#përgjithshëm

Instagram photos and videos

#CARMEN#Përgjithshëm#përgjithshëm#Operas#Teatrit#Carmen#Nacional#Beogradit#TKOB#Përgjithshme#Drejtoresha#Drejtori#Tiranë#WallStreet#Baletit#Dramës#Serbisë#ekonomike#sociale#PsikoShëndet#DrAdemRrusta#OrdinancaKirurgjikeMEDIGONSHD#kirurgjia#Kosovë#Drenicë#Drenas#Poklek#intervenim#intervenimkirurgjik

Hashtags #përgjithshëm for Instagram

📌#PsikoShëndet👂🧠❣️
🔹"Një gabim i bërë shpesh në mirëbesim me njerëzit që vuajnë nga #depresioni është t'i nxisësh ata të reagojnë.
Në depresion ka një fiksim të gjëndjes së dhimbjes që nuk mund të ndikohet nga vullneti. Ajo që i mungon është pikërisht vullneti
🔹Në thelb, ata që nxisin një person në depresion që të bëj nuk konsiderojnë një #fakt: depresioni nuk është trishtim dhe e kundërta e tij nuk është lumturi, por #vitalitet.
🔹#Trishtimi është një gjëndje shpirtërore e natyrshme për individin, një emocion fiziologjik me një #funksion adaptues jashtëzakonisht të rëndësishëm, motivues dhe analitik.
🍂Depresioni, nga ana tjetër, është gjithpërfshirës dhe përkthehet në një #ngadalësim#përgjithshëm fizik, njohës dhe emocional, aq shumë sa që, në disa raste, nuk jeni më as në gjëndje të bëni gjëra të parëndësishme, nga të shkuarit në punë e deri te bërja e dushit ".
#psikologu #zgjidhja (#Copëza_psikoterapie)⏳📌 Në situata të shqetësimit figura e #psikologut jep një ndihmë konkrete dhe efektive. #Kërkokonsultëntëndepsikologjike
📌Trajnoje 🧠 #mëndjen tënde #Drejto jetën tënde! 📌Është #koha për të #folur! #Drejtoju_Psikologut!
●●●●●●▬▬▬▬▬▬ ⏳ ▬▬▬▬▬●●●●●●
🔹Këshillimi me #psikologun të ndihmonë të përballesh me çdo gjë dhe të ringrihesh ! #Studio_Psikologjie-konsulta e një psikologu është një mënyrë efektive, e përshtatshme për të marrë ndihmë në lidhje me shumë çështje; si #depresion , #stres , #divorc , #ankth , #probleme_personale, #probleme_me_fëmijët , një #moment_i_vështirë për tu kaluar apo #marrëdhënia_në_çift, #çështjet_e_karrierës, #vetë_respekt, dhe shumë fusha të tjera të jetës. Merrni mbështetje dhe udhëzime të nevojshme për të filluar një ndryshim. http://www.studiopsikologjie.al/


0

Ministri dhe Kryeminstri Pandeli Majko n’krah të teatrit Kombëtar
#ishte problemi #Në pranverën #Përgjithshëm i Ministrisë #Tema më e nxehtë #u emërova Sekretar
Nga: Dr. Luan Zyka, Ish-Sekretar i Përgjithshëm i Ministrisë së Kulturës Ministri Tato dhe Kryeministri Pandeli Majko kishin dalë hapur në krah të teatrit Kombëtar Mori bijë, bija e lalës, Pse më kthen në mot’n e shkuar ? Këto vargje te “Kënga e sprasme e Balës”, më erdhën ndërmend si…
Link: https://lajm-shqip.com/ministri-dhe-kryeminstri-pandeli-majko-nkrah-te-teatrit-kombetar/


1

Bardhi: Të martën Kolegji i kryetarëve të PD-s do të vendos për datat e protestave
#anë të Sekretarit të #ka dhënë #nga ana e opozitës #partia demokratike #Përgjithshëm të saj
Partia Demokratike me anë të Sekretarit të Përgjithshëm të saj, Gazmend Bardhi, ka dhënë detaje për vazhdimin e protestave nga ana e opozitës. Gjatë konferencës për mediat, Bardhi u shpreh së të marten në selinë blu PD-ja do të mbledh Kolegjin e saj të kryetarëve. Gjatë kësaj mbledhje do të…
Link: https://lajm-shqip.com/bardhi-te-marten-kolegji-i-kryetareve-te-pd-s-do-te-vendos-per-datat-e-protestave/


0

#Carmen zyrtarisht realizon aktin e parë të #Protokollit#Bashkëpunimit#TKOB me Teatrin #Nacional të Operas, Baletit dhe Dramës së #Beogradit. Në konferencën e sotme për shtyp, #Drejtoresha e #Përgjithshme e TKOB, Zana Cela dhe #Drejtori i #Përgjithshëm i Operas së Serbisë, Dejan Savić prezantuan kalendarin e bashkëpunimit, i cili do të përqëndrohet në shkëmbimin e artistëve shqiptarë dhe serb në produksionet e të dy teatrove, për ti hapur rrugën kështu që vitin e ardhshëm të dy teatrot të realizojnë bashkëprodhimin e parë.
Drejtoresha e Përgjithshme e TKOB, Zana Cela tregoi arsyet përse u risoll opera #Carmen për të staruar këtë bashkëpunim, duke theksuar mesazhet e forta të kësaj vepre.
Ndër të tjera ajo tha: - #CARMEN rezonon me audiencat e sotme sepse shoqëria jonë është plot me histori të njerëzve të thjeshtë, të cilëve u është lënë të kuptohet se me gjithë përpjekjet e shumta, nuk mund të bëhen pjesë e rrethit të shoqërisë së lartë, për shkak të racës, seksit, besimit, moshës, apo çfarëdo kufizimi tjetër që vetë njerëzit venë ndaj njëri-tjetrit. Veçanërisht gratë janë aty, përballë seksizmit mashkullor, që nga Hollywood-i, ku aktoret luftojnë për karrierat e tyre dhe deri tek korporatat apo institucione të tjera, ku për të ecur përpara ju duhet të thyejnë barrieren e "tavanit të qelqtë", po të përdorim një metaforë te #WallStreet të 50 vjetëve më parë. - Me alegorine e saj, historia e #CARMEN i përfshin të gjitha këto histori të ndryshimit të statusit në shoqëri. - Në këtë rivënie kemi kaste të përbashkëta artistësh të #TKOB dhe #Teatrit #Nacional#Operas#Beogradit, të cilët kanë krijuar karaktere fantastike sepse nuk ka një mënyrë të vetme për të interpretuar rolet e operas #CARMEN pasi çdo këngëtar i shpreh ato sipas eksperiencës dhe frymëzimit që merr nga shoqëria ku jeton.
Drejtori i Përgjitshëm i #Teatrit#Operas, #Baletit dhe #Dramës#Serbisë, Dejan Savić theksoi se ky bashkëpunim është shembulli se si duhet të veprojnë edhe institucionet e tjera, #ekonomike, #sociale dhe më gjerë. “Jemi shumë afër dhe na është dashur të vijmë në #Tiranë vetëm për 35 minuta. Përveçse gjejmë një qytet të jashtëzakonshëm dhe me d


0

The end of the page