#dirtroadliving Instagram photos and videos

>One thing I do every day (every. single. day.) is get outside. It doesn't have to be extravagant or for exercising. Just literally go outside. It's so good for your health. Get fresh air. Let your eyes adjust to natural light. Be in nature (even if it's your own backyard in the burbs). 🌲🌳🌴


1

My driveway 😍🍁🎃 Fall is in full swing up here today. It's 40 degrees and tonight is supposed to get below freezing. Thankful my amazing husband installed our woodstove last week. Can't wait to fire that baby up #seasonschanging #fallbeauty #autumnleaves


7

>My favorite (and cheapest) form of exercise is walking. I like to get outside rain or shine and go for a walk with my favorite pup 👟

What's your favorite exercise?


5

A ride in the rain across the rolling fields is good for the soul... #countrylife #equestrianlifestyle #dirtroadliving #ponygirl #blessed #equestrianlife #horseworld

Lenawee County, Michigan
1

>Saturday Things : I'm working on some homework on the tailgate (Ayurvedic vs Chinese medicine) while the hubs and Ru work on placing bricks on the tarp (to keep the new fill from washing away this winter). Somehow I think I got the better end of the deal 😜

What are you up to today?!?


3

Nora loves her leash free walks! @boxer.daily #freetheleashedkids #countrydog #dirtroadliving

Solon Springs, Wisconsin
0

Ok I might have been chasing them just a little #Alaska #moose #cowandcalf #dirtroadliving


2

>Here's a question I get asked a lot : "Isn't it expensive to eat healthy?" The answer is a resounding : "No." Contrary to popular belief, you don't have to have top-of-the-line this or (gasp) organic that. You do need to be willing to eat real food and all the prep that comes with it. There are no real food drive-thrus. You need to plan ahead.

Now, I don't know where you live, or the prices in your community, but I am able to feed my family (of 2 adults/1 teen) 21 real food meals (3 meals/day x 7 days/week) for around $130-150/week (depending on what other household needs we have (cat food, toiletries, dish soap, etc.)).


23