Merve Çevik@merveceranphoto

Traveller - Photographer
Contact: ceranphoto@gmail.com
Currently Iceland 💃
Next Stop Dolomites 🧚‍♀️
Sonbahar'da Karadeniz Turu:

cumacevik.com/sonbaharda-karadeniz

465 posts 182,309 followers 277 following

Merve Çevik

Atlas Okyanusu’nun volkanik adası İzlanda; aktif yanardağları, buharlarla süslü sıcacık jeotermal havuzları, yer değiştiren nehirleri, krater gölleri, dünya mirası niteliğindeki olağanüstü manzaralarıyla benzersiz bir yer. Burası aşırılıklar ülkesi. Beni 1 ayda 2. kez kendine çeken, aylarca kalıp keşfetmek istediğim ülke...
-
#Iceland


308

Merve Çevik

Yağmurlu bir Tuscany sabahından😇
-
#Tuscany #Italy


182

Merve Çevik

Artvin henüz keşfedilmemiş bir cennet. Yemyeşil doğası, sık ormanları ve karagölü ile bir film setindeymiş hissi uyandırıyor insanda. Her yerde olduğu gibi bu cennet doğaya da zarar veriyoruz. Etrafa çöp atmadan, mangal yakmadan ayrılmıyoruz. Bence böyle yerlerde mangal yakmak kesinlikle yasaklanmalı! Güzelim doğayı piknik alanına dönüştürmüşler. Kamp yapanlar da daha sık denetlenmeli. Temizlikten sorumlu görevlilerin de sayısı arttırılmalı. Doğayı koruma hassasiyetine sahip olmayan insanların başına görevli konulması en mantıklı şey gibi görünüyor. Belki buna karşı çıkanlar olacaktır fakat şahit olduğumuz şeyler hiç iç açıcı değil.
-
#Karagöl #Şavşat #Artvin


233

Merve Çevik

1 - 7 Ekim arası doğanın en zengin renklerini göreceğimiz bir masal yolculuğuna çıkıyoruz!
Sonbahar'da Türkiye'nin en güzel yerlerinden biri olan Artvin'e gidiyoruz. Masmavi göller ve sarı - kırmızı yapraklar ile tam bir renk şöleni yaşanacak. Kars'taki tarihi Ani Harabeleri'nde başlayacak olan fotoğraf ve doğa yolculuğumuz sonbahar renklerine boyanmış Artvin yaylaları ile devam edecek, Rize Gito yaylası ile son bulacak. Doğal güzellikleri doyasıya yaşayabileceğimiz, yöre insanını en iyi şekilde tanıyacağımız, horonun ve doğanın sesi ile iç içe, koşuşturmadan ve gürültüden uzak, fotoğraf dolu bir hafta geçireceğiz.😇
Kontenjan 12 kişi ile sınırlıdır. Detaylı bilgiye profilimdeki linkten ulaşabilirsiniz🌿🍂🍁
-
#Rize #Turkey


226

Merve Çevik

Muhteşem buzul manzarası ve kırmızı yelkenlinin masalsı güzelliği...
W/ @danielkordan
-
#Discobay #Greenland


351

Merve Çevik

İzlanda’da ilk insan yerleşimi, hayat 9. Yüzyıla dayanıyor olsa da öyle bir doğası var ki burada sadece dolaşarak ve çevreyi gözlemleyerek dünyanın oluşumuyla ilgili yüzlerce kitaplık bilgiye ulaşabilirsiniz. Ülkeyle ilgili bu durum insanların yüzlerine de yansımış adeta. Hepsinin yüz çizgilerinde, ifadelerinde bir bilgelik var sanki.
Kış mevsimine göre yaz biraz daha uygun şartlar sunduğu için, hava şartları her zaman elverişli olmasa da doğa keşfedilmeye daha müsait oluyor.
Doğada renkler inanılmaz canlı. Her yerde devasa şelaleler var. Masalsı bir atmosfer. İnsan bu görkemli doğanın içinde kendini ufacık hissediyor.
Öyle özel bir yer ki, kendine has bir at cinsi bile var. Adanın insanları, doğası ve kültürü gibi hayvanları da aynı köklerden besleniyor. Normalden daha küçük ve kendine özgü bir yürüyüş tarzı olan bu atlar İzlanda’nın tam anlamıyla bir parçası. Burada insan ve insan yaşamına ait her şey gibi onlar da 1.000 yıldır izole durumdalar. Eğer adayı terk ederlerse bir daha geri dönemezler... Bu özel türün devamlılığını sürdürebilmesi için.
Burası adeta kendi kuralları içerisinde var olan bambaşka bir dünya. 😇
-
#Iceland


338

Merve Çevik

Izlanda'da sıradan bir günbatımı 😇
-
#Stokness #Iceland


205

Merve Çevik

İzlanda bana ifade edemeyeceğim duygular yaşatmış bir ülke... İnanilmaz huzur dolu bir doğası var. Belki de bu sebepledir ki ilk kez bir ülkeden ayrılmak istemedim. Sabah uyanıp penceremden dışarı baktığımda göz alabildiğine yeşil bir yeryüzü, koşuşan atlar ve kuş cıvıltıları içime huzur doldurduğunda aslında mutluluğun tam da bu olduğunu düşündüm. Şehir hayatında o kadar çok gelecek ve para kaygısına düşmüşüz ki koca bir hayatı betondan, gösterişli zindanlarda geçiriyoruz. Hayattan hiç tat alamadan belki de hiç gerçek huzuru tadamadan... Estetik anlayışımız hiç kalmamış, doğaya düşman olmuşuz. Asıl zenginliğin çok parayla olduğuna ikna etmişiz kendimizi.
Aslında bizi zengin yapan, zevklerimiz, görgümüz, dünya görüşümüz, manevi dünyamızın derinliği, değerlerimiz, etik anlayışımız ve hayal gücümüz. Hayatımızı zenginleştiren paramızın miktarından çok, o parayı nasıl kullandığımız. Yaşamasını bilmeyen, görgüsü kıt bir insan ne kadar varlığı olursa olsun, paranın sağladığı imkânları zenginliğe dönüştüremez. Estetik anlayışları gelişmemiş insanların ne kadar pahalı olursa olsun evlerine götürdükleri “varlıklar” onların hayatlarını zenginleştirmek yerine gereksiz bir kalabalıkla doldurur...
-
#Iceland


379

Merve Çevik

İzlanda'nın Snafellnes yarımadasında sadece bir otel ve gördüğünüz bu siyah kilise var. Yakınlarında şu an buzla örtülü bir de yanardağ...
Bütün alan lavlardan geriye kalan siyah toprakla kaplı. Bölgede çeşitli silüetlere benzetilen pürüzlü kaya oluşumları ve mağaralar varmış. Bu da burada yaratıklar barındıran masalların ortaya çıkmasına ve çoğalmasını neden olmuş.
Kilise ilk olarak 1703'te inşa edilmiş. Bölgede yaşayan insan kalmayınca da zamanla yıkılmış ve harabeye dönmüş. 1987 yılında kilise cemaatinden biri kilisenin yeniden inşa edilmesi için çalışmalar başlatmış. Eski kiliseden geriye kalan tarihi bir mezarlık, çan vb. tekrar ziyarete açılmış. Korkunç masallara bu tarihten itibaren siyah boya ile boyanmış kara kilise de eklenince ortam daha da ürkütücü oluyor. En azından ben ürktüm diyebilirim. 🙈
-
#BlackChurch #Iceland


220

Merve Çevik

Bu dünyaya ait olmayan bir yere gitmek isterseniz, durmayın İzlanda'ya gidin. Burayı görenler için ortak kanı; İzlanda'nın başka bir gezegenden yollandığı yönünde. 😇 Onlarca yanardağın sığdığı ve neredeyse her yeri estetik manzara fotoğrafları sunan bir ada ülkesi. Göz alıcı şelaler, yer değiştiren nehirler, dağlar, dört tarafı sarmış buzullar var bu ülkede. Ayrıca yaşanılan medeniyet seviyesi ise dünya üzerinde bulunan ülkelerin belki de %80'inin vatandaşlarının hayatında görmediği, göremeyeceği bir boyutta...👍
-
#Iceland


559

Merve Çevik

Greenland her ne kadar soğuk bir buz diyarı olsa da çayırlar ve çiçekler "herşeye inat" dercesine gösteriyor yüzünü kısa bir süreliğine. Ada'da bunlar dışında hiç bitki yetişmiyor. Bu nedenle genel olarak pahalı olan Greenland'da sebze daha da pahalı. Öyle ki 1 tane domates 1 Euro değerinde. Her hafta 2-3 defa gemilerle Danimarka'dan buradaki süper marketlere, restoranlara, giyim mağazalarına ürünler geliyor. Kış mevsiminde bazı yerleşim yerlerine ulaşım olmadığı için de sadece helikopterler ile ulaşım sağlanabiliyor.
-
#Greenland


324

Merve Çevik

Dünyayı gezme amacım fotoğraf çekmek olsa da aslında gittiğim yerlerde yaşayan insanların yaşam biçimlerini ve kültürlerini merak eder, araştırırım. Grönland'a gitme fikrinin beni heyecanlandıran bir yönü de buzdan diyarlarda yaşayan Eskimo'lar ile tanışmak, onların yemeklerinden tatmak, günlük hayatlarına şahit olabilmekti.
Eskimolar: Antarctica, Kanada, Sibirya, Grönland ve Alaska'da yaşayan insanlara verilen isim. Günümüzde toplamda 100 bin civarı Eskimo yaşıyor ve atalarının Moğol olduğu düşünülüyor. Hatta Antarctica'da birisi yuvarlak yüzlü birisi düz yüzlü iki tip Eskimo yaşamaktaymış. Binlerce yıl boyunca hiçbir bitkinin yetişmediği soğuk bölgelerde balıkçılık, avcılıkla geçiniyorlar. Genelde Ren geyiği, Balina ve Fok balığı tüketiyorlar. Avladıkları hayvanın etini kurutarak ya da dondurarak saklayıp ve çiğ olarak yemeyi tercih ediyorlar. Bu durumun yanlışlığı - doğruluğu günümüzde çok tartışılsa da Eskimo'lar için bir gerçek var: o da "hayatlarını idame etmek."
-
#DiscoBay #Greenland


445