شرکت مشاور نقش کلیک@naghshclick

تاسیس۱۳۸۲.فعال در حوزه های مختلف مطالعاتی و مشاوره ای
مطالعات آمایش سرزمین،اجتماعی،اقتصادی،فرهنگی،گردشگری, GIS
۰۲۱۸۸۹۶۱۱۰۲_۸۸۹۸۱۵۱۳
t.me/strategicdata

http://www.naghshclick.com/

فقط ۳۰ قلاده یوزپلنگ در ایران است، خشکسالی‌های ممتد و افزایش فشار دام برمراتع دو عامل موجب گرسنه ماندن یوزپلنگ هستند و یوزپلنگ گرسنه توان تولید مثل و دفاع از خود را ندارد.
@naghshclick


0

صنعت #نفت از موثرترین و بزرگترین صنایع در جهان و به ویژه ایران است. نفت، علاوه بر اینکه منبع عمده تأمین انرژی در جهان امروز است، نقش مهمی‌ در تعیین میزان قدرت ملی و اعتبار بین‌المللی کشورهای مختلف ایفا می‌کند. دهه های متوالی است, که نفت از طریق #صادرات به عنوان منبع اصلی درآمد ارزی کشور ما بدل گشته است و در واقع این بخش در اقتصاد کشور نقش مسلط را ایفا می‌کند, با توجه به جایگاهی که در اقتصاد کشورمان برخوردار است به عنوان صنعتی پیشران از آن یاد می شود، در این مطلب قصد داریم تا نگاهی کوتاه و اجمالی بر روند صادرات سالانه نفت خام کشور طی نیم قرن گذشته و بر مبنای آمار و اطلاعات سالنامه آماری مرکز آمار کشور داشته باشیم.
همانطور که در نمودار نیز به خوبی مشاهده می شود تفاوت بسیار فاحشی در میزان #صادرات_نفت_خام کشور در طی دو دوره پیش و پس از وقوع انقلاب در کشورمان وجود دارد، چنانکه میزان صادرات نفت خام کشورمان در سالهای پس از وقوع انقلاب حتی در بالاترین میزان نیز, کمتر نیمی از صادرات نفت خام کشور در سال ۱۳۵۳ (سالانه چیزی در حدود ۲ میلیارد بشکه نفت خام) است.، بررسی نمودار حاکی از این است که میزان صادرات بالای نفت خام کشور طی سالهای منتهی به انقلاب و پس از آن به شدت کاهش یافته و روندی پرفراز و نشیب را طی سالهای جنگ تحمیلی و شرائط ویژه آن پشت سر گذارده است و پس از آن با طی روندی اغلب صعودی در سال ۱۳۸۴ به بالاترین میزان صادرات در طی سالهای پس از انقلاب (سالانه ۹۶۱ میلیون #بشکه_نفت_خام) رسیده است، اما طی ۸ سال پس از این دوره روند نزولی صادرات نفت خام کشور در اثر تحریم های بین المللی صنعت نفت کشورمان آغاز شد و در سال ۱۳۹۳ به پایین ترین حد خود ( سالانه ۴۹۰ ملیون بشکه) رسیده که در نتیجه موجب کاهش شدید درآمدهای نفتی کشور شد هر چند که خوشبختانه طی سالهای اخیر و رفع برخی تحریم ها صادرات نفت کشورمان به عنوان بخش اصلی درآمد ارزی کشور در حال افزایش است و در سال ۱۳۹۵ به بیش از ۷۷۷ میلیون بشکه نفت خام افزایش یافته است. ناگفته نماند که در این میان عواملی چون میزان مصرف داخلی نفت خام کشور، قیمت جهانی نفت ،توسعه صنعت گاز و فرآورده های نفتی و سیاست های کلان انرژی کشور ... نیز تا حدودی بر میزان صادرات نفت خام کشور اثر گذار بوده است.
@naghshclick


0

شکاف میان میزان باسوادی مردان و زنان در استان #سیستان_وبلوچستان با وجود رشد میزان باسوادی در 30 سال گذشته
🆔 @naghshclick


0

الگوی جابجایی 223588 نفر #مهاجرین #وارد_شده و #خارج_شده از استان #کرمانشاه طی سال های 1390-95
@naghshclick


0

#بیکاری به عنوان پدیده ای اقتصادی اجتماعی سالهای متمادی است که همچون بیماری دامنگیر جامعه و اقتصاد کشور است و همراه با خود پیامدهای نامطلوب بسیاری همچون فقر، شکاف طبقاتی،آسیب های اجتماعی را به دنبال داشته است.
پیش از این در مطالبی جداگانه به بررسی مسائل اقتصادی کشور از جمله معضل بیکاری از ابعاد و زوایای گوناگونی همچون وضعیت فعلی، روند های بلند مدت، تفاوت های جنسیتی در اشتغال و بیکاری پرداختیم، همچنین در مطالب پیشین نیز نگاهی گذرا و کوتاه بر #وضعیت_بیکاری چندین #استان کشور به تفکیک #شهرستان بر اساس نتایج آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن کل کشور در سال ۱۳۹۵ داشتیم.
در دهمین بخش از این سلسله بررسی‌های کوتاه قصد داریم ، نگاهی هر چند کوتاه بر وضعیت بیکاری در شهرستان‌های استان #خراسان_رضوی داشته باشیم. بر مبنای نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395 و همانطور که در نقشه #تعداد_بیکاران در شهرستان‌های استان خراسان رضوی آمده است، تعداد بیکاران در استان خراسان رضوی در سال 1395 برابر با 231830 نفر است. شهرستان #مشهد بالاترین نرخ بیکاری را دارا می‌باشد. همچنین نقشه #نرخ_بیکاری در شهرستان‌های استان خراسان رضوی نشان می‌دهد که شهرستان‌های نیمه شرق بالاترین نرخ بیکاری در بین شهرستان‌های استان خراسان رضوی را به خود اختصاص داده‌اند و در مقابل پایین‌ترین نرخ بیکاری در بین شهرستان‌های استان خراسان رضوی مربوط به شهرستان‌های خوشاب، خلیل آباد و جغتای با نرخ بیکاری بین 3.5 تا 7.2 درصد است.
در واقع بررسی نقشه تعداد بیکاران شهرستانهای استان خراسان رضوی مطابق انتظار گویای تمرکز بیشتر بیکاران در شهرستانهای پر جمعیت استان نظیر مشهد ، نیشابور و سبزوار است اما در مقابل نقشه نرخ بیکاری شهرستانهای استان خراسان رضوی نشان دهنده بالا بودن #نرخ_بیکاری در شهرستانهای مرزی غرب استان نسبت به دیگر استانها است که به نوعی بیانگر وضعیت نه چندان مناسب اشتغال و فرصت های شغلی در شهرستانهای مرزی استان است.
@naghshclick


1

آمارهای 1392 نشان می دهد که حدود یک هزار و 215 شکار غیرمجاز پستانداران، 300 زنده گیری و پنج هزار و 329 شکار غیرمجاز اتفاق افتاده است.
@naghshclick


0

پیش از این در مطالبی جداگانه به بررسی مفهوم #خالص_مهاجرت در بعد بین المللی و ملی پرداختیم، در مطلب پیشین نیز در باب بررسی خالص مهاجرت استان های کشور، به طور خاص الگوی جا به جایی #مهاجران استان خوزستان را در طی ۵ سال گذشته به عنوان مهاجر فرست ترین استان #کشور مورد بررسی قرار دادیم.
در این مطلب قصد داریم تا الگوی جا به جایی مهاجران را در طی ۵ سال گذشته در استان لرستان به عنوان یکی از مهاجر فرست ترین استان های کشور مورد بررسی قرار دهیم. همانطور که در نمودار الگوی جابجایی ۱۷۹۸۰۶ نفر جمعیت در استان #لرستان طی سالهای ۹۵-۱۳۹۰ نیز به خوبی مشخص است طی ۵ سال گذشته خالص مهاجرت استان لرستان با تمامی استان های کشور، به استثنای تنها دو استان همجوار چهار محال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد منفی بوده است در واقع طی ۵ سال گذشته هزاران نفر از این استان مهاجرت نموده اند که مقصد اغلب این مهاجران خارج شده از استان لرستان به مانند وضعیت استان خورستان، استان های پرجمعیت و صنعتی کشور بوده است. در تبین این الگوی مهاجرتی باید جاذبه های مقاصد و همچنین دافعه مبدا مهاجرت را در نظر داشت.
به نظر می رسد، شرایط بسیار نامناسب اقتصادی و فضای کسب و کار در استان لرستان به عنوان مثال نرخ بالای بیکاری جوانان و یا سطح پایین رفاه خانوار در این استان که در بررسی های مربوط به گزارش بودجه خانوار بدان اشاره گردید و در مقابل وجود فرصت ها و بسترهای نسبتا مناسب تر اقتصادی در مقاصد مهاجرتی همچون استان های تهران ،البرز و اصفهان در مقایسه با استان لرستان از اصلی ترین عللی است که استان لرستان را در سالهای اخیر در زمره مهاجر فرست ترین #استان های کشور قرار داده است.

توضیح بیشتر:👇👇👇
(خالص مهاجرت: عبارت است از حاصل تفریق تعداد افرادی که منطقه مشخصی را طی دوره زمانی معین ترک می‌کنند از تعداد افرادی که طی همان دوره زمانی وارد منطقه مذکور می‌شوند. اگر این دو رقم با هم برابر باشند میزان خالص مهاجرت برابر با صفر می‌شود. اگر تعداد مهاجران #وارد_شده بیش از مهاجران خارج شده باشد این میزان مثبت و چنانچه تعداد مهاجران #خارج_شده بیش از مهاجران وارد شده باشد این میزان منفی خواهد بود.)
@naghshclick


0

شکاف میان میزان باسوادی مردان و زنان در استان #کرمان با وجود رشد میزان باسوادی در 30 سال گذشته
🆔 @naghshclick


1

محققان با جمع آوری مقالات و استفاده از مدلهای مختلف درخصوص خوردن پلاستیک توسط پرندگان دریایی دریافتند در آینده نزدیک در معده هر پرنده دریایی می توان مقداری پلاستیک یافت
@naghshclick


0

روند تغییرات #قیمت #بنزین (ریال) در #کشور طی سال های ۹۴-۱۳۶۷
@naghshclick
www.naghshclick.com


0

پیشتر در مطالبی جداگانه به بررسی مسائل اقتصادی کشور از جمله معضل بیکاری از ابعاد و زوایای گوناگونی همچون وضعیت فعلی، روند های بلند مدت، تفاوت های جنسیتی در اشتغال و بیکاری پرداختیم، همچنین در مطالب پیشین نیز نگاهی گذرا و کوتاه بر وضعیت بیکاری چندین #استان کشور به تفکیک #شهرستان بر اساس نتایج آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن کل کشور در سال ۱۳۹۵ داشتیم.
در واقع #بیکاری از نامطلوب‌ترین معضلات اقتصادی - اجتماعی است که سالهاست که دامنگیر جامعه و کشور ما شده است که همراه با خود پیامدهای مخربی را به دنبال داشته است به گونه‌ای که در سال‌های اخیر کشور ما علاوه بر معضل بیکاری، با مشکلات دیگری همچون فقر، شکاف طبقاتی،آسیب های اجتماعی و ... دست به گریبان است.
در نهمین بخش از این سلسله بررسی‌های کوتاه قصد داریم، نگاهی کوتاه بر #وضعیت_بیکاری در شهرستان‌های استان #کرمان داشته باشیم. بر مبنای نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ و همانطور که در نقشه تعداد بیکاران در شهرستان‌های استان کرمان آمده است، #تعداد_بیکاران در استان کرمان در سال ۱۳۹۵ برابر با ۱۱۷۷۶۱ نفر است و شهرستانهای کرمان (با ۲۳۰۰۷ نفر) و جیرفت (با ۱۷۰۸۲نفر) بیشترین تعداد بیکاران را در سطح استان به خود اختصاص داده اند. در مقابل نگاهی به نقشه #نرخ_بیکاری در شهرستان‌های استان کرمان نشان می‌دهد که شهرستان‌های فاریاب، شهربابک، کوهبنان، بافت و جیرفت با نرخ بیکاری بین ۱۵.۳ تا ۱۶.۶ درصد بالاترین نرخ بیکاری در بین شهرستان‌های استان کرمان را به خود اختصاص داده‌اند و در مقابل پایین‌ترین نرخ بیکاری در بین شهرستان‌های استان کرمان مربوط به شهرستان‌های فهرج، ریگان و نرماشیر با نرخ بیکاری بین ۶.۲ تا ۷.۳ درصد است. همچنین شهرستان کرمان در عین حال که بیشترین تعداد بیکاران را در سطح استان داراست، در سال ۱۳۹۵ نرخ بیکاری ۹.۹ درصدی را تجربه نموده است.
@naghshclick


0

در شهرستان ساری ماهانه برای جمع آوری انتقال و انباشت زباله به مراکز دپو ۹۹۰ میلیون تومان هزینه می شود .
@naghshclick


0