برق خیابان، از #انتحاری #چریک‌ ها برسیم #هشتگ #براندازم… ما از جهت مقابلمان خیلی پسرفت کردیم.
نسل اول سرش را بالا می گرفت و می گفت در حال #مبارزه با چه کسانی است، ما سرمان را پایین بیاندازیم و بگوییم جبهه مقابلمان کیست؟ به نظر جنگیدن با اینها سخت تر است، مثل آن می ماند که چهارتا کودک #بچه_ننه بخواهند اذیتت کنند و تو بگویی اگر بزنم زیر گوششان می گویند زورش به بچه رسیده و اگر نگاهشان کنم می گویند از پس دو تا الف بچه ها بر نیامده!
کاش داغ این روزهایمان پسرفت همین به ظاهر خودی ها بود نه مبتذل شدن جبهه مقابل. ما انتخاب نکردیم که با اینها مبارزه کنیم، ما قرار است با کسانی دهان به دهان شویم که چوب دو سر فلانند، نه رویمان می شود که سطحمان را اندازه آنها پایین بیاوریم نه می شود از سروصدای بچه بازی شان چشم پوشید؛ مابه زمان خوشبین بودیم و فکر می کردیم هرچه بگذرد این جنگ مردانه تر میشود اما کودکانه تر شد، کاش بجای هم گروه شدن با نونهالان در همان رده بزرگسالان به گروه مرگ می خوردیم تاحتی حذف شدن در آن هم افتخار باشد


3

فکر می‌کردیم هر چه بگذرد این #جنگ #مردانه تر می شود اما #کودکانه تر شد!

همیشه مهمترین حسرت معتقدان به #انقلاب شکاف میان زمانه آنها که انقلاب کردند با اینها که قرار است آن را حفظ کنند بوده… دنیای انقلاب کرده ها مملو از “اینگونه باید بشود” های زیبا بوده و دنیای حفظ کنندگان انقلاب مملو تر از “حالا دیگر اینگونه شده است” های زشت و کریه المنظر… آنها که انقلاب نکرده بودند اما می خواستند حفظش بکنند سوالشان این بود که چرا و چه شد که  از محمدعلی #رجایی رسیدیم به حسن #روحانی … از #طالقانی رسیدیم به امامی کاشانی… از #شهید تندگویان رسیدیم به بیژن #زنگنه … از #حسن_آیت رسیدیم به مصطفی #کواکبیان
ما از خیلی های دیگری که مردم به عشق شان انقلاب کرده بودند رسیدیم به کسانی که مردم شاید نخواهند به #عشق شان #انقلابی را حفظ کنند، ما با همه این شکاف ها و اشخاصش، با همه شعارهای مسخ شده و کارنامه های سیاهش کنار آمدیم اما انتظار مقابل به مثل شدن این مساله را دیگر نداشتیم؛ ما انتظار نداشتیم که جبهه مقابلمان پر بشود از رضا #پهلوی و محمد حسینی و #مسیح_علینژاد !!!… ما انتظار نداشتیم که از مناظره های نسل اول که میان #بهشتی و کیانوری برگزار می شد برسیم به کل کل کردن هشتگی با #سلطنت_طلب ها… ما انتظار نداشتیم که از #نهضت_آزادی برسیم به #ری_استارت ، از #حزب_توده با سه ربع کیلو سیبیل برسیم به کمپین #چهارشنبه_های_سفید، از رادیو بی بی سی برسیم به #تلگرام #آمدنیوز ، از خانه تیمی برسیم به دکل برق خیابان، از #انتحاری #چریک‌ ها برسیم #هشتگ #براندازم… ما از جهت مقابلمان خیلی پسرفت کردیم.
نسل اول سرش را بالا می گرفت و می گفت در حال #مبارزه با چه کسانی است، ما سرمان را پایین بیاندازیم و بگوییم جبهه مقابلمان کیست؟ به نظر جنگیدن با اینها سخت تر است، مثل آن می ماند که چهارتا کودک #بچه_ننه بخواهند اذیتت کنند و تو بگویی اگر بزنم زیر گوششان می گویند زورش به بچه رسیده و اگر نگاهشان کنم می گویند از پس دو تا الف بچه ها بر نیامده!

کاش داغ این روزهایمان پسرفت همین به ظاهر خودی ها بود نه مبتذل شدن جبهه مقابل. ما انتخاب نکردیم که با اینها مبارزه کنیم، ما قرار است با کسانی دهان به دهان شویم که چوب دو سر فلانند، نه رویمان می شود که سطحمان را اندازه آنها پایین بیاوریم نه می شود از سروصدای بچه بازی شان چشم پوشید؛ ما به زمان خوشبین بودیم و فکر می کردیم هرچه بگذرد این جنگ مردانه تر میشود اما کودکانه تر شد، کاش بجای هم گروه شدن با نونهالان در همان رده بزرگسالان به گروه مرگ می خوردیم تا حتی حذف شدن در آن هم افتخار باشد!


7

میتینگ حزب توده_حزب دست نشانده ی شوروی_ در تهران تیر ۱۳۳۰ خورشیدی

#دولت_مصدق تظاهرات ضدآمریکایی حزب توده در ۲۳ تیر ۱۳۳۰ را سرکوب و در پی آن عده ای نیز کشته شدن.

تظاهرات ۲۳ تیر ۱۳۳۰ خورشیدی

بهانه برگزاری این تجمع بزرگداشت سالروز اعتصاب بزرگ کارکنان شرکت نفت‌جنوب در سال ۱۳۲۵ بود اما به جهت تقارن این مناسبت با ورود «آورل‌هریمن» فرستاده ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا که قرار بود مذاکراتی با دکتر مصدق در رابطه با نفت ایران داشته باشد، عمده شعارها و مخالفت‌ها به این سفر جلب شد و تظاهرات رفته‌رفته جنبه ضدآمریکایی و حتی ضددولتی به خود گرفته و متشنج شد.
فضای ایجاد‌شده موجب شد تا گروه‌های مخالف #حزب_توده علیه آنان وارد عمل شده و تظاهرات به خشونت کشیده شود.
نیروهای‌مسلح به فرمان سرلشکر زاهدی که در این زمان وزیر کشور بود، وارد تظاهرات شدند و در جریان زد و خورد میان آنها و هواداران حزب توده ۲۰نفر در تهران و تعدادی از تظاهرکنندگان نیز در خوزستان کشته و شماری نیز زخمی شدند.

با اطلاع مصدق از این امر سرلشکر حسن بقایی رییس شهربانی و سرلشکر زاهدی عزل شدند ولی این اقدام نیز خشم اعضای حزب توده را فروننشاند و بیانیه‌ای شدیداللحن علیه مصدق صادر شد که در آن وی را به‌عنوان عامل کشتار معرفی کرده بودند.
#پهلوی
#شوروی
#ملت_ایران
#ایران
#تاریخ_در_عکس
#تاریخ_در_تصویر
#تونل_زمان
#محمدرضاشاه
#چپ
#چپگرایی
#مارکسیسم
#مارکسیسم_لنینیسم
#کمونیسم
#اورل_هریمن
#ایالات_متحده_امریکا


8

شايد غريب ترين بخش زندان طولانی #عباس_اميرانتظام ماه هائی باشد که او و #نورالدين_کيانوری رهبر #حزب_توده همبند شدند و کسی که روزگاری به اصرار اميرانتظام را جاسوس امپريالسيم آمريکا و لايق اعدام خوانده بود با حکمی به معنای جاسوسی برای امپرياليسم شوروی، کنار او قرار گرفت
@kafaeealireza


22

. مختصری درباره اوایل سلطنت رضاشاه پهلوی (قسمت دوم و آخر)
با اتفاقاتی که برای احزاب سیاسی مختلف افتاد، عملا اوضاع غیرقابل کنترل شده بود. با این حال پلیس بیشتر از همه، کمونیست‌ها را سرکوب کرد. دومین کنگره کمونیست‌های ایران در سال 1306، کودتای سال 1299 را توطئه انگلیسی‌ها دانستند، رضاشاه را دست‌نشانده امپریالیسم خواندند و همچنین خواستار انقلاب دهقانان علیه حکومت پهلوی شدند. در پاسخ نیز، رضاشاه دستور داد همه اتحادیه‌های کارگری ممنوع‌الکار شوند و همچنین بین سال های 1306 تا 1312، حدود 156 نفر بدلیل فعالیت ضد حکومتی دستگیر شدند.
این رویدادها، هرچند بسیار هجومی و سریع بودند، اما باعث شدند تا رضاشاه دوباره قدرت سیاسی خود را کاملا تثبیت کند. بلافاصله بعد، روند اصلاحات دوباره آغاز شد. از آنجایی که رضاشاه هدف شبه‌غربی سازی جامعه ایران را در سر می‌پروراند، برای به هدف رسیدنش باید توسعه آموزشی، مبارزه با قبیله گرایی، غیردینی سازی و ناسیونالیسم را در ایران پیاده می‌کرد.
مبارزه با نفوذ خارجی‌ها نیز از برنامه های دیگر رضاشاه بود. او امتیازات قرن نوزدهم را که به اروپایی‌ها مصونیت قضایی فراسرزمینی داده بود، لغو کرد و میلسپو را از سمت خزانه‌داری برکنار کرد. حق چاپ اسکناس را از بانک شاهی انگلستان گرفت و به بانک تازه تاسیس ملی ایران واگذار کرد.
باوجود اصلاحات بسیار موثر در ساختار جامعه ایران، هنوز مشکلات بزرگی گریبانگیر مردم و به‌ویژه طبقه پایین و تهی‌دست بود. در سال‌های پادشاهی رضاشاه، ساعات کار زیاد، مزدهای پایین، مالیات‌های گزاف، انتقال اجباری کارگران و... همگی باعث شدند تا کارگران صنعتی دست به اعتصابات گسترده بزنند. در روز کارگر سال 1308، یازده هزار کارگر پالایشگاه نفت دست به اعتصاب زدند اما پلیس و حکومت سریعا بیش از 500 کارگر را دستگیر کردند و پنج نفر از رهبران اعتصاب نیز تا سال 1320 در بازداشت باقی ماندند.


5

ناصرفخرآرایی در روز ۱۵بهمن سال۱۳۲۷ راس ساعت ۱۵،شاه را در دانشگاه تهران ترور کرد.تروری که شاه ازآن جان سالم به دربرد ولی تبعات سنگینی برای گروه های مخالف نظیر حزب توده داشت.این ترور بهانه ای برای سرکوبی دشمنان شاه بودوقربانی اصلی آن شخص ناصرفخرآرایی ست که آن روز با کارت مخصوص خبرنگاری وعکاسی وارد دانشگاه تهران شد.پرونده این ترور با تحقیقات ناقص برای همیشه مختومه شد.درحالیکه یکی از مهم ترین ترورهای تاریخ معاصر ایران بوده وخیلی ها در این پرونده مستقیم وغیرمستقیم نقش داشتند که هیچ گاه نامشان فاش نشد.#ناصر_فخرآرایی #حزب_توده #دانشگاه_تهران #روزنامه_پرچم اسلام#ترور_نافرجام


0

.
.

اسم: ابراهیم گلستان
فیلم‌ساز lداستان‌نویس l منتقد
متولد 1301 شیراز l مقیم ساسِکسِ انگلستان l 96 ساله l
شهرت: نقشی جهت‌دهنده در ادبیات و سینمای ایران داشت l صراحت کلام l سینما را خوب می‌شناخت و اساس یک سینمای ایرانی را پی ریزی کرد l نخستین و تنها فیلم‌ساز مستقل سینمای ایران l نقش بسزایی در ایجاد بنای سینمای نوین و مدرن ایران داشت
ویژگی‌های قصه‌هایش: برش ماهرانه‌ی تصاویر، زوایای غیر معمول، ترکیبی زیبایی‌ شناختی سال 1320 به تهران می‌آید. نخست در دانشکده‌ی حقوق درس می‌خواند، اما کمی بعد تحصیل را ترک می‌کند، وارد فعالیت‌های سیاسی #حزب_توده می‌شود، اما به دلیل اختلاف با سرانِ آن از حزب خارج می‌شود و به کار خبری، عکاسی و فیلم‌برداری برای شبکه‌های تلویزیونی بین‌المللی و آژآنس‌های خبری مشغول می‌شود.
سال 1321 با #صادق_هدایت آشنا می‌شود.
بنا به گفته‌ی شخص گلستان: برخلاف تصور رایج، #صادق_هدایت را به عنوان سرمشق ادبی یا اینکه بخواهد از او تقلیدی کرده باشد، انتخاب نکرد.
از دوستی خواسته بود کتاب‌هایی برایش به ایران بفرستد، که اکثر آن‌ها پیشنهاد صادق هدایت بودند که خودش هم مشتاق بود آن‌ها را بخواند: #کافکا، #هرمان_هسه، #راموز، #فاکنر.
به گفته‌ی خودش، از یک نویسنده یا سبک خاص داستان‌نویسی تاثیر نگرفته‌است. و اینکه بگویند همه‌ی متن‌هایش تاثیری از هدایت یا همینگوی یا ... بوده تا حدی کوته‌نظرانه است. او پیش از این نویسنده‌ها مثلا: #بوستان_سعدی را ده مرتبه خوانده بوده‌است. متنی که خیلی هم روان‌تر از همینگوی بود. *نخستین قصه: به دزدی رفته‌ها، 1326،ماهنامه مردم. *مجموعه ترجمه: کشتی شکسته‌ها: ترجمه‌ای از آثار:#چخوف، #ارنست_همینگوی و #ویلیام_فاکنر. که نخستین‌بار بود به فارسی ترجمه می‌شدند. در سال 1326 منتشر شدند. *مجموعه داستان شکار سایه، انتشار 1326. *تاسیس استدیو گلستان *مجموعه‌ی جوی و دیوار و تشنه، 1346. *مد و مه، 1348. *ترجمه: هکلبری_فین، دون_ژوان، مکبث(که این هیچوقت منتشر نشد). *آذر ماه آخر پاییز، هفت داستان از گلستان *در گذار روزگار، هشت داستان از گلستان
*کتاب گفته‌ها، 1377 *کتاب خروس، 1374 منتشر شدند

@directors_info
@movies_series_info
@cinema_info


0

وای بر ما که با بی تدبیری و با بی فکری اینگونه شادی و پیشرفت رو از وطنمون گرفتیم #ننگ_بر_مردم_نادان
#روشن_فکران_قلابی
#حزب_توده
#مارکسیست_اسلامی


0

برای جلوگیری از ورود و خروج عوامل توطئه ؛ مرزهای ایران 48 ساعت بسته است / جزئیات فرار دو افسر کودتاچی
#کودتای_نوژه
#نوژه
#کودتا
#امام_خمینی
#حزب_توده
http://yon.ir/nyH6Q
@rouzshomar


0

کشف مرکز بزرگ #جاسوسی #اسرائیل در تهران / ایران خواستار استرداد دو توطئه گر فراری از #ترکیه شد
#کودتای_نوژه
#نوژه
#کودتا
#امام_خمینی
#حزب_توده
http://yon.ir/nyH6Q
@rouzshomar


0

#هاشمی_رفسنجانی : #حزب_جمهوری_اسلامی در سرکوبی توطئه نقش داشت/نقش گسترده #جبهه_ملی در توطئه آمریکایی کودتا / اشغال دفتر گروهک آمریکایی حزب ایران توسط مردم تبریز
#کودتای_نوژه
#نوژه
#کودتا
#امام_خمینی
#حزب_توده
@rouzshomar


0

عملیات سازمان نقاب فاش شد / برنامه کودتاگران برای تشکیل حکومت سوسیال دموکرات آمریکایی / اسناد همکاری #خسرو_قشقایی با ساواک ، دربار و سیا
#کودتای_نوژه
#نوژه
#کودتا
#امام_خمینی
#حزب_توده
@rouzshomar


0

در مرحله دوم اجرای طرح کودتا ؛ کودتاچیان در نظر داشتند کلیه نمازهای جمعه را بمباران کنند / زمینه های داخلی کودتا

#کودتای_نوژه
#نوژه
#کودتا
#امام_خمینی
#حزب_توده

@rouzshomar


0

#مجاهدین_انقلاب_اسلامی به مردم آباده باش دادند / حفظ وحدت و اطاعت کامل از فرامین امام و همکاری با نیروهای مسلمان پیرو خط امام / امام : مرد و زن همه پاسدار اسلامند #کودتای_نوژه
#نوژه
#کودتا
#امام_خمینی
#حزب_توده
@rouzshomar


0

امام فرمان آمادگی عمومی دادند/ جزئیات حادثه از زبان #هاشمی_رفسنجانی / اسامی ماموران قتل امام در جیب فرمانده سابق لشکر 92 زرهی
#کودتای_نوژه
#نوژه
#کودتا
#امام_خمینی
#حزب_توده
http://yon.ir/nyH6Q
@rouzshomar


0

امام : از فانتوم ها نترسید از پشت کردن به اسلام و مساجد بترسید / افشای اسامی عوامل توطئه کودتای سیا / برکناری 4 فرمانده نظامی و دستگیری دهها چهره سیاسی و نظامی
#کودتای_نوژه
#نوژه
#کودتا
#امام_خمینی
#حزب_توده
@rouzshomar


0

امام : از این توطئه هیچ باکی نیست / آخرین خبرها از شکل گیری و شکست کودتا / سپهبد مهدیون و #سپهبد_محققی عاملان اصلی کودتا دستگیر شدند
#کودتای_نوژه
#نوژه
#کودتا
#امام_خمینی
#حزب_توده
http://yon.ir/nyH6Q
@rouzshomar


0

📚📌✏️ ketabyab salari Bookfinder

#فقر_فلسفه
#کتابفروشی_کتاب_یاب_سالاری
نویسنده : #کارل_مارکس
مترجم : #نامعلوم
مشخصات :  #رقعی  #شومیز #چاپ_قدیمی
کیفیت : #تمیز
قیمت :  به دایرکت مراجعه شود
#بسیار_کمیاب
#کمیاب #نایاب
#موجود_می_باشد
#جهت خرید،سفارش تهیه و اطلاع از موجودی کتابها لطفا دایرکت یا تماس مستقیم  09121013457
#فلسفه #کارل #مارکس #فاشیسم #کمونیسم #نظریه_کمون #فاشیست #حزب_توده
#کتاب_خوب  #کتاب_باز #کتاب #چی_بخونم  #کتاب_خوب_بخوانیم 📚📘 @ketabyab_salari_Bookfinder


0

اسلام گرايان و سازمانهاي آزادي بخش
سازمان ازادي بخش فلسطين كه كنفدراسيوني از احزاب فلسطيني بود كه در تاريخ 1 خرداد 1343 (1964ميلادي) تاسيس شد

سازمان آزادي بخش ظفار 19 خرداد 1344 را روز شروع انقلاب نام گذاري كردند كه در سال 1975 با مداخله نيروهاي ارتش شاهنشاهي اين شورش در عمان سركوب شد
#نگاهي_به_تاريخ

#ارتجاع_سرخ_و_سياه

#حزب_توده

#اصلاح_طلب

#موج_سوم


0


مجله «اندیشه پویا» در شماره پنجاه و یکم خود،متنی را از درس‌گفتار ف.م.جوانشیر(فرج‌الله میزانی)،از دبیران کمیته مرکزی حزب توده،در نقد «جامعه‌ی باز و دشمنان آن» اثر کارل پوپر،فیلسوف و متفکر لیبرال،منتشر کرده است که آکنده از نیت‌خوانی و کژفهمی جوانشیر و تحریف رای و نگاه پوپر است.جوانشیر در نقد «جامعه‌ی باز و دشمنان آن» که آن را اثری مبتذل می‌داند،مدعی شده است که پوپر از مردم می‌ترسد و دموکراسی و مردم‌سالاری را به شرطی می‌خواهد که مردم در آن دخالت نکنند! چون پوپر گفته است که مرادش از دموکراسی،عبارت مبهمی چون «حاکمیت مردم» و «حاکمیت اکثریت» نیست.جوانشیر هم از این سخن پوپر،این نتیجه عجیب را می‌گیرد که او از مردم می‌ترسد و دشمن آنان است!

کارل پوپر تعبیر «حکومت مردم بر مردم» را بی‌معنا می‌‌انگاشت و دموکراسی را به معنای «حکومت مردم بر مردم» یا «حکومت اکثریت» نمی‌دانست.آنچه پوپر گفته است بسیار ساده و قابل فهم است،او تنها خود را در برابر تعریف رایجِ دموکراسی که آن را «حکومت مردم» یا «حکومت اکثریت» معرفی می‌کند،قرار داده است نه در مقابل مردم.سخن پوپر این است که به معنای واقعی کلمه مردم یا اکثریت حکومت نمی‌کنند،مردم کسانی را انتخاب می‌کنند تا بر آنها حکومت کنند اما مردم حکومت نمی‌کنند.آنکه در انتخابات از سوی اکثریت مردم انتخاب شده است بر مردم حکومت می‌کند نه اکثریتی که او را انتخاب کردند.پوپر می‌گوید"مردم ممکن است با تهديد به عزل و برکناری،در اعمال حکمرانانشان تأثير بگذارند ولی به هیچ مفهوم مشخص و عملی،هرگز بر خود حکومت نمی‌‌کنند." از نگاه پوپر،حکومت دموکراتیک حکومتی است که بدون خونریزی می‌توان از شرش خلاص شد؛ یعنی،نهادهای اجتماعی وسایلی فراهم آورند که به یاری آنها مردم بتوانند حاکمان را برکنار کنند.در مقابل،حکومت جابرانه یا دیکتاتوری است که جز با کامیابی در انقلاب نمی‌توان از چنگش رها شد. ‌

حالا سخن پوپر کجا و تفسیر جوانشیر از سخن او کجا! به نظر می‌رسد که او بسیاری از سخنان نویسنده «جامعه‌ی باز و دشمنان آن» را اصلاً درک نکرده است.نتیجه‌ای که جوانشیر از سخن پوپر گرفته است،تنها محصول کژفهمی اوست و چنانکه که گفتم،درس‌گفتار جوانشیر در نقد پوپر پُر است از این کژفهمی‌ها و تحریف‌‌ها(متاسفانه این روش بسیاری از چپ‌های ایرانی در مواجهه با اندیشه لیبرالی بود).پوپر از نگاه این نویسنده مارکسیست،هم از مردم می‌ترسد،هم از مارکس و هم از عشق و عواطف پاک انسانی نفرت دارد.حقیقتاً جوانشیر،در نقد پوپر و جامعه‌ی باز او،پرت‌وپلا بسیار گفته است و نقد او بسیار کم‌وزن و سطحی است.


5

عباس ملک‌زاده میلانی در دوران تحصیلات یکی از اعضای سازمان انقلابی حزب توده ایران و تشکیلات کنفدراسیون دانشجویان ایرانی بود.
.
#عباس_میلانی
#حزب_توده
#تنها_راه_رهایی
#سکولاریسم
#دموکراسی
#ایران_آزاد_آباد
#ایران_آزاد_باید_گردد


4

.
🔸به بهانه سالگرد شهادت #شهید_بهشتی
.
ما وارث مکتبی هستیم که جلوی شهید بهشتی شعار دادند که شاه حرام‌زاده است، خمینی آزاده است. می‌گویند شهید بهشتی گفتند : این جمهوری اسلامی نیست، این انقلاب نیست! وقتی پدرش با مادرش ازدواج شرعی کرده، لذا او حرام زاده نیست. حق ندارید تهمت بزنید. حتی به شاه که نفر اول مقابل امام(ره) بود. ‼️
.
در یکی از میزگردها کیانوری بود و شهید بهشتی یا احسان طبری، شک از من است. حالا یا کیانوری یا طبری بعنوان #حزب_توده و شهید بهشتی بعنوان #حزب_جمهوری_اسلامی. طرف یک آیه را اشتباه خواند. شهید بهشتی آرام روی کاغذ درستِ آیه را نوشت و به آن شخص داد. نگاه کرد و اصلاح کرد. بحث را که تمام کرد از میزگرد بیرون آمدند، به شهید بهشتی گفت چرا این‌کار را کردی؟! من اگر جای تو بودم و تو یک جمله از کتاب سرمایه‌ #مارکس را اشتباه خوانده بودی، میزگرد را به نفع خودم تمام می‌کردم! تو می‌توانستی وقتی من آیه‌ قرآن را اشتباه خواندم، برگردی بگویی تو که قرآن بلد نیستی از رو بخوانی چرا راجع به اسلام داری حرف میزنی؟! ولی شما #آرام اصلاح کردی، به من کمک کردی!
.
💠 می‌گویند شهید بهشتی گفت : ما که نیامده‌ایم با هم دعوا کنیم! آمده ایم راه صحیح را پیدا کنیم. آمده ایم با هم #همراهی کنیم، به هم کمک کنیم و #حق را پیدا کنیم. این است که همه در مقابل شهید بهشتی #خاضع بودند!
#حجت_الاسلام_زائری
.
🔅 برگرفته از متن مناظره #حجت_الاسلام_زائری و #حجت_الاسلام_انجوی_نژاد
#اعتکاف94

http://rahpouyan.com/print.asp?tid=5073
.
#کانون_فرهنگی_رهپویان_وصال_شیراز
#شهید_بهشتی


3

.
جوانان مسلمان در دهه 40 و 50 در برابر امواج ضد دینی که از توده ای ها، مارکسیست ها، بهایی ها، ناسیونالیست ها، ملی گرایان غیرمذهبی و ضد مذهب، لیبرالها، جریانات سلطنتی، متحجرین مذهبی در حوزه و روحانیت ضد امام راحل متصاعد می شد، خلع سلاح شده بودند.
دکتر شریعتی برای جوان مسلمان منزلت ایجاد نمود و با تبیین سیاست دینی و انقلاب اجتماعی مسلمانان را در برابر لیبرال ها، کمونیست ها، متحجرین، سکولارها و دموکراتها، صاحب اندیشه و جایگاه محکم کرد .
در دورانی که بی حجابی و غربگرایی تجدد به شمار می رفت، دکتر شریعتی کاری کرد گروه گروه پسران و دختران مارکسیست، کمونیست و ... به اسلام علاقه مند شوند و حتی اسمشان را به یکی از نام های مبارک ائمه اطهار (ع) تغییر دهند و دختران محجبه شوند .
روشنفکران به دکتر شریعتی مرتجع می گفتند و متحجرین او را روشنفکر بی دین می نامیدند؛زمانی که به زندان افتاد، جرایم او را شاخه دانشگاهی حضرت آیت الله خمینی بودن، ضربه زدن به نظام سلطنت، ملی گرایی، کمونیست ها، متحجرین، سکولارها و لیبرال ها در آثار و نوشته هایش عنوان کردند .
مفهوم بیداری اسلامی و بازگشت به ارزشهای دینی در زمان دکتر شریعتی مطرح شد، وی در راستای تبیین مکتب اسلام به مردم توصیه می کرد که شخص محور نبوده و عقل محور و مکتب محور باشند و اعمال و گفتار و خواسته دیگران را در ترازوی نقد قرار دهند .
دکتر شریعتی در زمانی که تقلید از حضرت آیت الله خمینی (ره) به عنوان یک مرجع جرم محسوب می شد، مقلد امام راحل بود و با قلم و کلام خود همزمان در چند جبهه علیه مارکسیست ها، کمونیست ها، ملی گراها، متحجرین مذهبی، رژیم سلطنت، سکولاریسم و نظام سرمایه داری می جنگید .
روشنفکری دینی دهه های 40 و 50 و آنچه دکتر شریعتی و شهید مطهری به آن معتقدند بودند با روشنفکری دینی در دهه های 70 و 80 تفاوت دارد .
بعد از انقلاب افرادی در ایران، روشنفکری دینی را مطرح کردند که جهت گیریهای مبنایی آنها عکس جهت گیریهای شهید مطهری و دکتر شریعتی بود.
جریان نواندیشی دینی که شهید مطهری و دکتر شریعتی دنبال کردند، در جهت ایجاد انقلاب دینی و حکومت مردمی دینی، مبارزه با نظام سرمایه داری، کمونیست، استکبار و استبداد بود و از ایدئولوژی اسلام و شیعه، از جهاد و شهادت و احیای امامت سخن می گفت.
اما نواندیشان دینی دهه های 70 و 80 محور اصلی تلاش شان خارج کردن دین و مذهب از میدان و دوباره به حاشیه راندن اسلام و شخصی کردن دین بود .

#دکتر_شریعتی
#روشنفکری
#مرتجع
#نواندیشی_دینی
#حزب_توده
#مارکسیسم
#انقلاب_اسلامی
#دین
#استاد_رحیم_پور_ازغدی


11

:
سیبیل زبل خان
.

نوشته‌ی : #محسن_مردانی
.
بخش اول
.
.
در مطلبی از آقای #حسین_جنت_مکان خواندم که #سبیل (یا #سیبیل ) بزرگی که دهان را می‌پوشاند از نماد آیین #مهرپرستی یا #میترائیسم است و بر بسته بودن دهان و #رازداری ، که در این آئین، بسیار مهم است تأکید دارد.
.
این سبیل بلند به فرقه‌های دیگر (حتی بعد از ورود اسلام به ایران) سرایت کرد، بدون اینکه حتی دلیلش را بدانند. (از جمله #صوفیان یا #دراویش) چون این افراد خود را محافظان اسرار الهی می‌دانند که هر گوشی لایق شنیدن آن نیست.
بعضی این فرقه‌ها احادیثی از #رسول_اکرم و مخصوصا #امیرالمومنین علی (ع) در فضیلت سبیل بلند نقل کرده‌ام که غالباً بی اساس است و سیره پیامبر و ائمه نشان می‌دهد که کوتاه کردن سبیل جزء سنت اسلامی است.
.
#حزب_توده نیز به پیروی از سیره #استالین !! از مروجان سبیل بلند بود که نمی‌دانم ربطی با رازداری دارد یا نه (البته با توجه با غیرقانونی بودن این حزب بعد از کودتای ٢٨ مرداد بعید هم نیست که مشوق رازداری بوده باشد)
.
اما فارغ از این موی بلند زیر بینی!! رازداری نقش بسیار بسیار مهمی در فرهنگ ما دارد که نمونه‌هایی از آن اشاره می‌کنم.
.
.
#تقیه :
#تشیع تا قبل از دوران #صفویه در #ایران مذهب اقلیت بود و اغلب با نام #رافضی تحت تعقیب بودند و عقیده‌ای انحرافی تلقی می‌شد. به همین خاطر پیروان این #مذهب برای نجات از زندان و شکنجه و اعدام تقیه می‌کردند یعنی دین و عقیده‌ی خود را پنهان نگه می‌داشتند.
.
.
#باطنیان :
یکی از فرقه های تشیع معتقد به هفت امام ، با نامهای #اسماعیلیه ، #باطنی و #قرمطی که خود دارای شعبه های مختلفی بودند نیز شدیداً مورد آزار واقع می‌شدند و چون #خلفای_فاطمی مصر حامی این مذهب بودند این فرقه به عنوان دشمن خارجی نیز محسوب می‌شدند. بنابرین رازداری در این مذهب نیز نقش مهمی داشت. چریکهای اسماعیلی که با نام فدایی در ایران به ترور مخالفان مشغول بودند حتی برای اینکه دلبسته‌ی همسر و فرزند نشوند و عقیده‌ی خود را آشکار نکنند قبل از شروع فعالیت خود، #اخته می‌شدند.
.
.
#صوفیه:
مدعیان #عرفان_اسلامی از #صوفی بگیر.....
.
ادامه دارد
.
.
@hosseinjannatmakan


5

#ابراهیم_گلستان
آرمان چیه ؟ من از این #کلیشه ها فرار میکنم . من در فعالیت #سیاسی فقط می خواستم وظیفه ای را که وجدانم به من حکم میکرد اجرا کنم . ابتدا در روزنامه ی #پدرم مقاله می نوشتم بعد از سال ۱۳۲۳ در #تهران شروع کردم به نوشتن مقاله و ترجمه کردن . دو کتاب #دیالکتیک نوشته ی #استالین و #اصول_مارکسیسم نوشته ی #لنین را وقتی در #حزب_توده بودم ترجمه کردم و در روزنامه های #رهبر و #مردم ارگان #حزب مقاله می نوشتم بعد مسئول #حزب در #مازندران_شرقی شدم #احسان_طبری هم بود و همه از دستش عاجز بودند به کلّی آدم چرت و پرت بود و آخرسر هم ماهیت اش را نشان داد ، عضو کمیته ی مرکزی #حزب و مسئول #مازندران بود و مدام دور #منوچهر_کلبادی مالک بزرگ #مازندران که نماینده مجلس هم بود می چرخید مثل خیلی ها . من خودم مسئول #حزب بودم و با اسلحه ی #پارابلوم که از ارتش دزدیده بودند و زیر بالشم میگذاشتم میخوابیدم ، از ترس شورای متحده ی مرکزی #حزب چون مخالف کثافت کاری های #حزب_توده بودم . نتوانستم تحمّل کنم که چهره ی #حزب را بزک کنم که توش کثافت کاری بود که مزخرفات عجیب و غریب می گفتند #حزب_توده ابزار دست #شوروی بود و ربطی به #کمونیسم نداشت ، حقّه بازی بود معلوم نبود تکلیف عقیده و #مردم و مملکت چه میشود . استعفا دادم و از #حزب بیرون آمدم . آنهمه آدمی که راه پیمایی و تظاهرات میکردند هیچکدام نمی فهمیدند #مارکسیسم چی هست فقط شلوغ میکردند و قربان سبیل #استالین می رفتند اما #مارکسیست نبودند .
#نوشتن با دوربین #پرویز_جاهد رودررو با #ابراهیم_گلستان


4

#جلال_آل_احمد
✍️خائنان به#ایران و ایرانی را بشناسیم:جلال آل احمد در ابتدای سال ۱۳۲۳ وارد #حزب_توده شد و تا انشعاب حزب توده تمام مراحل تشکیلاتی به سمت بالا را پشت سر گذاشت. .
پس از انشعاب به همراه #خلیل_ملکی و افراد باقی‌مانده از انشعاب به #حزب_زحمتکشان دکتر #مظفر_بقایی پیوست. عضویت وی در حزب توده به مدت سه سال از بیست تا بیست و سه سالگی به طول انجامیده‌است. وی در این حزب به سرعت سلسله مراتب ترقی را طی کرد و در سال ۱۳۲۵ مأمور راه‌اندازی «#ماهنامه_مردم» زیر نظر #احسان_طبری شد. .
زمانی که وارد حزب توده شد حزب توده از نداشتن افرادی که دارای سرمایه تئوری و تجربیات مبارزات مارکسیستی باشند رنج می‌برد. در هنگامی که جلال به عضویت کمیته تهران درآمد به مدیریت داخلی روزنامه ارگان دانشجویان «بشر» و «ماهنامه تئوریک حزب توده» منصوب شد. وی در این زمان ۲۲ ساله بوده‌است. .
یکی از دلایل جدایی وی از حزب توده، دفاع این حزب از شوروی دانسته شده‌است. وی در کتاب خدمت و خیانت روشنفکران به این موضوع اشاره کرده‌است. به سبب اختلافی که میان وی و مظفر بقایی در زمان دولت ملی مصدق به وجود آمد وی به همراه خلیل ملکی مسعود حجازی محمدعلی خنجی و…
.
از حزب زحمتکشان منشعب شده و در حزب جدید ایجاد شده به رهبری خلیل ملکی به نام نیروی سوم فعالیت کرد؛ ولی پس از مدتی به سبب مخالفت با مصدق و حزب زحمتکشان، به‌طور کلی سیاست را در سال ۱۳۳۲ رها کرد.


45

اعلامیۀ سازمان چریکهای فدایی خلق ایران – شاخۀ آذربایجان – در حمایت از آقای قربانعلی پاشایی کاندیدای اولین دوره انتخابات مجلس شورای ملی در اورمیه، آقای پاشایی از آموزگاران اورمیه، زندانی سیاسی دوران شاه و مورد حمایت فدائیان خلق بودند.
در این انتخابات آقای پاشایی با پانزده هزار رای از رفتن به مجلس باز ماند و آقای حسنی با32000رای به عنوان نفر اول وارد مجلس شد. طبق اظهارات برخی فداییان تعداد رای های آقای پاشایی سی هزار بود که آقای حسنی مانع از حضور نمایندگان فدایی در حوزه های انتخابات برای نظارت و شمارش آرا شد و در نتایج تقلب کردند. لازم به ذکر است که رشید و رحیم حسنی، پسران آقای حسنی، هر دو عضو فداییان خلق بودند که هر دو دستگیر شدند رشید اعدام شد و رحیم به حبس ابد محکوم شد پس از همکاری با حکومت آزاد شد و در یک تصادف جان سپرد.
سازمان چریکهای فدایی خلق سازمانی سیاسی-نظامی مارکسیستی بود که در سال50برای مبارزه با شاه تشکیل شدو از تاثیرگذارترین گروههای مسلح در جریان انقلاب بود. در سال51ساواک11نفر فدایی اورمیه را بازداشت کرد. درین سال تعداد فداییان آذربایجانی که در زندان شهربانی اورمیه بودند نزدیک به50نفر بود. فداییان اورمیه علاقۀ وافری به زبان مادری داشتند از بین آنها میتوان به کسرایی، یکی از دبیران نامدار شهر اشاره کرد که راه نویسنده معروف آذربایجان، صمد بهرنگی، را پیش گرفته بود. بعد از بهمن57بسیاری از این زندانیان سیاسی به همراه دانشجویان ستاد چریکهای فدایی خلق اورمیه را تشکیل دادند که کارهای بزرگی در اورمیه انجام دادند، از جمله تلاشها و تبلیغات شبانه روزی آنها در اولین انتخابات مجلس برای قربانعلی پاشائی، سخنرانیهای پرشور سیاسی-اجتماعی به زبان ترکی-آذربایجانی، اقدام شایستۀ دختر فدایی خلق «تهمینه» با زنان کارگر دخانیات اورمیه برای سوادآموزی، کمک به دهقانان تهیدست اورمیه هنگام درو و برداشت و محصول، حمایت از کارگران و ... بود.
#azerbaijan #west_azerbaijan #discoverurmia #tabriz #salmas #sulduz #khoy #Iran #urmia #turk
#فدائیان_خلق #حزب_توده #انقلاب #ارومیه #اورمیه #آذربایجان #آذربایجان_غربی #تبریز #سولدوز #خوی #سلماس #تورک #اورمو #نقده #قوشاچای #میاندوآب #تکاب


11

اولین کتابی که از محمد طلوعی خوندم شش سال پیش بود اون هم توباشگاه در حالی که سخت مشغول دوچرخه زدن بودم😊.من ژانت نیستم رو بسیاردوست داشتم .این روزها اولین رمانش رو میخوانم وچقدر همه چیزبا رمان قبلی فرق داره ، روراست فهمیدم اصلا کتاب خوان حرفه ای نیستم چون کتاب سنگین بود و گاهی گیج کننده با همه ی این اوصاف بارها در دل خالقش راتحسین کردم به خاطر دایره ی لغات وسیعش و قدرت تخیل بی کرانش و خلق استادانه ی فضای رشتِ دهه ی سی با جزییاتی مثال زدنی که خود نشان از تحقیق و پژوهشی عمیق داشت
#محمد_طلوعی #قربانی_باد_موافق #من_ژانت_نیستم #هفت_گنبد#رشت_قدیم #حزب_توده#جایزه_گلشیری #impatiens#گل_حنا


2

♫ .
.
یه شب مهتاب
ماه می‌آد تو خواب
منو می‌بره
کوچه به کوچه
باغ انگوری
باغ آلوچه،
دره به دره
صحرا به صحرا،
اون جا که شبا
پشت بیشه‌ها
یه پری می‌آد
ترسون و لرزون
پاشو می‌ذاره
تو آب چشمه
شونه‌می‌کنه
موی پریشون...
یه شب مهتاب
ماه می‌آد تو خواب
منو می‌بره
ته اون دره
اون‌جا که شبا
یکه و تنها
تک‌درخت بید
شاد و پرامید
می‌کنه به ناز
دس‌شو دراز
که یه ستاره
بچکه مث
یه چیکه بارون
به جای میوه‌ش
سر یه شاخه‌ش
بشه آویزون...
یه شب مهتاب
ماه می‌آد تو خواب
منو می‌بره
از توی زندون
مث شب‌پره
با خودش بیرون،
می‌بره اون‌جا
که شب سیا
تا دم سحر
شهیدای شهر
با فانوس خون
جار می‌کشن
تو خیابونا
سر میدونا:
عمو یادگار!
مرد کینه‌دار!
مستی یا هش‌یار
خوابی یا بیدار؟
*
مست ایم و هش‌یار،
شهیدای شهر!
خواب ایم و بیدار،
شهیدای شهر!
آخرش یه شب
ماه می‌آد بیرون،
از سر اون کوه
بالای دره
روی این میدون
رد می‌شه خندون...
یه شب ماه می‌آد
یه شب ماه می‌آد
... ترانه سرا استاد #احمد_شاملو سال سی و یک، زندان قصر تهران
خواننده #فرهاد_مهراد
#شهیدای_شهر #شب_مهتاب #اسفندیار_منفرزاده #زندان_قصر #چپ #عقاید_سیاسی #ساواک #احمد_شاملو #آیدا #آیدا_سرکیسیان #حزب_توده #سوسیالیستی #خلق #کمونیست #بلک_کت #بلوز #گلدن_رینگ #کافه_کوچینی #افشین_مقدم


25

...
سلام به همگی
بیکاری است و ماندن در خانه باباجان
تحریک می شوی یه طبقه تنزل کنی بروی داخل کتابخانه و تجدید خاطره کنی با کتاب هایی که خوانده ای. با خودم گفتم خب چقدر رمان معرفی می کنی یکم هم ژانرت رو تغییر بده. در همین اثناء این کتاب نامه های خلیل ملکی پرید تو دستم که بعله مارم قبلا خوندی. کتاب تاریخ شفاهی است وچون در قالب نامه های دوستانه خلیل ملکی به دوستانش است بسیار صادقانه تاریخ پس از کودتاه بیست و هشت مرداد از دید خود روایت می کند. انگیزه های مادی از تغییر تاریخ ندارد. شاید ندانید خلیل ملکی کیست؟ باید جسارت معرفی رو بخودم بدهم و بگویم خلیل ملکی از رهبران توده ای یا بهتر بگویم سوسیالیست جبهه ملی است. از طرفداران سرسخت مصدق که همین ارادت منجر به انشعاب از حزب توده و تشکیل حزب سوسیال زحمت کشان ایران شد. در هر صورت ناگفته های زیادی رو که در کتاب های تاریخی بگونه ای سانسور یا تحریف شده, در آن خواهی خواند. هر چند بعید می دانم تجدید چاپ شده باشد. نسخه ای که من خواندم چاپ هشتاد و یک است و هنوز آقای خاتمی ریس جمهور بودند و نیز مسجد جامعی در ارشاد این است که مجوز چاپ گرفته است. نکات جالب غیر تاریخی هم دارد. مثلا اینکه در نامه ای خلیل ملکی به دوستش می گوید امسال دوستان برای عید نوروز به شیراز رفتند می گویند خرجشان از دوستان دیگر که به پاریس رفته اند بیشتر شده است.😯😯 ارزش ریال را اشاره می کند. خب پرحرفی دیگر بس است. اگر نسخه ای قدیمی از کتاب به دستان رسید بخوانید ارزشش را دارد.
#کتاب_بخوانیم
#نامه_های_خلیل_ملکی
#نشر_مرکز
#امیر_پیشداد
#محمد_علی_همایون_کاتوزیان
#حزب_توده
#جبهه_ملی
#محمد_مصدق
#حزب_زحمت_کشان
#تاریخ_شفاهی
#کودتای_28_مرداد
#سیدمحمد_خاتمی
#احمد_مسجد_جامعی
#عید_نوروز
#شیراز
#پاریس
@ketab_bekhaneem
#ketab_bekhaneem


4

قیام سی تیر و نقش آفرینی آیت‌الله کاشانی/ آیت‌الله کاشانی: به عرض اعلیحضرت برسانید اگر در بازگشت دولت دکتر مصدق تا فردا اقدام نفرمایید دهانه تیز انقلاب را با جلوداری شخص خودم متوجه دربار خواهم کرد. «حسن ارسنجانی» دیگر فرستاده قوام‌السلطنه بود که از قول قوام به آیت‌الله کاشانی وعده می‌دهد در صورت آرام کردن اوضاع، شش وزیر را با معرفی شما منصوب خواهم کرد.

آیت‌الله کاشانی با رد این وعده ها، در ۲٩ تیر در نامه‌ای شدیداللحن به علاء وزیر دربار می‌نویسد:
«بعد از شما، ارسنجانی از جانب قوام‌السلطنه آمد و گفت به شرط سکوت، قوام انتخاب شش وزیرش را در اختیار من می‌گذارد.
همان طور که حضوری عرض کردم به عرض اعلیحضرت برسانید اگر در بازگشت دولت دکتر مصدق تا فردا اقدام نفرمایید دهانه تیز انقلاب را با جلوداری شخص خودم متوجه دربار خواهم کرد.» [۱]

با همین فراخوان، در روز سی تیر ۱۳۳۱ مردم به خیابان‌ها ریختند که با خشونت نیروهای نظامی و شهادت جمعی از آنان همراه شد امّا مقاومت مردم به عقب‌نشینی شاه و نخست وزیری مجدد مصدق انجامید.

۱. محمد علی موحد، #خواب_آشفته_نفت: دکتر مصدق و نهضت ملی ایران، ج۱، تهران، نشر کارنامه، ١۳۸۴، ص ۴٧۵.

نویسنده: سیدمرتضی حسینی

#محمد_مصدق
#مصدق
#دکتر_مصدق
#مشروطه
#جنبش_چپ
#حزب_توده
#کاشانی
#ایران_بزرگ_فرهنگی
#تاریخ_تمدن_ایران
#تاریخ_ایران
#تاریخ_ایران_زمین
#ایران_زمین
#ایران_قدیم
#تونل_زمان
#پهلوی
#آیت‌الله_کاشانی
#جبهه_ملی
#چی_دادیم_چی_گرفتیم
#چی_بودیم_چی_شدیم
#تاریخ_در_تصویر
#تاریخ_در_عکس
#ايرانشناسى
#ایران
#ملت_ایران
#ایران
#IRAN
#pahlavi
#ایرانیان


18

قیام سی تیر ۱۳۳۱ خورشیدی
و نقش آفرینی آیت‌الله کاشانی/ آیت‌الله کاشانی: کفن پوشیده از خانه خارج می‌شوم.

پس از استعفای دکتر مصدق در بیست و پنجم تیرماه ۱۳۳۱ و انتخاب احمد قوام به نخست وزیری و در شرایطی که انگلستان، آمریکا و دربار از قوام حمایت می‌کردند و فضای غیرقابل پیش‌بینی و متشنجی ایجاد شده بود، آیت‌الله کاشانی طی اعلامیه‌ی شدید‌اللحنی به مضمون زیر پشتیبانی خود را از مصدق اعلام کرد: «احمد قوام باید بداند که در سرزمینی که مردم رنجدیده آن پس از سالها رنج و تعب، شانه از زیر دیکتاتوری کشیده‌اند. نباید رسماً اختناق افکار و عقاید را اعلام و مردم را به اعدام دسته جمعی تهدید نماید.» به دنبال انتشار این اعلامیه، حسین علاء و دکتر امینی به دیدار آیت‌الله کاشانی می‌روند و تنها جوابی که از او می‌شنوند این است که
«به قوام بگویید سید از او دیوانه‌تر است و هر گاه ظرف ۲۴ساعت از نخست وزیری کنار نرود، کفن پوشیده از خانه خارج می‌شود!». [۱]

۱. سید جلال الدین مدنی،تاریخ سیاسی معاصر ایران، ج۱، قم، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ١۳۸٧ ص ۴۴٩.

نویسنده: سیدمرتضی حسینی

#محمد_مصدق
#مصدق
#دکتر_مصدق
#مشروطه
#جنبش_چپ
#حزب_توده
#کاشانی
#ایران_بزرگ_فرهنگی
#تاریخ_تمدن_ایران
#تاریخ_ایران
#تاریخ_ایران_زمین
#ایران_زمین
#ایران_قدیم
#تونل_زمان
#پهلوی
#آیت‌الله_کاشانی
#چی_دادیم_چی_گرفتیم
#چی_بودیم_چی_شدیم
#تاریخ_در_تصویر
#تاریخ_در_عکس
#ايرانشناسى
#ایران
#ملت_ایران
#ایران
#IRAN
#pahlavi
#ایرانیان


30

...
نفت، فقر و سیاست در «روزگار شاد و ناشاد محله‌ی نفت‌آباد»
خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)- #مجتبی_نریمان: دربان #سینما به بچه‌ها گفت «نمی‌شه... دستوره... رئیس باشگاه گفته... برین کفش بپوشین برگردین.» بین ما، فقط اسی نیم وجبی کفش پاش بود؛ یک جفت رِبِل چرکمرده که می‌گفت دامادشان از کویت براش آورده بود... عبدی می‌گفت «صدتا گربۀ گرسنه ربلای اسی رو لیس بزنن سیر می‌شن.» (از متن کتاب)
داستان‌های #قباد_آذرآیین بوی #جنوب می‌دهند، بوی نفت می‌دهند، بوی #گاز می‌دهند و همان‌طور که از اسم #کتاب برمی‌آید بوی شادی و غم می‌دهند. با نوشته‌های قباد آذرآیین #می‌خندید و #بغض می‌کنید. او آن‌چه را که #تاریخ‌نگاران باید به رشتۀ تحریر درآورند، می‌نویسد تا #نسل ما و نسل‌های بعدتر بخوانند و بدانند چه بر سر جنوب و #مسجدسلیمان و مردمی که نفت از خانه‌هاشان می‌جوشید آمده است.

کتاب شامل دو بخش است. بخش اول را هشت و بخش دوم را نُه داستان تشکیل می‌دهد. داستان‌ها همه کوتاه و در عین کوتاهی بیانگر حرفی مهم و شخصیت‌پردازی درستی هستند. داستان‌های بخش اول، #کودکی، #نوجوانی و #جوانی یکی از اهالی نفت آباد را روایت می‌کند. راوی اول شخص و زبان با توجه به سن راوی تغییر می‌کند. داستان‌های بخش دوم اما روایت‌هایی از میانسالی و پیری اهالی نفت آباد است که اغلب داستان‌ها راوی سوم شخص دارند.

در داستان‌های بخش اول با مسائل گوناگونی روبه‌رو می‌شویم: #نفت، #فقر، #سیاست، #حزب_توده، #انگلیسی‌ها، #کمپانی، #شرکت_نفت و... اما انگاری هربار در هر داستان نفت معنایی تازه می‌یابد. آذرآیین در داستان‌هایی خود از الفاظ و اصطلاحات عامیانۀ مردم جنوب و بختیاری‌های مسجدسلیمان بهره می‌برد که به گمان نگارنده معنای برخی کلمات برای مخاطب عام دشوار است و بهتر بود در پانویس معنی و مفهوم آن‌ها نوشته می‌شد.
او از جملاتی استفاده می‌کند که ما #جنوبی‌ها در #کودکی بارها شنیده‌ایم. جملاتی که مشغول پاک شدن از حافظه‌مان هستند او به ما یادآوری‌شان می‌کند. مانند نمونه زیر از میان صدها مورد که در کتاب آمده است:
«سفید سفیدم صد تومن/ سرخ و سفید سیصد تومن/ حالا که رسید به سبزه، هرچی بدی می‌ارزه.» (از متن کتاب)
در بخش دوم کتاب، راوی کودکی و نوجوانی را پشت سر گذاشته و آذرآیین در اغلب داستان‌ها سرگذشت مرد و زن‌های...
«#روزگار_شاد_و_ناشاد_محله‌ی_نفت_آباد» را باید خواند و به یاد سپرد. خواندن این مجموعه داستان مخاطب را کنجکاو می‌کند تا اگر کتاب‌های قبلی قباد آذرآیین را نخوانده، در پی یافتن و خواندن آن‌ها بیفتد...
متن کامل در سایت #انتشارات_افراز


2

.
ادامه پست قبل
.
در خردادماه سال ۱۳۵۳، حین تهیهٔ تک‌نگاری شهرک‌های نوبنیاد، توسط ساواک دستگیر می‌شود، قبل از این نیز بارها توسط ساواک و شهربانی دستگیر و مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود. حتی یک بار بر اثر شکنجه در بیمارستان جاوید بستری شد اما این بار (خرداد ۱۳۵۳) ابتدا به زندان قزل‌قلعه و سپس به زندان اوین منتقل می‌شود که این وضعیت به مدت یک سال ادامه پیدا می‌کند. پس از آزادی از زندان، سه داستان گور و گهواره، فیلم‌نامه ی ٔعافیتگاه و داستان کلاته نان را نوشت و در سال ۱۳۵۷ به دعوت انجمن قلم آمریکا روانهٔ این کشور شد و سخنرانی‌های متعددی در این کشور انجام داد.
احمد شاملو دربارهٔ تجربهٔ زندان ساعدی و احوالات او پس از آزادی چنین گفته‌است:

آنچه از او زندان شاه را ترک گفت، جنازهٔ نیم‌جانی بیش نبود. آن مرد، با آن خلاقیت جوشانش، پس از شکنجه‌های جسمی و بیشتر روحیِ زندان اوین، دیگر مطلقاً زندگی نکرد. آهسته‌آهسته در خود تپید و تپید تا مُرد. وقتی درختی را در حال بالندگی اره می‌کنید، با این کار در نیروی بالندگی او دست نبرده‌اید، بلکه خیلی ساده او را کشته‌اید. ساعدی مسائل را درک می‌کرد و می‌کوشید عکس‌العمل نشان بدهد. اما دیگر نمی‌توانست. او را اره کرده بودند

پس از انقلاب ۱۳۵۷، ساعدی مجبور به ترک ایران شد و درفرانسه اقامت گزید و نمایشنامهٔ اتللو در سرزمین عجایب را در فرانسه نوشت. وی دربارهٔ سبب کوچش چنین گفته:

من به هیچ وجه نمی‌خواستم کشور خودم را ترک کنم ولی رژیم توتالیتر جمهوری اسلامی که همه احزاب و گروه‌های سیاسی و فرهنگی را به شدت سرکوب می‌کرد به دنبال من هم بود.

غلامحسین ساعدی در سحرگاه دوم آذرماه سال ۱۳۶۴ شمسی، مطابق با ۲۳ نوامبر ۱۹۸۵ میلادی، پس از یک خون‌ریزی داخلی در بیمارستان سَن آنتوان پاریس درگذشت و روز جمعه هشتم آذرماه، مطابق با ۲۹ نوامبر، در قطعهٔ ۸۵ گورستان پر-لاشز به خاک سپرده شد
.
#غلامحسین_ساعدی #احمد_شاملو #نویسنده #نمایشنامه_نویس #گور_و_گهواره #جلال_آل_احمد
#اتللو_در_سرزمین_عجایب #حزب_توده #عافیتگاه


18

|سیاوش کسرایی و تنگ حوصلگی ها|
.
نماهنگ: به من گفتی که دل دریا کن ای دوست ...
شعر و صدای #سیاوش_کسرایی
_____________________________
سیاوش کسرایی سرگذشت عجیب و غم انگیزی داشت، مثل عاقبت سایر هنرمندانی که سر و سری با #حزب_توده داشتند، عاقبت واژه خجسته آزادی که در شعرش آرزو کرده بود هم به عمر او تولد نیافت..
_____________________________
ای واژه خجسته آزادی 
با این همه خطا 
با این همه شکست که ماراست 
ایا به عمر من تو تولد خواهی یافت ؟
خواهی شکفت ای گل پنهان 
خواهی نشست ایا روزی به شعر من ؟
ایا تو پا به پای فرزندانم رشد خواهی داشت ؟
ای دانه نهفته 
ایا درخت تو 
روزی در این کویر به ما چتر می زند ؟
گفتم دگر به غم ندهم دل ولی دریغ
غم با تمام دلبریش می برد دلم 
فریاد ای رفیقان فریاد 
مردم ز تنگ حوصلگی ها دلم گرفت..
________________________
پ.ن.۲: اما سوال اینجاست که واژه خجسته آزادی به عمر ما چطور؟ به عمر ما تولد خواهد یافت؟ اون گل پنهان به پای فرزندانمان رشد خواهد داشت؟ یا نه ما هم باید تا آخر عمر از تنگ حوصلگی ها دلمون بگیره؟
________________________


2

در طول تاریخ مارکسیسم ایرانی، حزب توده ایران مهم ترین، متشکل ترین و معتبرترین سخنگو و نماینده این جریان سیاسی فرهنگی محسوب می شده است . حزب توده که به عنوان وارث سوسیال دموکراسی عهد مشروطه و سپس حزب کمونیست ایران در مهرماه 1320 پایه گذاری شد، در سال های پس از جنگ جها نی دوم ، که اتحاد شوروی در صحنه بین المللی حضور خود را به عنوان یک ابرقدرت اعلام داشت، توانست به سرعت به عنوان یک حزب منسجم در صحنه سیاست و فرهنگ ایران حضور یابد و در کشمکش با جریان های وابسته به بریتانیا و آمریکا، تصویرهای پرآشوب از این دوران تاریخی را رقم زند.
#حزب_توده
#book #books #newbooks #bookworm #booklove #booklover #bookish #bookstore #booknerd #instabook
#کتاب #کتاب_خوب #کتاب_بخوانیم #کتابخانه #مطالعه #كتاب_جديد #کتاب_باز #کتاب_الکترونیک #کتابدونی #کتاب #کتاب_خوب_بخوانیم #کتابخوانی #معرفي_كتاب #كتابخواني #كتابخوانی #کتابخوان
نسخه الکترونیکی کتاب در کانال تلگرام


9

#رقص_تغییر_با_کتاب
#Dance_Of_Change_With_Book
شماره ۳۱
معرفی : #سرگذشت_کندوها
نویسنده : #جلال_آل_احمد
انتشارات : #انتشارات_فردوس
به رسم شیوه رقص تغییر با کتاب در ابتدا مختصر بیوگرافی از جلال آل احمد نگاشته می شود .
جلال آل احمد متولد ۱۳۰۲ در #تهران ، #نویسنده توانا و #منتقد_اهل_قلمی است که از سال ۱۳۲۳ و در مقطعی ۳ ساله عضو #حزب_توده بود ولی بعدها در دهه سی به حامیان #جبهه_ملی و در راس آنها #مصدق پیوست . از نوشته های مهم وی در کنار کتاب حاضر، میتوان به #دید_و_بازدید ، #سنگی_بر_گوری، #نون_والقلم ، #مدیر_مدرسه ، #زن_زیادی ، #خسی_در_میقات ، #غرب_زدگی و #از_رنجی_که_می_بریم نام برد .
از فعالیتهای ادبی وی همراه با نوشته های بی بدیلش به سبک #داستان_سرایی_شرقی و با تشبیهات و تمثیل های سیاسی اش ، بنیان #کانون_نویسندگان_ایران بود. جلال در سال ۱۳۲۹ با #سیمین_دانشور ازدواج و در سال ۱۳۴۸ بدون داشتن فرزندی ( کتاب سنگی بر گوری مطالعه شود ) به علت زیاده روی در مصرف ودکای ایرانی غیر استاندارد درگذشت . هرچند شایعه قتل وی توسط ساواک هم مطرح بود.
جلال آل احمد پس از کودتای ۲۸ مرداد و در حالی که مدتی با حال و هوای آن روزگار دچار افسردگی شده بود ، اقدام به نوشتن کتاب سرگذشت کندوها نمود که کنایه ها و تمثیل هایش بی شباهت به کتاب قلعه حیوانات نمی تواند باشد .
جدیدترین خبر حوالی جلال و سیمین ، تبدبل شدن خانه شان در تاریخ ۸ اردیبهشت ۹۷ - امسال - به #موزه بود.
سرگذشت کندوها داستانی کوتاه ولی تاثیرگذار از زنبورداری به نام علی بک است که جلال آل احمد در آن زندگی کوتاه زنبورها را با شباهت دادن جایگاهها ، اسامی ، امورات جاری و ساختارها به آدمیان ، تشریح کرده است. کل داستان را نمادها و تمثیل ها در برگرفته اند. روایتی که در نگاه اول #کودکانه به نظر می رسد ولی در واقع تمثیلی از #ظلم و #ستم روا داشته شده در حق مردم است. جایی که زنبورها از ظلم صاحب خود - بلا - به خشم آمده و شورش می نمایند.
#ادامه_کامنت_اول
#شهرام_شمشیری_شورباخورلو
#قلیج
#کتاب_بخوانیم


5

_
حزب توده ایران سازمان اصلی چپ در تاریخ معاصر ایران است.
این حزب به عنوان وارث سوسیال‌ دموکراسی عهد #مشروطه و حزب #کمونیست ایران (دهه ۱۹۲۰) در ۱۰ مهرسال ۱۳۲۰ در #تهران تأسیس شد. بنیان‌گذاران آن عده‌ای (۵۳ نفر) از روشنفکران و فعالان چپ‌گرا و ملی‌گرای ایران نظیر: سلیمان‌میرزا اسکندری، ایرج اسکندری، بزرگ علوی،انور خامه‌ای، احسان طبری، خلیل ملکی، فریدون کشاورز،عبدالحسین نوشین و رضا رادمنش بودند که اغلب در دوره رضا شاه تحت پی‌گرد یا در زندان بودند.
#حزب_توده #ایران در دهه ۱۳۲۰ به یکی از بازیگران اصلی سپهر سیاسی ایران تبدیل شده بود، پس از کودتای ۲۸ مرداد و افشای سازمان افسری، حزب با سرکوب گسترده‌ای از سوی حکومت روبرو شد و صدها افسر ارتش ایران به دلیل عضویت در این حزب به اعدام، زندان و تبعید محکوم شدند. حزب که از سال ۱۳۲۷ غیرقانونی اعلام شده بود، به فعالیت مخفی خود ادامه داد و بخشی از رهبران و کادرها هم کشور را ترک کردند.
حزب توده ایران در انقلاب ۱۳۵۷ شرکت کرد و با وجود حمایت همه‌جانبه از انقلاب ایران به علت مخالفت با ادامه جنگ ایران و عراق (پس از آزادی خرمشهر)، در سال ۱۳۶۲ به بهانه توطئه برای کودتا به جاسوسی متهم شده و بسیاری از رهبران و کادرها و اعضای آن نیز به اعدام و زندان و تبعید محکوم شدند. بعد از سرکوب سنگین در سال‌های دهه ۱۳۶۰ حزب از فعالیت سیاسی علنی و قانونی در ایران بازماند. بخشی از رهبران و کادرها و اعضای حزب در خارج از کشور و به‌طور مشخص در #اروپا مستقر شدند و فعالیت سیاسی حزب را ادامه می‌دهند.

#جمهوری_اسلامی #مرگ_بر_دیکتاتور #ولایت_فقیه #اسلام_سیاسی #سوسیالیسم #کمونیسم #آمریکا #ترامپ #پوتین #اعتراضات #اعتصابات_سراسری


0

.
.
#خلیل_ملکی (۱۲۸۰ در #تبریز - ۱۳۴۸ در #تهران) از #سیاست ‌مداران معاصر #ایرانی و از گروه ۵۳ نفر از رهبران #حزب_توده بود که بعدها از #حزب توده منشعب شد. همچنین او از افراد تشکیل دهندهٔ جبههٔ ملی اول بود.او در #ملی شدن #نفت فعالیت داشت و در این دوران #رهبری حزب نیروی سوم را بر عهده داشت. او علی‌رغم داشتن #اختلاف عقیده با دکتر #مصدق در بسیاری مسائل، تا پایان کار وی در شمار یاران نزدیک وی ماند اما پس از کودتای #۲۸_مرداد طی #بیانیه‌ ای این #واقعه را تنها تغییر #دولت خواند


0


3