©️️ [R E Z A M O H A M A D I ]

.
آرامگاه #خیام ، ریاضی دان ،اخترشناس و شاعر پرآوازه ایرانی در منطقه شادیاخ #نیشابور توسط #هوشنگ_سیحون طراحی و اجرا شده است.
در طراحی این بنا از ده پایه بلند تشکیل شده است که ۱۰ اولین عدد دورقمی ریاضی و پایهٔ اصلی اعداد است. از هر پایه دو تیغه مورب به صورت مارپیچ به سمت بالا می‌رود تا یکدیگر را می‌بُرند و سقف بنا را بسازند و از سوی دیگر فرود آیند که این خود یکی از شکل‌های پیچیده ریاضی است. تقاطع تیغه‌ها در سقف آرامگاه یک ستاره به وجود می‌آورد که سمبول ستاره‌شناسی خیام محسوب می‌شود و در دیواره پایه ها از دوبیتی های این شاعر با خط نستعلیق شکسته استفاده شده که نشان از شاعری خیام دارد.
عکس ؛ نمایی از سقف آرامگاه خیام
#معماری
#architecture #architecturephotography #historical #neyshabour #khayyam

Neyshabur

.
آرامگاه #خیام ، ریاضی دان ،اخترشناس و شاعر پرآوازه ایرانی در منطقه شادیاخ #نیشابور توسط  #هوشنگ_سیحون طراحی و اجرا شده است.
در  طراحی این بنا از ده پایه بلند تشکیل شده است که ۱۰ اولین عدد دورقمی ریاضی و پایهٔ اصلی اعداد است. از هر پایه دو تیغه مورب به صورت مارپیچ به سمت بالا می‌رود تا یکدیگر را می‌بُرند و سقف بنا را بسازند و از سوی دیگر فرود آیند که این خود یکی از شکل‌های پیچیده ریاضی است. تقاطع تیغه‌ها در سقف آرامگاه یک ستاره به وجود می‌آورد که سمبول ستاره‌شناسی خیام محسوب می‌شود و در دیواره پایه ها از دوبیتی های این شاعر با خط نستعلیق شکسته استفاده شده که نشان از شاعری خیام دارد.
عکس ؛ نمایی از سقف آرامگاه خیام 
#معماری 
#architecture #architecturephotography #historical #neyshabour #khayyam

1,220

46

@soheil_koohestani

پیج تون فوق العاده س😍

@sabayat72

👌خیلی زیبا

@amir_ni1997

👏👏👏👌👌👌عاااالی

@itblog

@rahil.ht دقیقا🌹🌹👌🙏

@itblog

@_banoyedaryaee_ 🌹🌹🙏🙏سپاس بانوی دریایی

@itblog

@pixels_gallery ارادت جانا❤️🌹🌹

@interior.design.journal

بسيار شيك و عالى. از پيج ما هم ديدن فرماييد

@itblog

@bitanaz8 روحش شاد🙏🌹

@susankhvn

واقعأ زیباست😍😍

@somaye_123456

خیلی عالیه

@komeil_h_

خوووووب

@mahsa_jpf

Che ziba.

@bitanaz8

روحش در آرامش، بزرگ‌مردی بود

The end of the page