Op. Dr. Meral Sönmezer@drmeralsonmezer

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı TED91- AÜTF97- EZH02
#riskligebelik #doğum #doğaldoğum #genitalestetik #labiolplasti #vajinismus
T. 0312 286 29 22

http://www.meralsonmezer.com/

MENOPOZ DÖNEMİ
Kadınlar ergenlik çağından itibaren her ay 23-40 gün aralıklarla adet görürler. Bu durum kadınların yumurtalıklarından üretilen başta östrojen olmak üzere bazı hormonların etkisiyledir. 40 yaş itibariyle yumurtalıklarda hormon üretimi azalır. Bu azalma neticesinde öncelikle adetlerde düzensizlik başlar. Yumurtalıklarda hormon üretimi büyük oranda bittiğinde kadın da artık adet göremez olur. Adetin tamamen kesilmesinin üzerinden 1 yıl geçtikten sonra artık buna menopoz denir.
Ayrıntılı bilgi için: https://www.meralsonmezer.com/
#menopoz #menopozdönemi #adet #adetdüzensizliği #erkenmenopoz #kadınhastalıkları #kadınhastalıklarıankara


0

Madem saçlara kıydık en uzun saçlı günlerimden bir #tbt yapayım ben de😄


12

* Bebeğiniz artık tam bir mango kadardır.
* 19. haftada bebeğinizin boyu 220 mm ağırlığı 250 gram kadardır.

19. haftada bebeğinizdeki gelişmeler * Bebeğiniz bu hafta itibariyle karnınızda uyuduğunda REM uykusuna dalar hatta ilk defa rüyalar görmeye başlar. Ancak bu uzmanların tahmini bir bilgisidir.
* Bebeğiniz sizi duyabildiği gibi sizin seslerinize tepki de vermektedir.
* 19. hafta bebeğinizin sinir sistemi ve beyin gelişimi açısından önemlidir. Beyninin büyüklüğü beş santimetreyi bulmuştur. Beynin yarıkları ve bölgeleri belirginleşmiştir. Beyindeki sinir hücresi sayısı neredeyse erişkin dönemdeki hücre sayısına erişmiştir ve nöronlardan, hücrelerin bölünmesinde rol alan sentrozom dışarı atılmıştır.
* Bebeğinizin damak yapısı ve ilk çıkacak olan süt dişlerinin de bir taslağı meydana gelir. Bu haftadan itibaren olmak üzere bütün kasları gelişmiş ve sinir sistemi tam olarak oluşmuş durumdadır.
* 19. haftada plasenta büyümesini sürdürmektedir ve bebeğinizin beslenmesini sağlar. Kolları ile bacakları arasındaki orantı erişkindekine benzemeye başlamıştır. Doğum sonrasında ısı ayarlaması için gerekli olan yağ dokusu da yavaş yavaş birikmektedir.
* Bebeğinizin 19. haftasında beyni gelişirken doğum sonrasında duymasını, görmesini, dokunmasını, tat almasını ve koklamasını sağlayacak alanlar da oluşmaya başlar.

Ayrıntılı bilgi için: https://www.meralsonmezer.com/dogum/
#gebelik #gebelikte19hafta #19hafta #hamilelik #embriyo #hamilelikte19hafta #gebeliktakibi #embriyogelişimi #kadındoğum #kadındoğumuzmanı #kadındoğumankara #kadındoğumdoktoru #kadınhastalıkları


0

Lohusalık dönemi, doğum sonrasında geçen 6 haftalık süreçte gebelik döneminde oluşan değişimlerin eski haline döndüğü bir süreçtir. Gebeliğin oluşturduğu değişiklikler (fizyolojik ve psikolojik değişimler) gebelik öncesi haline geri döner. Bu dönem kadınlar için önemsenmesi gereken bir süreçtir ve bu dönemde oluşan hastalıklar yaşamı etkileyecek hale gelebilir.

Ayrıntılı bilgi için: https://www.meralsonmezer.com/lohusalik-donemi/

#lohusalık #lohusalıkdönemi #loğusalıkdönemi #doğumsonrası #doğum #gebelik #gebeliktakibi #gebeliktakibiankara #kadındoğum #kadındoğumankara


0

Tüm babaların ve baba adaylarının günü kutlu olsun💙

#babalargünü #17haziran #baba #canımbabacığım #kutluolsun


0

Bu dünyayı onlarla paylaşıyoruz ve aslında dünya onlarla güzel... hayvanları sevmeyebiliriz, beslemeyebiliriz ama lütfen zarar da vermeyelim, verdirtmeyelim🙏🏼 ben o masum kara gözlü köpeğin resmine baktığımda göz yaşlarımı tutamıyorken, ona bunu yapanın içindeki şiddeti, çirkinliği ve katran karası kalbini hayal bile edemiyorum! Yüreğinde azıcık insanlık barındıran biri zaten kıyamaz o minicik kalplere😥 hayvanlar konuşamıyor ama bizim sesimiz var... bağıralım, haykıralım ve sesimizi duyuralım... #hayvanaşiddetsuçtur cezaları insana şiddetle aynı olmalı! Kanuni düzenlemeler en acilinden yapılmalı😠 tabii önce bu vahşetin faili bulunmalı😓#hayvanaşiddetehayır


0

Çok hızlı büyüyor kuzularım, Ege’ nin havası suyu, yarıyor yeğenlerime❤️😘 .
.
.
#iyibayramlar #yeğencandır #ailearasında #aşklar


6

Güzellik, birlik, beraberlik dolu, her zaman bir öncekinden daha güzel ve mutlu bir Ramazan Bayramı diliyorum. Büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinden öpüyorum.
#iyibayramlar #ramazanbayramı #bayram


9

Ege’ de Süleymancık diye bilinen bu minnoş ev kertoşlarından lütfen korkmayın, kovalamayın ve öldürmeyin🙏🏼 çok çok zararsız canlılar bunlar...😍 hatta çevredeki zararlı böcek ve haşereleri yedikleri için son derece de yarlılar❤️ sevmeyi bilen insana yaratılan her varlık güzeldir aslında...
.
.
.
#reptile #nature #naturephotography #lizard #lizardlove #lizardphotography #kertenkele #kertoş


3

* Gebeliğinizin 18. Haftasında bebeğinizin büyüklüğü tam bir avokado kadardır.
* 18. haftada bebeğinizin boyu 200 mm ağırlığı 210 gramdır.

18. haftada bebeğinizin gelişimi* Gebeliğinizin 18. Haftasında bebeğiniz hızlı bir şekilde büyümeye ve kilo alınımına devam etmektedir. Dış kulağı da artık şekillenerek olması gereken yerdedir. Ayak ve ellerinde oluşan hatlar iyice belli olmaya başlamıştır.* Bebeğinizin kalbi gelişimini tamamlamamış ancak dört odacık görüntüleri oluşmuş şekildedir.* Gebeliğinizin 17. Haftasında bebeğinizin cildi koruyucu kremsi bir katman ile kaplanır. Bu katmana verniks caseosa denir. Bu katmanın görevi; bebeğinizin cildi devamlı olarak sıvıya maruz kaldığı için onu korumaktır.* Bebeğinizin akciğerlerinde hava kesecikleri gelişmeye başlamıştır.* Bebeğinizin tat alma duyusu 18. Haftada gelişmeye devam etmektedir.* Bebeğinizin 18. Haftasında kemik gelişimi devam etmektedir.* Bebeğinizin dönmeleri, tekmeleri ve yumrukları daha sert olmaya başlamıştır. Çünkü artık bebeğiniz daha büyük kemikleri vardır ve kasları da gelişmiş durumdadır.* Bebeğiniz bu haftada kendisine en uygun ve sevdiği uyku pozisyonunu seçmiştir. Ve bundan sonra o pozisyonda uyumaya başlar.* Bebeğiniz erkek ise prostat tamamen oluşmuştur. Eğer bebeğiniz kız ise rahmi ve fallopian tüpleri şimdiden oluştu ve yerine yerleşti. Yumurtalıklardaki ilk yumurta hücresi oluşmaya başladı bile* Bebeğinizin karnınızdaki uyuma süresi 20 dakika ile 2 saat arasında değişmektedir.* Bebeğinizin sinirlerinin etrafını miyelin denilen koruyucu bir örtü kaplamaya başladı. Doğumdan sonra da bir yıl itibariyle bu oluşum devam edecektir.
Ayrıntılı bilgi için: https://www.meralsonmezer.com/dogum/
#gebelik #gebelikte18hafta #18hafta #hamilelik #embriyo #hamilelikte18hafta #gebeliktakibi #embriyogelişimi #kadındoğum #kadındoğumuzmanı #kadındoğumankara #kadındoğumdoktoru #kadınhastalıkları


0

YAKLAŞAN DOĞUMUN BELİRTİLERİ
Doğum eyleminin süresi her kadında farklı olmakla birlikte, belirtiler genel olarak benzerdir .
* Bebeğin başının aşağı inmesi: Gebeliğin son dönemlerinde nefes almada zorlanmak normaldir. Bebeğiniz büyüdükçe diyafram kasınızı yukarı doğru iter ve göğüs boşluğunuzu daraltır. Bu nedenle anne adayları nefes almakta zorlanır. Doğum zamanı yaklaştıkça anne karnındaki bebeğin kafası doğum kanalına iner. Bu sebeple de göğüs boşluğu ve diyafram üzerindeki baskı azalır. Nefes almak bundan sonra daha rahat hale gelecektir. Rahim seviyesinin aşağı inmesi gebenin karnında dışarıdan bile görülebilir. Ayrıca bebeğin başının aşağı inmesiyle mesane üzerindeki baskı artar ve bu sayede sık idrara çıkma şikayetleri artar.
* Nişan gelmesi: Gebeliğiniz boyunca rahim ağzı bebeğinizi dış etkilere karşı koruyan mukus tıkacı adı verilen sümüksü bir yapı ile doludur. Doğum zamanının yaklaşması ile birlikte rahim ağzınız yumuşamaya ve gevşemeye başlar. Rahim ağzındaki bu tıkaç düşer. Doğum zamanının yaklaşmasını işaret eden bu durum nişan gelmesi olarak da adlandırılır. Genellikle doğumdan önceki 48 saat içinde gerçekleşir.
* Suyun gelmesi: Kadınların yüzde 25’ten az kısmında ilk belirti membran (amniyotik kese) yırtılması ile bazen küçük bir damlama, bazen de akıntı olmasıdır. Bu belirti daha ziyade doğum öncesinde değil doğum sırasında olur. Doğumdan önce olursa eğer 24 saat içerisinde doğumun başlayacağına işarettir. Suyun gelmesi durumunda gebeliğinizi takip eden doktorunuza ve ebenize haber verin. Miad gebelerde su geldikten sonraki 24 saat içinde doğum ağrıları başlamazsa doğum indüksiyonuna karar verilir.
Ayrıntılı bilgi için: https://www.meralsonmezer.com/
#doğum #doğumbelirtileri #doğumbaşlangıcı #nişangelmesi #suyungelmesi #kasılma #kilokaybı #gebeliktakibi #kadındoğum #kadındoğumankara


0